ՄՊՀ-ը նախազգուշական պրոցեսներ է իրականացնում ձվի գնի արհեստական բարձրացումը կանխելու համար
Մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովի (ՄՊՀ) նախագահ Գեղամ Գևորգյանը վստահեցնում է՝ եթե գերիշխող դիրք ունեցող տնտեսվարողները Սբ. Հարության տոնին ընդառաջ ձվի գնի արհեստական բարձրացումներ գրանցեն, ապա Հանձնաժողովը գործընթաց կսկսի:
Այս մասին խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՄՊՀ նախագահ Գեղամ Գևորգյանը:
«Ձվի գինը կարծես թե կարգավորվել է, եթե հանկարծ Հարության տոնին ընդառաջ տեղի ունենան չարաշահումներ, ինչպես նախորդ տարի, երբ մենք գործընթաց սկսեցինք ու պատասխանատվության ենթարկեցինք, այս տարի ևս դա կանենք: Մենք պարբերաբար հանդիպումներ ենք ունենում խոշոր տնտեսվարողների հետ ու նախազգուշական պրոցեսներ ենք իրականացնում, որ գործը չհասնի վարույթների»,- ասաց Գևորգյանը:
Անդրադառնալով շաքարավազի գնին ՄՊՀ նախագահը մանրամասնեց՝ բարձրացումների դեպքում հանձնաժողովն ուսումնասիրում է՝ արդյոք շաքար ներմուծող և արտադրող ընկերությունները գնի բարձրացումը տնտեսական իրողություններին համահունչ են իրականացնում:
«Պնդումները, որ աշխարհում շաքարավազի գինն իջնում է, Հայաստանում՝ ոչ, իրականությանը չեն համապատասխանում: Մենք մի քանի օր առաջ հրապարակել էինք տարբեր պարենային մթերքների գներ, որտեղ հստակ ցույց ենք տալիս, որ դոլարի փոխարժեքի իջեցման պայմաններում են գներն իջել և աշխարհում ինքնարժեքի իջեցման պայմաններում, օրինակ՝ կարագը, ձեթը»,- ասաց Գեղամ Գևորգյանը:
Լրագրողների դիտարկմանը, որ հացը տարբեր խանութներում տարբեր գնով է վաճառվում ընդհուպ՝ գերազանցում է 400 դրամը, ՄՊՀ նախագահը նորմալ է համարում:
«Չի կարող «Սաս» սուպերմարկետում նույն գինը լինել, ինչ «Երևան Սիթի»-ում կամ «Զովք»-ում, բակային խանութում այլ գին է: Սա է հենց տնտեսական մրցակցությունը, տարբեր տնտեսվարողներ տարբեր գնով պրոդուկտ են առաջարկում: Ուզո՞ւմ եք ամբողջ երկրում հացը նույն գինը լինի: Նույնն են նաև վարսավիրանոցները, վարսահարդարումը այլ գին է կենտրոնում, մեկ այլ տեղ՝ այլ գին»,- ասաց Գևորգյանը:

КЗК осуществляет шаги по предупреждению искусственного роста цен на яйца
Председатель Комиссии по защите конкуренции (КЗК) Гегам Геворкян заверил, что если в преддверии Пасхи занимающие господствующее положение хозяйствующие субъекты искусственно повысят цены на яйца, то Комиссия предпримет соответствующие шаги. Об этом Г. Геворкян сообщил журналистам в Национальном Собрании.
“Цены на рынке яиц, пожалуй, отрегулированы, и если в преддверии Пасхи будут наблюдаться злоупотребления, то мы, как и в прошлом году, инициируем процесс и привлечем к ответственности. Мы регулярно проводим встречи с крупными хозяйствующими субъектами и осуществляем предупредительные процессы, чтобы дело не дошло до возбуждения производств”,- отметил председатель КЗК.
Касаясь стоимости сахарного песка, Гегам Геворкян заверил, что в случае подорожания Комиссия выяснит, соответствует ли повышение цен на сахар импортерами и производителями экономическим реалиям.
“Утверждения о том, что цена на сахарный песок во всем мире снижается, а в Армении – нет, не соответствуют действительно сти. Несколько дней назад мы опубликовали цены на различные продовольственные товары и четко показали, что во всем мире цены снизились в условиях снижения курса доллара и себестоимости. Это, в частности, касается сливочного и растительного масла”,- сказал Г. Геворкян.
То обстоятельство, что в разных магазинах цена на хлеб разная, председатель КЗК расценил как нормальное явление. “Не может быть так, чтобы в супермаркетах “САС” “Ереван Сити”, “Зовк”, дворовом магазине цены были одинаковые. Это и есть экономическая конкуренция – различные хозяйствующие субъекты предлагают товары по разным ценам. То же самое касается парикмахерских: в центре – одна цена, в остальных районах – другая”,- отметил Г.Геворкян.