Նյու Յորքում հարգանքի տուրք են մատուցել «Ավրորայի» համահիմնադիր Վարդան Գրեգորյանի ժառանգությանը
Ապրիլի 15, 2022 թ. – Երեւան, Հայաստան. «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը միացել է 2022 թ. ապրիլի 13-ին Նյու Յորք քաղաքի «Կարնեգի հոլում» տեղի ունեցած հիշատակի միջոցառմանը: Այն նվիրված էր Նյու Յորքի Կարնեգի կորպորացիայի նախագահ, «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր, «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի անդամ, դոկտոր Գրեգորյանի հիշատակին, որը կյանքից հեռացավ 2021 թ. ապրիլին: Միջոցառումը կազմակերպել էր Նյու Յորքի Կարնեգի կորպորացիան:
Միջոցառման ընթացքում Գրեգորյան ընտանիքի անդամները, Վարդան Գրեգորյանի ընկերներն ու ականավոր գործընկերները ներկայացրին նրա մասին իրենց հիշողություններն ու նրանից սովորածը: Միջոցառման մասնակիցները հարգանքի տուրք մատուցեցին դոկտոր Գրեգորյանին՝ բարեգործության, գրադարանային գործում, կրթական հաստատություններում, արվեստի եւ մշակութային կազմակերպություններում ունեցած բացառիկ ձեռքբերումների համար: Ներկայացվեցին Վարդան Գրեգորյանի կյանքի յուրաքանչյուր փուլին վերաբերող լուսանկարներ ու տեսանյութեր, որոնք ընդմիջվում էին նրա մասին անձնական հիշողություններով լի հուզիչ տեսաուղերձներով:
«Երկար տարիներ, որ ճանաչել եմ Վարդանին, միշտ զգացել եմ նրա հայացքն իմ թիկունքում, որ անհանգստանում էր ինձ համար, մարտահրավեր նետում եւ առաջնորդում: Եվ ես զգում եմ, որ նա այսօր եւս ներկա է այստեղ եւ հետեւում է մեզ բոլորիս: Վարդանն ուղեվար լույս էր, որ փայլում էր նրանց համար, ովքեր գիտեին նրան, եւ նրանց համար, ովքեր չգիտեին»,- ասաց «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր, Flagship Pioneering ընկերության հիմնադիր եւ գլխավոր գործադիր տնօրեն, «Մոդեռնայի» համահիմնադիր եւ նախագահ Նուբար Աֆեյանը:
Ծնվելով Իրանի Թավրիզ քաղաքում՝ արդեն երիտասարդ տարիքում Վարդան Գրեգորյանն անհամար մարտահրավերներ հաղթահարեց Միացյալ Նահանգներում՝ իբրեւ ներգաղթյալ: Բայց նա շարունակեց նշանակալի կարիերա կառուցել, որը տեւեց մի քանի տասնամյակ՝ հատելով իրեն հյուրընկալող երկրի գիտական, բարեգործական եւ մշակութային սահմանները: Նա կարեւոր ներդրում է ունեցել անթիվ ծրագրերում եւ հիմնադրամներում: Նա եղել է «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիրներից մեկը. նախաձեռնություն, որը ձգտում է լուծել մարդասիրական խնդիրներն ամբողջ աշխարհում՝ տեղում օգնելով ամենակարիքավորներին:
«Ավրորան» էապես բարեփոխել է խիստ կարիքի մեջ գտնվող մարդկանց կյանքը՝ բացահայտելով եւ աջակցելով մարդասեր հերոսներին ու նրանց խիզախ գործունեությունն ամբողջ աշխարհում: Վարդան Գրեգորյանի հիշատակին նվիրված միջոցառմանը ներկա էին «Ավրորայի» համայնքի ներկայացուցիչները, այդ թվում՝ նախաձեռնության համահիմնադիրները, «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի նախագահն ու մի քանի անդամներ, ինչպես նաեւ «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիրները:

April 15, 2022 – Yerevan, Armenia – The Aurora Humanitarian Initiative joined the memorial service organized by the Carnegie Corporation of New York on April 13, 2022 at Carnegie Hall in New York City. Dr. Gregorian, President of Carnegie Corporation in New York, Co-Founder of the Aurora Humanitarian Initiative, and Aurora Prize Selection Committee Member, died in April 2021.
During the memorial, members of the Gregorian family, lifelong friends, and distinguished colleagues shared memories and teachings and paid tribute to Dr. Gregorian’s exceptional achievements in philanthropy, libraries, educational institutions, and arts and cultural organizations. Videos and photos of Dr. Gregorian at every stage of his life were interspersed with personal memories shared in heartfelt video messages.
“For the many years I knew Vartan, I always felt he was looking over my shoulder. Looking out for me, challenging me, guiding me.  And I feel his spirit here today, watching over all of us. Vartan was a guiding light. Shining for those who knew him and for those he did not,” said Noubar Afeyan, Co-Founder of the Aurora Humanitarian Initiative, Founder & CEO of Flagship Pioneering, and Founder & Chair of Moderna.
Born in Tabriz, Iran, Vartan Gregorian overcame countless challenges he faced as a young immigrant to the United States and went on to build a remarkable career that spanned several decades and crossed the lines of academia, philanthropy, and culture within and beyond his adopted country. He has made a crucial contribution to countless projects and foundations and was one of the Co-Founders of the Aurora Humanitarian Initiative that seeks to address on-the-ground humanitarian challenges around the world with a focus on helping the most destitute.
Uniquely dedicated to discovering and supporting the world’s unsung humanitarian heroes to enable and raise awareness of their courageous work, Aurora has made a significant impact on the lives of those in greatest need. Representatives of Aurora’s community, including Co-Founders of the Initiative, several members and Chair of the Aurora Prize Selection Committee, and Aurora Laureates, attended the memorial service.