Գերմանիայում կանցկացվի Կոմիտասի անվան դասական երաժշտության միջազգային մրցույթ-փառատոնը
Սեպտեմբերի 7-ից 9-ին Գերմանիայի Պրետցել ամրոցում կանցկացվի Կոմիտասի անվան դասական երաժշտության միջազգային 2-րդ մրցույթ-փառատոնը, որի նպատակն է արտերկրում ներկայացնել հայ դասական երաժշտությանը:
Մրցույթ-փառատոնի շրջանակներում կկատարվեն անմահ Կոմիտասի ստեղծագործությունները, կհնչեն հայ ժամանակակից, նաև գերմանական ու արևմտաեվրոպական կոմպոզիտորների գործերից:
Փառատոնը կանցկացվի ՀՀ մշակույթի նախարարության, Markisch-Oberland շրջանի ղեկավարության և Պրետցել քաղաքի վարչակազմի աջակցությամբ:
Մշակույթի նախարարության կայքի տեղեկացմամբ՝ Կոմիտասի անվան դասական երաժշտության միջազգային փառատոնի գեղարվեստական ղեկավարն է Վահրամ Եկավյանը, հիմնադիրներն են Վահրամ և Արամ Եկավյանները:

В Германии пройдет конкурс-фестиваль классической музыки имени Комитаса
7-9 сентября в крепости города Претцеля (Германия) пройдет 2-ой международный конкурс-фестиваль классической музыки имени Комитаса, цель которого представить за рубежом армянскую классическую музыку.
В рамках фестиваля прозвучат произведения бессмертного Комитаса и современных армянских авторов, а также музыка немецких и западно-европейских композиторов.
Фестиваль организуется при содействии министерства культуры РА, управления района Markisch-Oderland и властей Претцеля.
Художественным руководителем международного фестиваля классической музыки им.Комитаса является Ваграм Екавян, учредители – Ваграм и Арам Екавяны.