Խաչատուր Սուքիասյանի եղբայրն ապօրինի շինարարություն է իրականացնում Երևանի կենտրոնում
Ազգային ժողովի «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Խաչատուր Սուքիասյանի եղբայրը՝ Ռոբերտ Սուքիասյանը, Երևան քաղաքի կենտրոնում ապօրինի շինարարություն է իրականացնում։
«Հետք»-ը մարտի 31-ին՝ ժամը 19:30-ի սահմաններում, ֆիքսել էր, որ Խանջյան փողոցի և Տիգրան Մեծի պողոտայի հատման մասում շինարարական աշխատանքներ են ընթանում։ «Լունապարկի» սկզբնամասում՝ «Քուին բուրգեր» սննդի կետի հարևանությամբ, բետոնախառնիչ մեքենա է աշխատում, իսկ սննդի կետի հետնամասում հենասյուներ են կառուցվում։ Արդեն հաջորդ աշխատանքային օրը՝ ապրիլի 1-ին, գրավոր հարցմամբ դիմեցինք Երևանի քաղաքապետարան, խնդրեցինք տրամադրել շինարարությունը թույլատրող քաղաքաշինական փաստաթղթերը։
Երևանի քաղաքապետարանից այսօր՝ ապրիլի 5-ին, ստացած պատասխանից պարզ դարձավ, որ շինարարությունն ապօրինի է իրականացվում, իսկ կառուցապատողն ԱԺ պատագամավոր Խաչատուր Սուքիասյանի եղբայրն է` Ռոբերտ Սուքիասյանը։
«Տեղեկացնում ենք, որ Տիգրան Մեծի պողոտայի հ.17/4 հասցեում, առանց համապատասխան թույլտվության, իրականացվել է շինության վերակառուցման, մասնավորապես քարե պատերի և ծածկի իրականացման աշխատանքներ, որի առնչությամբ աշխատակազմի հասարակական կարգի պահպանության ծառայության կողմից 30.03.2022 թվականին քաղաքացի Ռոբերտ Սուքիասյանի նկատմամբ կազմվել է վարչական իրավախախտման վերաբերյալ թիվ 041196 արձանագրությունը՝ վերջինիս վարչական պատասխանատվության ենթարկելու համար»,- «Հետք»-ին հայտնել են Երևանի քաղաքապետարանի լրատվության վարչությունից։
Ուշադրության արժանի է այն փաստը, որ մենք ապօրինի շինարարությունն արձանագրել ենք մարտի 31-ին, իսկ Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի հասարակական կարգի պահպանության ծառայության աշխատակիցները հայտնաբերել են մեկ օր առաջ (30.03.2022թ.)։ Այսինքն ապօրինի շինարարության մասին արձանագրությունը կազմելու հաջորդ օրը Ռոբերտ Սուքիասյանը շարունակել է շինարարությունը:
Երևանի քաղաքապետարանից փորձեցինք ճշտել՝ արձանագրությունը կազմելուց հետո ապօրինի շինությունը քանդվելո՞ւ է, թե՞ ոչ, ի՞նչ գործողություններ են հաջորդելու կառուցապատման փաստը հաստատելու վարչարարությանը։
Մեր արդեն բանավոր հարցերին ի պատասխան քաղաքապետարանից փոխանցեցին, որ Ռոբետ Սուքիասյանի կատարած իրավախախտման համար առաջիկայում 200 հազար դրամ տուգանք նախատեսող վարչական ակտ կկազմվի, իսկ շինարարությունը շարունակելու դեպքում՝ 2.5 միլիոն դրամ։
Ըստ քաղաքապետարանի, քանի որ շինարարությունն իրականացվել է անհատներին սեփականության իրավունքով պատկանող տարածքում, քաղաքապետարանը չի կարող այն ապամոնտաժել։ Բացի դրանից, ապօրինի կառույցը հետագայում հնարավոր չէ սեփականաշնորհել, քանի որ 2022թ․-ից ինքնակամ կառուցված շինությունները ենթակա չեն օրինականացման։
Երևան քաղաքի Տիգրան Մեծի պողոտա 17/4 հասցեի անշարժ գույքը պատկանում է Սուքիասյաններին։ 768 քառակուսի մետր մակերես ունեցող հողակտորը և դրա վրայի շինությունը համատեղ սեփականության իրավունքով պատկանում են Խաչատուր, Սարիբեկ, Էդուարդ և Ռոբերտ Սուքիասյաններին: Շինությունը վարձակալության իրավունքով տրամադրվել է «Քուին Բուրգեր» ՍՊԸ-ին, որն էլ շահագործում է նույնանուն սննդի և սպասարկման կետը։ Ի դեպ, Կադաստրի կոմիտեից ստացված տվյալներից էլ պարզ է դառնում, որ 1994թ․-ին կառուցված շինության որոշ հատվածներ ինքնակամ են կառուցվել։
