1.3% աճից 3% անկում. ռուս-ուկրաինական պատերազմի հնարավոր ազդեցությունը Հայաստանի տնտեսության վրա
Կախված Ռուսաստանի տնտեսական զարգացումներից՝ 2022 թվականին Հայաստանի տնտեսական աճը կարող է գտնվել 1.3% աճից 3% անկման միջակայքում։ Նման եզրահանգման է եկել «Լույս» հիմնադրամի տնտեսական վերլուծական թիմը՝ գնահատելով Ռուսաստանի տնտեսության նկատմամբ կիրառվող ներկայիս պատժամիջոցների ազդեցությունը Հայաստանի տնտեսության վրա։
Տնտեսական աճի կորուստները բացատրվում են տրանսֆերտների, արտահանման և ներդրումների վերաբերյալ բացասական սպասելիքներով։ Հատկապես արտահանման կառուցվածքի տեսանկյունից, Հայաստանի դիմադրողականությունը Ռուսաստանի տնտեսության շոկերի նկատմամբ վերջին տարիներին էապես չի բարելավվել։
Հին՝ «դառը» փորձը
Հայաստանի տնտեսությունը պարբերաբար շոկերի է ենթարկվում, որոնցում էական դեր ունի Հայաստանի՝ Ռուսաստանի տնտեսությունից ունեցած կախվածությունը։ Այդ շոկերը վերաբերում են 2008-2009թթ․ համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամին, 2014-2016թթ․ Ռուսաստանի նկատմամբ պատժամիջոցների առաջին փուլի ներդրման հետևանքով ճգնաժամին, ինչպես նաև 2020թ․ կորոնավիրուսի համավարակով պայմանավորված ճգնաժամին։
«Դրանցից առաջինը և երրորդը ունեցել են համաշխարհային բնույթ և փոխանցվել Հայաստան նաև այլ աղբյուրներից, մինչդեռ երկրորդին գերազանցապես բնորոշ է եղել ՌԴ տնտեսությունից փոխանցումը»,- նկատում են վերլուծաբանները։
Ռուսաստանի հետ տնտեսական կապերը էական դեր են խաղում Հայաստանի տնտեսական զարգացումներում, մասնավորապես՝ արտաքին առևտրում, դրամական փոխանցումներում, օտարերկրյա ներդրումներում և տուրիզմում։
- Արտահանումից մինչև ֆինանսներ. ինչպես Հայաստանը կարող է տուժել Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցներից
- Ռուբլին, դոլարն ու տրանսֆերտները. ո՞վ է տուժում, ո՞վ՝ շահում
2021 թվականի տվյալներով դեպի Ռուսաստան ապրանքների արտահանումը կազմել է Հայաստանի ընդհանուր արտահանման 28%-ը, Ռուսաստանից ներմուծումը՝ ընդհանուր ներմուծման 33%-ը։
Դեպի Հայաստան ֆիզիկական անձանց դրամական փոխանցումների զուտ ներհոսքում Ռուսատանից դրամական փոխանցումները կազմում են շուրջ կեսը, ինչն արտացոլում է սեզոնային աշխատողների մեծ հոսքը դեպի Ռուսաստան և հայկական մեծ համայնքի առկայությունը այս երկրում։
ՌԴ-ից ներդրումները ձևավորում են Հայաստանում կատարվող օտարերկրյա ներդրումների շուրջ 40%-ը:
Բացի այդ, Հայաստանը հյուրընկալում է մեծաթիվ ռուս զբոսաշրջիկների, որի արդյունքում 2021 թվականին տուրիզմից ձևավորվող գումարների 40%-ը գոյացել է ՌԴ զբոսաշրջիկներին մատուցվող ծառայություններից։
Այս բոլոր օղակներով Հայաստան հոսող գումարների ծավալը, ըստ «Լույս»-ի փորձագետների հաշվարկների, տարիների ընթացքում որոշակիորեն նվազել են։
Ռուսաստանից կախվածությունը նվազման միտում է դրսևորել և, եթե 2014 թվականին Հայաստանը Ռուսաստանից նշված կապուղիներով ստանում էր մոտ 1.9 մլրդ դոլար միջոցներ, ապա 2021 թվականին այդ ցուցանիշը մոտ 200 մլն դոլարով նվազել է՝ կազմելով 1.7 մլրդ դոլար: Ընդ որում, եթե նախկինում այդ միջոցների առյուծի բաժինը կազմում էին դրամական փոխանցումները, ապա ներկայում Ռուսաստանից կախվածությունը դիվերսիֆիկացել է և մեծ դեր է սկսել խաղալ հատկապես արտահանումը։
Հաշվարկները ցույց են տվել, որ Ռուսաստանի դեմ կիրառված պատժամիջոցները Հայաստանի տնտեսական աճը 2014-2019թթ. դանդաղեցրել են տարեկան միջին հաշվով 1․1 տոկոսային կետով։ Կորուստներն առավել զգալի են եղել 2015- 2016թթ., երբ բացասական ազդեցությունը միջին հաշվով կազմել է 1․4 տոկոսային կետ։
