ՀՀ ԱԳՆ հայտարարությունը՝ Մարաղայում հայերի կոտորածի 30-րդ տարելիցի կապակցությամբ
Արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել Մարաղայում հայերի կոտորածի 30-րդ տարելիցի կապակցությամբ։ Հայտարարությունն ամբողջությամբ ներկայացնում ենք ստորև․
«30 տարի առաջ՝ 1992 թ․ ապրիլի 10-ին, Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից իրականացվեց Արցախի Մարտակերտի շրջանի Մարաղա ավանում խաղաղ բնակչության՝ իր դաժանությամբ աննախադեպ կոտորածը, որի հետևանքով շուրջ 5000 բնակչություն ունեցող հայկական բնակավայրն ամբողջությամբ հայաթափվեց։
Մարաղայում իրականացված պատերազմական հանցագործությունները փաստագրված են մարդու իրավունքներով զբաղվող միջազգային կազմակերպությունների, ներառյալ՝ Human Rights Watch և Amnesty International իրավապաշտպան կազմակերպությունների զեկույցներում, որոնք վկայում են, որ հայերի դեմ իրագործված ոճրագործությունների հետևանքով 50 հոգի դաժանաբար սպանվել է, այդ թվում՝ 30 կին, իսկ 29 կին և 9 երեխա պատանդ են վերցվել, որոնցից 19 հոգու ճակատագիրն առայսօր անհայտ է մնում։
Մարաղայի կոտորածը, որը դարձավ Սումգայիթում, Կիրովաբադում և Բաքվում կազմակերպված հայերի ջարդերի շարունակությունը, Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից հայերի նկատմամբ ատելության և էթնիկ զտումների քաղաքականության հերթական դրսևորումն էր։
Ադրբեջանի հայաշատ քաղաքներում և Լեռնային Ղարաբաղում հայերի կոտորածների կազմակերպիչների և իրականացնողների անպատժելիությունը, նրանց հերոսացումը և տարիներ ի վեր վարվող հայատյացության քաղաքականությունը հիմք դարձան նոր զանգվածային ոճրագործությունների իրագործման:
Ներկայումս ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում հայ քաղաքացիական բնակչության շարունակական թիրախավորումն ու հումանիտար ճգնաժամ ստեղծելուն ուղղված գործողությունները, ինչպես նաև ս․թ․ մարտի 24-ից ՌԴ խաղաղապահ ուժերի պատասխանատվության գոտի ներխուժումը, որի հետևանքով ավելի քան 400 անձ ստիպված տեղահանվեց, վկայում են պաշտոնական Բաքվի իրական նպատակի մասին՝ ամբողջական էթնիկ զտումների ենթարկել Արցախը։
Այսօր մենք հարգանքի տուրք ենք մատուցում Մարաղայի կոտորածների զոհերի հիշատակին: Հայաստանի Հանրապետությունը վերահաստատում է իր հանձնառությունը՝ ապահովելու Արցախի ժողովրդի՝ իր հայրենիքում ազատ, անվտանգ և արժանապատիվ կյանքի իրավունքը, և ընդգծում միջազգային հանրության ջանքերի հրատապությունը՝ կանխելու Լեռնային Ղարաբաղի հայության էքզիստենցիալ անվտանգության համար սպառնալիքները»։

30 years ago, on April 10, 1992, the Azerbaijani armed forces carried out an unprecedented massacre of peaceful population in the village of Maragha in the Martakert region of Artsakh, resulting in the complete annihilation of the Armenian settlement with a population of about 5,000.
The war crimes in Maragha are documented in the reports of international human rights organizations, including Human Rights Watch and Amnesty International, which state that the atrocities committed against Armenians resulted in the brutal murder of at least 50 people, and 30 women, 29 women and 9 children were taken hostage, the fate of 19 of whom is still unknown.
The massacre in Maragha, which was in continuation to the pogroms of Armenians in Sumgait, Kirovabad and Baku, was another manifestation of the policy of ethnic cleansing and hatred against Armenians by the Azerbaijani authorities.
The impunity of the masterminders and perpetrators of the massacres of Armenians in Nagorno-Karabakh and in the Armenian-populated cities of Azerbaijan, their glorification, and the policy of anti-Armenianism pursued for years laid the foundation for committing new massacres.
Currently, the consistent targeting of Armenian peaceful population in Nagorno-Karabakh and creation of humanitarian crisis by the Azerbaijani armed forces, as well as the incursion into the area of responsibility of the Russian peacekeeping forces since March 24, 2022, resulting in forcible displacement of more than 400 people, demonstrate to the real objective of the official Baku - the complete ethnic cleansing of Artsakh.
Today we pay tribute to the memory of the victims of the Maragha massacre. The Republic of Armenia reaffirms its commitment to ensure the right of the people of Artsakh to a free, secure, dignified life in their homeland, and emphasizes the urgency of the international community's efforts to prevent threats to the existential security of the Armenians of Nagorno-Karabakh.