Հ․Գ․ «Հետքը»-ը հոդվածը հրապարակել էր հիմնվելով Երևանի քաղաքապետարնի տրամադրած գրավոր պատասխանի վրա, որտեղ նշված էր, որ Ալբերտ Սուքիասյանի կողմից է իրականացվել շինարարությունը։ Հոդվածը հրապարակելուց հետո քաղաքապետարանի լրատվական վարչությունից հայտնեցին, որ սխալմամբ են գրել «Ալբերտ Սուքիասյանի» անուն ազգանունը և արձանագրություն կազմվել է Ռոբերտ Սուքիասյանի կողմից առանց քաղաքաշինական փաստաթղթերի կառուցապատում կատարելու համար։

Брат властного депутата осуществляет незаконную застройку в центре Еревана
Брат депутата властной парламентской фракции “Гражданский договор” Хачатура Сукиасяна Роберт Сукиасян осуществлет в центре Еревана незаконное строительство.
3 марта около 19:30 Hetq.am зафиксировал проведение строительных работ на месте пересечения улицы Ханджяна и проспекта Тигран Мец. Рядом с точкой быстрого питания “Куин бургер” и “Лунапарком” работала бетономешалка, а за торговой точкой возводились опорные столбы. На следующий же день, 1 апреля, мы направили в столичную мэрию запрос, которым просили предоставить градостроительные документы, разрешающие проведение строительных работ на указанном участке.
Сегодня, 5 апреля, мэрия прислала ответ, в котором сообщалось, что строительство ведется незаконно, а застройщиком является Роберт Сукиасян, брат депутата Национального Собрания Хачатура Сукиасяна.
“Сообщаем, что по адресу пр.Тигран Мец, 17/4 без соответствующего разрешения ведутся работы по реконструкции строения, по поводу чего 30.03.2022 г. в отношении гражданина Роберта Сукиасяна Службой общественного порядка администрации мэрии был составлен протокол номер 041196 об административном правонарушении с целью привлечения последнего к административной ответственности”,- сообщило Hetq.am управление информации мэрии.
Обратим внимание на то обстоятельство, что осуществление незаконного строительства мы зафиксировали 1 марта, а сотрудники службы обеспечения общественного порядка мэрии выявили данный факт за день до этого (30.03.2022 г.). Иными словам, Роберт Сукиасян продолжал строительные работы и после составления протокола о незаконной застройке.
Мы попытались уточнить, какие шаги последуют после составления протокола, в частности, будет демнтировано строение или нет.
В ответ на наши устные вопросы мэрия сообщила, что в связи с допущенным правонарушением в ближайшее время на Роберта Сукиасяна будет составлен административный акт о штрафе в размере 200 тысяч драмов, а в случае продолжения строительства штраф составит уже 2,5 млн драмов.
Сотрудники мэрии также отметили, что поскольку строительство ведется на территории, принадлежащей частным лицам, то городские власти не могут демонтировать строение. Но вместе с тем эту постройку нельзя будет приватизировать, поскольку начиная с 2022 года самовольно построенные сооружения не подлежат узакониванию.
Недвижимость по адресу пр.Тигран Мец, 17/4 принадлежит семье Сукиасян. Совместными владельцами участка площадью 768 кв.м и имеющегося там строения являются Хачатур, Сарибек, Эдуард и Роберт Сукиасяны. Строение сдано в аренду ООО “Куин бургер”, которое и эксплуатирует одноименную точку фастфуда. Отметим, что, согласно данным Комитета кадастра, некоторые части строения, которое появилось в 1994 году, были построены самовольно.