Փառուխի դեպքերի շուրջ Ալիևի հետ քննարկումները չհանգեցրին միասնական գնահատականի․ Փաշինյան
Կառավարության ապրիլի 7-ի նիստի մեկնարկին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նախևառաջ անդրադարձավ նախօրեին Բրյուսելում Ադրբեջանի նախագահի հետ հանդիպմանը՝ հայտնելով, որ հանդիպման արդյունքներով երկու հարցի վերաբերյալ է որոշում կայացվել։
«Առաջինը՝ երկու երկրների արտաքին գործերի նախարարներին հանձնարարվել է սկսել ապագա խաղաղության պայմանագրի նախապատրաստական աշխատանքները և այս ուղղությամբ ձեռնարկել բանակցություններ և շփումներ։ Սա նշանակում է, որ խաղաղության պայմանագրի վերաբերյալ Հայաստանի և Ադրբեջանի ներկայացրած սկզբունքները և հարցերը պետք է ի մի բերվեն և բանակցությունների արդյունքներով հասցեագրվեն։ Կառավարության նախորդ նիստում ունեցած ելույթում ես բարձրաձայնել եմ այս առնչությամբ մեր ունեցած նկատառումները, և տեղյակ եք՝ ի պատասխան Ադրբեջանի առաջարկների՝ ընդգծել ենք, որ դրանցում մեզ համար անընդունելի ոչինչ չկա, սակայն դրանք չեն ամբողջացնում խաղաղության օրակարգի հարցերը։ Մեզ համար սկզբունքային նշանակություն ունեն Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի անվտանգության երաշխիքները, նրանց իրավունքների և ազատությունների պաշտպանությունը, ինչպես նաև Լեռանային Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակի ճշգրտումը»,- ասաց նա։
Վարչապետի խոսքով՝ այս հարցերն ընդգրկված են խաղաղության օրակարգի վերաբերյալ Հայաստանի պատասխաններում և պիտի դառնան բանակցությունների առարկա։
«Ինչպես նախկինում, մենք այս գործընթացում էական ենք համարում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ներգրավվածությունը և պիտի շարունակենք աշխատել այդ ուղղությամբ։ Բնականաբար, քննարկում եղավ Լեռնային Ղարաբաղում անվտանգային միջավայրի վատթարացման, մասնավորապես՝ Փառուխի դեպքերի շուրջ, բայց այդ քննարկումները չհանգեցրին միասնական գնահատականի։ Այս թեմայի հետագա քննարկումն ինքս պատեհ չհամարեցի բրյուսելյան հարթակում, որովհետև խոսքն, այնուամենայնիվ, Լեռնային Ղարաբաղում ՌԴ խաղաղապահ առաքելության պատասխանատվության գոտի ադրբեջանական ստորաբաժանումների ներխուժման մասին է, և այս հարցն ավելի շատ պիտի քննարկվի ՌԴ գործընկերների մասնակցությամբ, ինչն անում ենք և կանենք։ Այս թեմայով մեր դիրքորոշումը հրապարակել եմ, ըստ այդմ ակնկալում ենք, որ Լեռնային Ղարաբաղում ՌԴ խաղաղապահները միջոցներ կձեռնարկեն իրենց պատասխանատվության գոտուց ադրբեջանական ստորաբաժանումների դուրսբերումն ապահովելու համար»,- նշեց կառավարության ղեկավարը։
Վարչապետը հայտնեց, որ կարևոր է համարում իրադարձությունների զարգացման ընթացքում և թատերաբեմում ՌԴ խաղաղապահ զորքերի գործունեության, գործողությունների համարժեքության, հնարավոր անգործության հետաքննության անցկացումը։
Հաջորդ որոշումը, ըստ Փաշինյանի, մինչև ապրիլի վերջ Հայաստան-Ադրբեջան սահմանների դելիմիտացիայի հարցերով երկկողմ հանձաժողով ստեղծելու մասին էր. «Այդ հանձնաժողովը կունենա կրկնակի մանդատ, առաջինը՝ բուն դելիմիտացիայի, այսինքն՝ սահմանագծման աշխատանքներն են, երկրորդը՝ սահմանի երկայնքով անվտանգության և կայունության ապահովումը։ Գիտեք, որ ՀՀ տարածքներ կան, որոնք գտնվում են Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո, և կան Ադրբեջանի տարածքներ, որոնք Հայաստանի վերահսկողության ներքո են»։
Վարչապետի խոսքով՝ այս հարցերը պիտի լուծվեն բանակցությունների արդյունքում, դե յուրե հիմնավորված արձանագրումների՝ իրավական նշանակություն ունեցող փաստերի հիման վրա։
«Սահմանագծման և սահմանազատման աշխատանքներին աջակցություն ցուցաբերելու պատրաստակամություն է հայտնել ՌԴ-ն, Եվրամիությունը նույնպես աջակցելու պատրաստակամություն է ցուցաբերում։ Քննարկման թեմաներից է եղել նաև տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացման հարցը, որի շուրջ արձանագրել ենք որոշակի տարընթերցումներ և պայմանավորվել ենք շարունակել աշխատանքը լուծումներ գտնելու ուղղությամբ։ Եվրամիության խորհրդի նախագահն ընդգծեց գերեվարված բոլոր անձանց ազատ արձակելու անհրաժեշտությունը։ Քննարկեցինք նաև անհետ կորած համարվող անձանց ճակատագրերը պարզելու շուրջ համագործակցելու հնարավորությունը։
