ԱԳ նախարարը հանդիպել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի Ֆրանսիայի համանախագահ Բրիս Ռոքֆոյին
Ապրիլի 11-ին ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի Ֆրանսիայի համանախագահ Բրիս Ռոքֆոյին: Այս մասին հայտնում են Արտաքին գործերի նախարարությունից։
Կարևորվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության դերը՝ իր մանդատի շրջանակներում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացում։
Հանդիպմանը քննարկվել է Լեռնային Ղարաբաղում՝ ՌԴ խաղաղաահ զորախմբի պատասխանատվության գոտի՝ Փառուխ գյուղ և մերձակա հատվածներ, ադրբեջանական զինված ուժերի ներխուժման արդյունքում ստեղծված իրավիճակը։ ԱԳ նախարարը ներկայացրել է Ադրբեջանի կողմից Արցախի հայության համար միտումնավոր ստեղծվող հումանիտար խնդիրները և Լեռնային Ղարաբաղն էթնիկ զտումների ենթարկելուն ուղղված գործողությունները։ Ընդգծվել է ադրբեջանական զինված ստորաբաժանումների՝ մարտի 23-ի ելման դիրքեր վերադառնալու անհրաժեշտությունը։
Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստանի դիրքորոշումը՝ խաղաղության պայմանագրի շուրջ Ադրբեջանի բանակցություններ սկսելու վերաբերյալ՝ այդ համատեքստում ընդգծելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության և համանախագահ երկրների միջնորդական դերը:

Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan and OSCE Minsk Group French Co-Chair Brice Roquefeuil met today in Yerevan and discussed the role of the organization to mediate a settlement of the Karabakh conflict.
The two, according to a statement released by Mirzoyan’s office, discussed recent developments in Karabakh and the role of Russian peacekeepers stationed there.
Mirzoyan said that Baku is pursuing a policy to ethnically cleanse the area of Armenians, as evidenced by recent Azerbaijani military incursions, and stressed the need for Azerbaijani troops to return to their previous positions.
Mirzoyan presented Armenia's position on the start of negotiations with Azerbaijan over a possible peace agreement, emphasizing the mediation role of the OSCE Minsk Group Co-Chairs in the process.