Տնտեսական աճի կորուստները առաջին հերթին բացատրվում են տրանսֆերտների, արտահանման և ներդրումների ավելի ցածր աճերով։
«Չնայած որոշակի դիվերսիֆիկացիային՝ արտահանման կառուցվածքի տեսանկյունից Հայաստանի դիմադրողականությունը ՌԴ տնտեսության շոկերի նկատմամբ էապես չի բարելավվել»,- նշված է հետազոտության մեջ։
Ռուսաստանից ներմուծումը արտահանման համեմատ առավել դիվերսիֆիկացված է ապրանքների բնույթի տեսանկյունից, քանի որ ներմուծվում են և՛ վերջնական սպառման, և՛ հումքային ու կապիտալ բնույթի ապրանքներ։
Ներմուծման տեսանկյունից Հայաստանը շարունակում է մեծ կախվածություն ունենալ հատկապես էներգակիրներից և հացահատիկից։
2022 թվականին Հայաստանի տնտեսական աճը կարող է լինել 1.3% աճից 3% անկման միջակայքում
Ըստ հետազոտության հեղինակների գնահատականների՝ կախված Ռուսաստանի տնտեսական զարգացումների սցենարներից, 2022 թվականին ՀՀ տնտեսական աճը կարող է գտնվել 1.3% աճից 3% անկման միջակայքում:
Ընդ որում, Հայաստանի տնտեսական աճի դանդաղումը պայմանավորող առաջնային գործոններից՝ արտահանումը, Ռուսաստանից դրամական փոխանցումները և օտարերկրյա ուղղակի ներդրումները կկրեն զգալի վնասներ։ Զգալի ռիսկեր կան, որ կմեծանա պետական պարտքը՝ խախտելով հարկաբյուջետային կանոնները։
Ռուսաստանից դեպի Հայաստան տնտեսական շոկի փոխանցումը, ըստ կանխատեսումների, կզուգորդվի նաև արտաքին հատվածից Հայաստանի տնտեսության համար գնաճային ազդեցություններով և այլ գործընկեր երկրների աճերի դանդաղմամբ։
«Կառավարությունը պետք է ավելի ագրեսիվ լինի իր հաղորդակցության և առանձին սպառողական շուկաներում գնային չարաշահումներ բացառելու քաղաքականությամբ, ինչով կօգնի ԿԲ-ին արդյունավետ պայքարել գնաճային սպասումների մեծացման դեմ»,- նշված է հետազոտության մեջ։
Ըստ հեղինակների՝ այս շոկերին դիմակայելու համար առաջնահերթորեն թիրախային գործիքների միջոցով պետք է աջակցել արտահանողներին (հատկապես գործունեության մեջ դեպի Ռուսաստան արտահանման համեմատաբար մեծ դեր ունեցող), սեզոնային աշխատողներին ու բնակչության սոցիալապես անապահով խմբերին, ինչպես նաև արդյունավետ հաղորդակցման միջոցով նվազեցնել անորոշությունները։ Անհրաժեշտ է շատ արագ իրականացնել 2022 թվականի ծախսային առաջնահերթությունների վերանայում և միջոցների վերաուղղում դեպի վերը նշված ուղղությունների։
Ստեղծված իրավիճակում Հայաստանի տնտեսության համար կան նաև դրական երևույթներ։ Դրանք են Ռուսաստանի տնային տնտեսությունների և ֆիրմաների վերակողմնորոշումը դեպի Հայաստան, ինչպես նաև հայաստանյան տնտեսավարողների համար որոշ նոր հնարավորությունների ի հայտ գալը:
7%-15%-ով տնտեսական անկում. Չինաստանը չի կարողանալու ամբողջապես փոխհատուցել Ռուսաստանի տնտեսության տեխնոլոգիական նահանջը
2022 թվականի փետրվարից Արևմուտքի կողմից Ռուսաստանի նկատմամբ տնտեսական պատժամիջոցները աննախադեպ լայն են։ Պատժամիջոցներն այնքան լայն են, որ թիրախավորում են ոչ միայն տնտեսական, այլև հասարակական կյանքի գրեթե բոլոր ոլորտները, այդ թվում՝ մշակույթ, կրթություն, առողջապահություն և այլն։
Պատժամիջոցների բազմաթիվ փաթեթները ընդգրկում են ռուս պաշտոնյաների ու քաղաքացիներ համար գործարքների արգելափակում, ճամփորդական արգելքներ, ֆինանսական ակտիվների սառեցում, տեխնոլոգիական, ռազմական նշանակության ապրանքների, ավիացիոն տեխնոլոգիաների, կիսահաղորդիչների, նավթային և հեռահաղորդակցության տեխնոլոգիաների դեպի ՌԴ արտահանման արգելքներ, 7 ռուսական բանկերի անջատում «SWIFT» ֆինանսական հաղորդագրությունների համակարգից և այլն։
