Նյու Յորքում հարգանքի տուրք են մատուցել «Ավրորայի» համահիմնադիր Վարդան Գրեգորյանի ժառանգությանը
Ապրիլի 15, 2022 թ. – Երեւան, Հայաստան. «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը միացել է 2022 թ. ապրիլի 13-ին Նյու Յորք քաղաքի «Կարնեգի հոլում» տեղի ունեցած հիշատակի միջոցառմանը: Այն նվիրված էր Նյու Յորքի Կարնեգի կորպորացիայի նախագահ, «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր, «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի անդամ, դոկտոր Գրեգորյանի հիշատակին, որը կյանքից հեռացավ 2021 թ. ապրիլին: Միջոցառումը կազմակերպել էր Նյու Յորքի Կարնեգի կորպորացիան:
Միջոցառման ընթացքում Գրեգորյան ընտանիքի անդամները, Վարդան Գրեգորյանի ընկերներն ու ականավոր գործընկերները ներկայացրին նրա մասին իրենց հիշողություններն ու նրանից սովորածը: Միջոցառման մասնակիցները հարգանքի տուրք մատուցեցին դոկտոր Գրեգորյանին՝ բարեգործության, գրադարանային գործում, կրթական հաստատություններում, արվեստի եւ մշակութային կազմակերպություններում ունեցած բացառիկ ձեռքբերումների համար: Ներկայացվեցին Վարդան Գրեգորյանի կյանքի յուրաքանչյուր փուլին վերաբերող լուսանկարներ ու տեսանյութեր, որոնք ընդմիջվում էին նրա մասին անձնական հիշողություններով լի հուզիչ տեսաուղերձներով:
«Երկար տարիներ, որ ճանաչել եմ Վարդանին, միշտ զգացել եմ նրա հայացքն իմ թիկունքում, որ անհանգստանում էր ինձ համար, մարտահրավեր նետում եւ առաջնորդում: Եվ ես զգում եմ, որ նա այսօր եւս ներկա է այստեղ եւ հետեւում է մեզ բոլորիս: Վարդանն ուղեվար լույս էր, որ փայլում էր նրանց համար, ովքեր գիտեին նրան, եւ նրանց համար, ովքեր չգիտեին»,- ասաց «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր, Flagship Pioneering ընկերության հիմնադիր եւ գլխավոր գործադիր տնօրեն, «Մոդեռնայի» համահիմնադիր եւ նախագահ Նուբար Աֆեյանը:
Ծնվելով Իրանի Թավրիզ քաղաքում՝ արդեն երիտասարդ տարիքում Վարդան Գրեգորյանն անհամար մարտահրավերներ հաղթահարեց Միացյալ Նահանգներում՝ իբրեւ ներգաղթյալ: Բայց նա շարունակեց նշանակալի կարիերա կառուցել, որը տեւեց մի քանի տասնամյակ՝ հատելով իրեն հյուրընկալող երկրի գիտական, բարեգործական եւ մշակութային սահմանները: Նա կարեւոր ներդրում է ունեցել անթիվ ծրագրերում եւ հիմնադրամներում: Նա եղել է «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիրներից մեկը. նախաձեռնություն, որը ձգտում է լուծել մարդասիրական խնդիրներն ամբողջ աշխարհում՝ տեղում օգնելով ամենակարիքավորներին:
«Ավրորան» էապես բարեփոխել է խիստ կարիքի մեջ գտնվող մարդկանց կյանքը՝ բացահայտելով եւ աջակցելով մարդասեր հերոսներին ու նրանց խիզախ գործունեությունն ամբողջ աշխարհում: Վարդան Գրեգորյանի հիշատակին նվիրված միջոցառմանը ներկա էին «Ավրորայի» համայնքի ներկայացուցիչները, այդ թվում՝ նախաձեռնության համահիմնադիրները, «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի նախագահն ու մի քանի անդամներ, ինչպես նաեւ «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիրները:

В Нью-Йорке почтили память соучредителя «Авроры» Вартана Грегоряна
15 апреля 2022 года – Ереван, Армения – Представители Гуманитарной инициативы «Аврора» посетили поминальную службу, организованную Корпорацией Карнеги в Карнеги-холле в Нью-Йорке 13 апреля 2022 года. Доктор Грегорян, президент Корпорации Карнеги в Нью-Йорке, соучредитель Гуманитарной инициативы «Аврора» и член Отборочной комиссии премии «Аврора», скончался в апреле 2021 года.
Во время мемориальной церемонии члены семьи Грегоряна, его старинные друзья и уважаемые коллеги поделились воспоминаниями о Вартане Грегоряне, воздав должное его исключительным достижениям в области филантропии, а также поддержки библиотек, образовательных учреждений и институтов искусства и культуры. Видеозаписи и фотографии доктора Грегоряна, отражающие разные этапы его жизни, транслировались на экране вместе с личными историями о Вартане, рассказанными в трогательных видеообращениях его ближайшего круга.
«В течение многих лет, что я знал Вартана, я всегда чувствовал, что он смотрит через мое плечо. Присматривает за мной, бросает мне вызов, направляет меня.  И сегодня я чувствую здесь его дух, присматривающий за всеми нами. Вартан был нам путеводной звездой. Он светил всем, кто его знал, и даже тем, кого он не знал», – сказал Нубар Афеян, соучредитель Гуманитарной инициативы «Аврора», основатель и генеральный директор Flagship Pioneering и основатель и председатель Moderna.
Родившийся в Тебризе (Иран) Вартан Грегорян преодолел бесчисленные вызовы, с которыми столкнулся в Соединенных Штатах в качестве молодого иммигранта, и смог построить выдающуюся карьеру. Она продлилась несколько десятилетий и вышла далеко за пределы академической, благотворительной и культурной сферы в его новой стране и не только. Доктор Грегорян внес важнейший вклад в бесчисленные проекты и фонды и был одним из соучредителей Гуманитарной инициативы «Аврора», чья деятельность направлена на решение гуманитарных проблем на местах и помощь людям по всему миру, особенно самым обездоленным.
Уникальный подход «Авроры», призванной находить и поддерживать достойных признания гуманитарных деятелей с целью повышения осведомленности об их бесстрашной работе, оказал значительное влияние на жизнь тех, кто остро нуждается в помощи. Участие в поминальной службе приняли представители сообщества «Авроры», включая соучредителей инициативы, нескольких членов Отборочной комиссии премии «Аврора и ее председателя, а также лауреатов премии разных лет.