«ԼՂ կարգավիճակի հարցը 2016-ի դրությամբ դուրս է եկել համանախագահության բանակցությունների տիրույթից». Ն. Փաշինյան
ԼՂ կարգավիճակի հարցը 2016-ին դուրս է եկել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափով տեղի ունեցող բանակցությունների տիրույթից:
Այս մասին Ազգային ժողովում հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«1998 թվականի իրադարձությունների լեյտմոտիվն ի՞նչ էր, որ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը կարծում էր, որ հարցը պետք է լուծվի փուլային տարբերակով, Սերժ Սարգսյանը, Ռոբերտ Քոչարյանը, նաև Արցախի այն ժամանակվա իշխանություններն ասում էին՝ ո՛չ, չեն ընդունում դա, և հարցը պետք է ընդունվի փաթեթային տարբերակով: Եվ սա դարձավ լեյտմոտիվը»,- ասաց Փաշինյանը:
Փաշինյանի խոսքով` իր սեղանին որպես բանակցային թղթի վերնագիր եղել է “О первом этапе и дальнейших шагах Нагорно Карабахского урегулирования”:
«Այսինքն՝ այն մարդը, որն ասել է, որ փուլային լուծումը պարտավողականություն է, 2018-ին բանակցային սեղանի վրա թողել է մի թուղթ, որի վերնագիրը հետևյալն էր: Այսինքն՝ փուլային լուծման դեմ իշխանափոխություն անող մարդը եկել, նորից հանգել է փուլային լուծման: Բայց այդ փուլային լուծման մեջ այնքան տրոհումներ կան…: Հարց է՝ Ադրբեջանը համաձա՞յն է դրա հետ, թե՞ չէ: Ասում են՝ իրենք Ղարաբաղի հարցը այսպես-այնպես կլուծեին: Լուծեիք»,- ասաց Փաշինյանը` խոսքն ուղղելով նախկին իշխանություններին:
«Ղարաբաղի հարցի ամբողջությունը 2018 թվականի դրությամբ այնքան է կտրտված եղել, այն փուլային տարբերակ չէր, հիպերփուլային տարբերակ էր: Այսինքն՝ 1998-ի փուլային տարբերակից եկել, հասել ենք 2016-ի հիպերփուլային տարբերակի»,- ասաց նա:
Խոսելով 2016 թվականի իրադարձությունների մասին Նիկոլ Փաշինյանն ասաց. «Համանախագահները հունվարին ներկայացնում են բանակցային փաթեթ, որի իմաստն այն է, որ ԼՂ-ն միջանկյալ կարգավիճակ չի ունենալու: Հայկական կողմը բնականաբար մերժում է: Ներկայացնելուց 2 ամիս հետո տեղի է ունենում ապրիլյան պատերազմը, որից հետո հուլիսին ներկայացվում է երկրորդ փաթեթը, որտեղ արձանագրվում է, որ էլի Ղարաբաղը միջանկյալ կարգավիճակ չի ունենալու: Օգոստոսին ներկայացվում է երրորդ փաթեթը, որտեղ բանակցային թղթերին ավելանում է նոր կոմպոնենտ՝ ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի բանաձևի նախագիծ»:
Փաշինյանը հիշեցրեց առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի՝ 2017-ի խորհրդարանական ընտրություններից առաջ հարցազրույցում հնչեցրած միտքը, որ Ղարաբաղի կարգավիճակը որոշելու է միջազգային հանրությունը:
«Լևոն Տեր-Պետրոսյանը հենց սա ի նկատի ուներ մեծ հավանականությամբ: Այսինքն՝ ԼՂ կարգավիճակի հարցն ըստ էության 2016-ի դրությամբ դուրս է եկել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափով տեղի ունեցող բանակցությունների տիրույթից, հարցը դուրս է եկել, այդ հարցն այլևս միջազգային հանրությունը պետք է լուծի: Բայց միջազգային հանրությունն էլ պետք է լուծի մի քանի անառարկելի սկզբունքների շրջանակում, որ Ղարաբաղում 88-ի դրությամբ եղել են նաև ադրբեջանցիներ, որոնք հեռացել են: Միջազգային հանրության ընկալմամբ՝ հնարավոր չէ այդ հարցը հասցեագրել՝ առանց ԼՂ-ի ադրբեջանցիների իրավունքների պաշտպանության: Եվ ըստ էության բանակցային փաթեթում այդ ամեն ինչը կա»,- ասաց նա:
Խոսելով ընդդիմության մեղադրանքների մասին, թե ինչպե՞ս եղավ, որ 2019-ին իրենք «թակարդն ընկան», Փաշինյանն ասաց.