«Ռուսաստանի տնտեսության վերաուղղումը դեպի Չինաստան չի կարողանալու ամբողջապես փոխհատուցել Ռուսաստանի տնտեսության տեխնոլոգիական նահանջը։ Բանը նրանումն է, որ ՌԴ տնտեսության առաջադեմ ճյուղերը, այդ թվում՝ նաև ՌԴ տնտեսության հենասյուներ հանդիսացող գյուղատնտեսությունն ու հանքագործությունը (նավթ, գազ, մետաղներ), հենված են արևմտյան տեխնոլոգիաների վրա, որոնց լիարժեք փոխարինումը Չինաստանից գոյություն չունի»,- նկատում են հետազոտության վերլուծաբանները։
Միջազգային կառույցներ, ինչպես՝ Fitch, Moody’s, JP Morgan, S&P, IIF գործակալությունները, կանխատեսում են, որ 2022 թվականին Ռուսաստանի տնտեսությունը 7%-15%-ով անկում կապրի։
Բոլոր կանխատեսումների հիմքում հիմնականում ընկած է այն ենթադրությունը, որ ՌԴ նկատմամբ կիրառվող պատժամիջոցները կպահպանվեն երկար ժամանակ, իսկ Ուկրաինայի տարածքում ռազմական գործողությունների և ռուս-ուկրաինական հակամարտության տևողությունը անորոշ է:
«2022 թվականին կիրառվող աննախադեպ լայնամասշտաբ պատժամիջոցների արդյունքում ՌԴ տնտեսությունը բախվել է 1990-ականներից ի վեր ամենախոշոր տնտեսական շոկին, որը երկարատև բացասական ազդեցություն կունենա ՌԴ տնտեսական ներուժի վրա, իսկ հետևանքների հաղթահարումը դանդաղ կընթանա»,- նկատում են հետազոտության հեղինակները։

От роста на 1.3% до спада на 3%: возможное воздействие российско-украинской войны на экономику Армении
В зависимости от экономических процессов в России в 2022 году состояние экономики Армении может находиться между ростом на 1.3% и спадом на 3%. К такому вывода пришла аналитическая команда фонда “Луйс”, оценивая воздействие на экономику Армении антироссийских санкций.
Ситуация с экономическим ростом объясняется отрицательными ожиданиями по части трансфертов, экспорта и инвестиций. В частности, с точки зрения структуры экспорта степень сопротивляемости Армении шоку, который переживает экономика России, существенно не повысилась.
Предыдущий “горький” опыт
Экономика Армении периодически испытывает шоки, что в значительной степени обусловлено ее зависимостью от российской экономики. Шоки были вызваны мировым финансово-экономическим кризисом 2008-2009 гг., кризисом в период первого этапа санкций против России в 2014-2016 гг., а также кризисом, который начался из-за пандемии ковида в 2020 г.
“Первый и третий кризисы носили мировой характер и передались Армении также из других источников, а вот второй был обусловлен исключительно экономикой РФ”,- отмечают аналитики.
Экономические связи с Россией играют существенную роль в происходящих в Армении экономических процессах в частности в сферах внешней торговли, денежных переводов, иностранных инвестиций и туризма.
По данным 2021 г. экспорт товаров в РФ составил 28% от общего объема экспорта из Армении, импорт из РФ – 33% от общего объема импорта.
Денежные переводы физических лиц в Армению составляет почти половину всех переводов из РФ, что связано с большим потоком сезонных работников в Россию и наличием в этой стране многочисленной армянской общины.
