Նիկոլ Փաշինյանը տարակուսած է ռուս խաղաղապահների կողմից ԱԺ պատգամավորների մուտքն Արցախ արգելելու փաստից
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը խորհրդարանում անդրադարձավ ապրիլի 12-ին մի խումբ ընդդիմադիր պատգամավորների մուտքը Արցախ արգելելու դեպքին։ Ըստ նրա` ռուսական խաղաղապահ ծառայության կողմից պատգամավորների մուտքն արգելելը տարակուսանքի տեղիք է տալիս:
«Ինչու՞ է տարակուսանքի տեղիք տալիս, որովհետև այդ գործելակերպը հակասում է նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության այն դրույթին, որ Լաչինի միջանցքը հենց դրա համար էլ նախատեսված է, որ ապահովի Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի կապը։ Ի դեպ, ուզում եմ ասել, որ միջանցքում որևէ կարգի ստուգման գործառույթ նախատեսված չէ, առավել ևս Ազգային ժողովի պատգամավորների շարժը արգելելու կամ արգելափակելու, որովհետև դա հենց դրա համար է, որ ապահովի կապը Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի միջև»,- ասաց նա։
Հիշեցնենք, որ երեկ ընդդիմադիր երկու խմբակցությունները բոյկոտեցին ԱԺ քառօրյայի աշխատանքները` ասելով, որ մեկնում են Արցախ և Հայաստանի սահմանամերձ մարզեր: Մինչ նիստերի դահլիճը լքելը, ընդդիմադիրները տեղադրեցին ԱԺ-ում Արցախի դրոշները, որից հետո հեռացան: Երեկոյան պարզ դարձավ, որ նրանց մուտքը Աղավնոյի անցակետում խոչընդոտվել է խաղաղապահների կողմից` առանց որևէ բացատրության: Ի դեպ, Արցախի դրոշները նիստերի դահլիճում` ընդդիմության մոտ, այժմ ևս տեղադրված են:

Н.Пашинян выразил недоумение тем, что российские миротворцы не пустили депутатов парламента РА в Арцах
На сегодняшнем заседании Национального Собрания премьер-министр Никол Пашинян выразил недоумение тем фактом, что 12 апреля российские миротворцы запретили группе депутатов армянского парламента въезд в Арцах.
“Почему это вызывает недоумение? Потому что это противоречит положению трехстороннего заявления от 9 ноября, согласно которому Лачинский коридор предусмотрен для обеспечения связи между Нагорным Карабахом и Арменией. Кстати, хочу сказать, что никакие функции по проведению какой-либо проверки на территории коридора, а тем более запрет на передвижение депутатов Национального Собрания не предусмотрены”,- отметил Пашинян.
Напомним, что вчера две оппозиционные фракции Национального Собрания Армении заявили о бойкоте работы парламента, сообщив, что отправляются в Арцах и приграничные области Армении. Перед тем, как покинуть зал заседаний, оппозиционеры установили в парламенте флаги Арцаха. Вечером стало известно, что на пропускном пункте в Ахавно российские миротворцы без каких-либо объяснений запретили армянским депутатам въезд в Арцах.