Հայ-չինական դիվանագիտական հարաբերությունների 30-ամյակի առթիվ Վահագն Խաչատուրյանը շնորհավորել է Չինաստանի նախագահին
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության նախագահ Սի Ծինփինին՝ Հայաստանի և Չինաստանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի առթիվ: Այս մասին հաղորդում է նախագահականի մամուլի ծառայությունը։
Նախագահ Խաչատուրյանի ուղերձում մասնավորապես ասվում է.
«Հայ-չինական բարեկամության հիմքը դրվել է դեռևս Մետաքսի մեծ ճանապարհի պատմական ժամանակաշրջանում, երբ մեր ժողովուրդների միջև ձևավորվեց մշակութային և առևտրական սերտ համագործակցություն՝ խարսխված փոխադարձ հարգանքի և վստահության վրա:
Երեք տասնամյակ առաջ՝ այս պատմական օրը, միջպետական հարաբերությունների հաստատմամբ մեր երկրների միջև գործակցությունը թևակոխեց նոր դարաշրջան:
Գոհունակությամբ պետք է նշել, որ ձևավորված ավանդական բարեկամական և գործընկերային կապերը հաստատուն և վերընթաց կերպով անշեղորեն զարգացան:
Անցած տարիների ընթացքում մեզ հաջողվել է զգալի արդյունքներ գրանցել երկկողմ համագործակցության գրեթե բոլոր ոլորտներում` հասարակական, քաղաքական, առևտրատնտեսական, պաշտպանության, հումանիտար:
Պատրաստ եմ Ձեզ հետ համատեղ անհրաժեշտ ջանքեր գործադրել Հայաստանի և Չինաստանի միջև սերտ փոխգործակցության կայուն ու հետևողական զարգացման ուղղությամբ՝ ի շահ մեր ժողովուրդների»։

Armenian President Marks 30th Anniversary of Diplomatic Relations with China; Visits New Embassy
Armenian President Vahagn Khachaturyan sent the following message to President of the People's Republic of China Xi Jinping on the 30th anniversary of diplomatic relations between Armenia and China.
Khachaturyan visited the Chinese Embassy in Armenia today to mark the anniversary and congratulated Chinese Ambassador to Armenia Fan Yong on the opening of the new embassy building and wished him success during his diplomatic service.
Armenian-Chinese friendship started in the historical period of the Great Silk Road, when a close cultural and commercial cooperation took shape between our peoples, based on mutual respect and trust.
On this historic day three decades ago, with the establishment of interstate relations, cooperation between our countries entered a new era.
It should be noted with satisfaction that the established traditionally friendly ties and partnership consistently developed along the steady growth.
Over the past years, we have achieved significant results in almost all areas of bilateral cooperation: social, political, commercial-economic, defense, and humanitarian.
I am ready to exert the necessary joint efforts in sustainably and consistently developing the close cooperation between Armenia and China for the well-being of our peoples.