Արցախյան երկու պատերազմներից հետո մենք 985 գտնվելու վայրն անհայտ մարդ ունենք, 208 հոգի՝ 44-օրյա պատերազմից, 777 հոգի՝ արցախյան առաջին պատերազմից։ Պետք է շարունակենք նրանց ճակատագիրը պարզելուն ուղղված աշխատանքը»,- ասաց վարչապետը՝ հայտնելով, որ երկու ուղղություններով առաջ ընթանալու համաձայնություն է ձեռք բերվել։

В ходе обсуждения с Алиевым единая оценка событий вокруг Паруха не сформировалась – Н.Пашинян
В начала заседания правительства сегодня, 7 апреля, премьер-министр Никол Пашинян в первую очередь коснулся состоявшейся накануне в Брюсселе встречи с президентом Азербайджана, сообщив, что в результате обсуждения были приняты решения по двум вопросам.
“Во-первых, министрам иностранных дел двух стран поручено начать работу по подготовке будущего договора о мире, провести переговоры и установить контакты в этом направлении. Это означает, что выдвинутые Арменией и Азербайджаном принципы и вопросы, касающиеся договора о мире, должны быть обобщены и представлены в результате переговоров. В моем выступлении на предыдущем заседании правительства я высказал соображения по этому поводу. Как вы знаете, в ответ на предложения Азербайджана мы подчеркнули, что для нас ничего неприемлемого в них нет, однако они не отражают все вопросы повестки мира. Принципиальное значение для нас имеют гарантии безопасности народа Нагорного Карабаха, защита его прав и свобод, а также уточнение окончательного статуса Нагорного Карабаха”,- отметил Н.Пашинян.
По словам премьера, эти вопросы отражены в ответе Армении относительно повестки мира и должны стать предметом переговоров.
“Мы, как и раньше, считаем важным вовлеченность в этот процесс со председательства Минской группы ОБСЕ и должны продолжать работать в этом направлении. Естественно, состоялось обсуждение вопроса, связанного с ухудшением безопасной среды в Нагорном Карабахе, в частности, события вокруг Паруха. Однако это обсуждение не привело к формированию единой оценки. Дальнейшее обсуждение этой темы на брюссельской площадке я не посчитал удобным, поскольку речь, тем не менее, идет о вторжении азербайджанских подразделений в зону ответственности миротворческой миссии РФ в Нагорном Карабахе, и этот вопрос, скорее всего, должен обсуждаться с российскими партнерами, что мы делаем и будем продолжать делать. Я озвучил нашу позицию по этому вопросу и ожидаю, что находящиеся в Нагорном Карабахе миротворцы РФ примут меры по обеспечению вывода азербайджанских подразделений из зоны их ответственности”,- заявил глава правительства.
Никол Пашинян отметил важность проведения расследования деятельности, адекватности действий, возможного бездействия миротворческих войск РФ в процессе развития события.
Следующее решение, по словам Пашиняна, касается создания двусторонней комиссии по вопросам делимитации границы между Арменией и Азербайджаном. Эта комиссия будет иметь двойной мандат – на осуществление самого процесса делимитации и на обеспечение безопасности и стабильности по всей протяженности границы, сообщил премьер. “Как вы знаете, в Республике Армения есть территории, которые находятся под контролем Азербайджана, и есть азербайджанские территории, находящиеся под контролем Армении”,- отметил премьер, добавив, что эти вопросы должны быть решены в ходе переговоров, на основании подтвержденных де-юре фактов, имеющих правовое значение.
По словам Н.Пашиняна, готовность содействовать работам по делимитации и демаркации выразили и Россия, и Евросоюз. “Темой обсуждения стал также вопрос разблокирования коммуникаций в регионе, по которому мы зафиксировали определенные разночтения и договорились продолжить работу по поиску решений. Председатель Европейского совета подчеркнул необходимость освобождения всех пленных. Мы также обсудили возможность сотрудничества в вопросе установления судеб лиц, считающихся пропавшими без вести. После двух арцахских войн нам неизвестно местонахождение 985 человек: 208 – участники 44-дневной войны, 777 – первой арцахской войны. Необходимо продолжать работу по выяснению судеб этих лиц”,- сказал премьер, добавив, что достигнута договоренность работать в обоих направлениях.