«Թակարդն ընկնելն էլ ի՞նչն է, որ մի բանակցային փաթեթ է հայտնվում, որով Հայաստանից ակնկալվում է, որ 7 շրջանը հանձնվի Ադրբեջանին: Սերժ Սարգսյանն ասում է՝ ինչպե՞ս եղավ, որ թակարդի մեջ ընկանք. մենք թակարդի մեջ չենք եղել, այդ թղթում արձանագրվել է այն, ինչի մասին Սերժ Սարգսյանն անոնս է արել այս ամբիոնից: Դա իր վերջին բանակցությունների արդյունքն է եղել, որովհետև 2019 թ.-ի դրությամբ մենք բանակցություն սկսած էլ չենք եղել: 2019-ի դրությամբ, երբ այդ փաստաթուղթը մեր սեղանին դրվել է, մենք այդ պահին դեռ բովանդակային բանակցությունների մասին չենք խոսել ընդհանրապես»:
Փաշինյանը խոսեց նաև այն մասին, թե արդյոք հնարավո՞ր էր կանխել պատերազմը՝ ասելով. «Կարող էինք կանխել պատերազմը, որի արդյունքում մենք կունենայինք այս նույն վիճակը՝ իհարկե առանց զոհերի: Նույն վիճակը՝ բոլոր հարցերով, բոլոր նրբություններով»:

В 2016 году вопрос о статусе НК вышел из переговорного процесса в формате сопредседательства – Н.Пашинян
В 2016 году вопрос о статусе Нагорного Карабаха вышел из переговорного процесса, проходившего в формате сопредседательства Минской группы ОБСЕ, заявил в Национальном Собрании премьер-министр Никол Пашинян.
“Что было лейтмотивом событий 1998 года, если Левон Тер-Петросян считал, что вопрос должен быть решен поэтапно, а Серж Саргсян, Роберт Кочарян и власти Арцаха говорили, что вопрос должен быть решен пакетным вариантом? Именно это и стало лейтмотивом”,- сказал Н.Пашинян.
По словам премьера, лежащий на его столе переговорный документ был озаглавлен так: “О первом этапе и дальнейших шагах Нагорно-Карабахского урегулирования”. “То есть человек, заявивший, что поэтапный вариант является пораженческим, в 2018 году оставил на столе переговоров документ с таким заголовком. Это значит, что человек, осуществивший смену власти против поэтапного решения, вновь пришел к поэтапному решению. Однако в этом решении так много пунктов… Вопрос: а согласен ли на это Азербайджан?” – отметил Н.Пашинян. По его словам, представители прежних властей говорили, что так или иначе решат вопрос Карабаха. “А почему не решили?” – обратился к ним премьер.
“По положению на 2018 год вопрос Карабаха был расчленен на столько частей, что представлял собой уже не поэтапный, а гиперэтапный вариант. Так что от поэтапного варианта 1998 года мы пришли к гиперэтапному варианту 2016 года”,- сказал Никол Пашинян.
Говоря о событиях 2016 года, премьер сообщил: “В январе сопредседатели представили переговорный пакет, смысл которого состоял в том, что Нагорный Карабах не будет иметь промежуточный статус. Армянская сторона, естественно, отклонила его. Спустя два месяца произошла апрельская война, после которой, в июле, был представлен второй пакет, в котором тоже констатировалось, что Карабах не будет иметь промежуточный статус. В августе был представлен третий пакет, в котором к переговорным документам был добавлен новый компонент – проект резолюции Совета безопасности ООН”.
Пашинян напомнил, что в интервью первого президента Левона Тер-Петросяна, которое он дал до парламентских выборов 2017 года, была высказана мысль о том, что статус Карабаха будет решать международная общественность.
“Левон Тер-Петросян, по всей видимости, имел в виду именно это. То есть в 2016 году вопрос о статусе НК, по сути, вышел из переговорного процесса, проходившего в формате сопредседательства Минской группы ОБСЕ. И теперь этот вопрос будет решать международная общественность. Последняя, однако, должна решать в рамках нескольких бесспорных принципов, согласно которым по состоянию на 1988-й год в Карабахе были также азербайджанцы, которые ушли. По мнению международной общественности, этот вопрос невозможно адресовать без защиты прав азербайджанцев НК. И все это фактически есть в переговорном пакете”,- отметил Никол Пашинян.
По его словам, в документе зафиксировано то, о чем второй президент РА Серж Саргсян анонсировал с этой трибуны. “И это был результат его последних переговоров, поскольку по положению на 2019 год мы даже не начинали вести переговоры”,- сообщил Пашинян.
Касаясь вопроса о том, можно ли было предотвратить войну, премьер сказал: “Мы могли предотвратить войну, в результате чего имели бы эту же ситуацию, только, конечно, без жертв”.