Российские инвестиции составляют около 40% иностранных инвестиций в экономику Армении. Кроме того, наша страна принимает большое число российских туристов, благодаря чему стоимость оказываемых им услуг составила 40% от общей суммы доходов в сфере туризма.
Согласно расчетам экспертов фонда “Луйс”, объем денежных средств, поступающих в Армению по всем этим каналам, с годами сократился.
Зависимость от России проявила тенденцию к ослаблению, и если в 2014 г. Армения по указанным каналам получала из России 1,9 млрд долларов, то в 2021 г. этот показатель сократился на 200 млн долларов, составив 1.7 млрд долларов.
При этом если в прошлом львиную долю этих средств составляли денежные переводы, то сейчас зависимость от России диверсифицирована и большую роль начал играть экспорт.
Расчеты показывают, что введенные в 2014-2019 гг. санкции против России замедлили экономический рост в Армении в среднем на 1․1% в год. Потери были особенно значительными в 2015- 2016 гг., когда отрицательное воздействие составило в среднем 1․4%.
Замедление экономического роста объясняется в первую очередь более низким ростом трансфертов, экспорта и инвестиций. “Несмотря на определенную диверсификацию, в плане структуры экспорта существенное повышение сопротивляемости Армении шокам экономики РФ не наблюдалось”,- отмечается в исследовании.
Импорт из России по сравнению с экспортом диверсифицирован больше, поскольку импортируются товары как конечного потребления, так и сырьевого и капитального характера.
По части импорта Армения сохраняет сильную зависимость от энергоносителей и зерна.
В 2022 году экономика Армении может находиться между ростом на 1.3% и спадом на 3%
По оценке авторов исследования, в зависимости от сценариев экономического развития России в 2022 году экономика РА может находиться между ростом на 1.3% и спадом на 3%.
При этом значительно пострадают экспорт, трансферты из России и прямые иностранные инвестиции, которые являются первоочередными факторами замедления экономического роста в Армении. Существует значительный риск увеличения государственного долга.
Переход экономического шока из России в Армению, согласно прогнозам, будет сопровождаться также внешним воздействием на рост цен в Армении.
“Правительство должно вести более агрессивную политику по исключению злоупотребления ростом цен на отдельных потребительских рынках, что поможет Центробанку вести эффективную борьбу с увеличением ожиданий роста цен”,- говорится в исследовании.
По мнению авторов, для противостоянию этим шокам необходимо с помощью соответствующих инструментов поддержать экспортеров (особенно тех, чья деятельность связана с экспортом в Россию), сезонных работников и социально необеспеченных слоев населения, а также снизить уровень неопределенности посредством эффективной коммуникации.
В создавшейся ситуации для армянской экономики есть и положительные явления. Это переориентация российских домохозяйств и фирм на Армению, а также появление новых возможностей для армянских хозяйствующих субъектов.
Экономический спад на 7%-15%: Китай не сможет полностью компенсировать технологический упадок в экономике РФ
Экономические санкции против России, введенные Западом с февраля 2022 года, имеют беспрецедентно широкий охват и затрагивают почти все сферы как экономической, так и общественной жизни, в том числе культуру, образование, здравоохранение и др.
Многочисленные пакеты санкций включают запрет на сделки с российскими должностными лицами и гражданами, путешествия, замораживание финансовых активов, запрет на экспорт в РФ товаров военного назначения, полупроводников, различных технологий – авиационных, нефтяных, телекоммуникационных, отключение семи российских банков от международной межбанковской система передачи информации и совершения платежей “SWIFT” и т.д.
“Переориентация российской экономики на Китай не сможет полностью компенсировать технологический упадок российской экономики. Дело в том, что прогрессивные отрасли экономики РФ, в том числе сельское хозяйство, добыча сырья (нефти, газа, металлов), основаны на западных технологиях, полноценной замены которым у Китая нет”,- отмечают аналитики.
Такие международные структуры, как агентства Fitch, Moody’s, JP Morgan, S&P, IIF, прогнозируют спад экономики экономики РФ в 2022 г. на 7%-15%.
В основе всех прогонозов лежит предположение о том, что введенные против РФ санкции будут действовать еще долго, а военные действия на территории Украины и российско-украинский конфликт будут длиться неопределенное время.
“В результате введенных в 2022 году беспрецедентно широкомасштабных санкций экономика РФ столкнулась с самым крупным, начиная с 1990-х годов, экономическим шоком, который будет иметь продолжительное негативное воздействие на экономический потенциал РФ. Вместе с тем преодоление последствий будет происходить медленно”,- говорится в исследовании.