Հայաստանի դիրքորոշումից է կախված, թե այս տարածաշրջանում աշխարհաքաղաքական ինչ եղանակ կլինի ապագայում․ Արա Այվազյան
Երեկ՝ ապրիլի 19-ի երեկոյան, Ազատության հրապարակում «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Արթուր Վանեցյանի կազմակերպած ակցիային ներկա էր նաև Հայաստանի արտաքին գործերի նախկին նախարար Արա Այվազյանը։ Նա պատասխանել է լրագրողների հարցերին։ «Հետք»-ն առանձնացրել է նախկին արտգործնախարարի հարցազրույցի ուշագրավ հատվածները։
Հայելային հետքաշումը տակտիկական մեծ սխալ էր մեր կողմից
«Հայաստանի և Ադրբեջանի զորքերի հայելային հետքաշման մասին առաջին անգամ խոսք է եղել մայիսի 27-ին, ժամեր անց հրաժարական եմ տվել։ Դելիմիտացիայի և դեմարկացիայի մասին եղել են տեսական խոսակցություններ, իմ կարծիքը բացասական է եղել։ Գտնում եմ, որ հայելային հետքաշումը տակտիկական մեծ սխալ էր մեր կողմից»,- ասել է Այվազյանը՝ հավելելով, որ երբ ստանձնել է պաշտոնը, վստահ է եղել, որ դիվանագիտությունը չի հանձնվել և դրա միջոցով հնարավոր է ապահովել ազգային և պետական շահերը։
«Եթե հիշում եք, այս տարվա սկզբին Ադրբեջանի նախագահը մամուլի ասուլիսում ասաց, որ իրենց հաջողվեց 2021 թ․ ապահովել այն իրավիճակը, որ չունենան քաղաքական արձագանք սանձազերծված պատերազմի վերաբերյալ։ Միջազգային հանրությունը, հատկապես՝ համանախագահները, շատ հստակ արտահայտություններ են ունեցել մեր շահերի վերաբերյալ, և ես կարծում եմ՝ դա մեր ձեռքբերումն է։ Վստահեցնում եմ, որ բավական լուրջ գործընթացներ էին սկսվել։
Իմ պաշտոնավարման ժամանակ մեր հռետորաբանությունը և թիրախավորումն այլ է եղել, այս մեկ տարվա ընթացքում թե ինչ է տեղի ունեցել, չեմ կարող ասել, բայց եթե վերլուծենք, գործընթացը պատերազմով չի ավարտվել, եթե տեսնենք՝ ինչ է կատարվում շուրջբոլորը, ապա հասկանում ենք, որ այն փոշին, որ բարձրացել է պատերազմից հետո, ենթադրում է, որ գործընթացները շարունակվում են։ Աշխարհաքաղաքական գործընթացներ են տեղի ունենում, և սա ոչ միայն Հայաստան-Ադրբեջան առանցքի մեջ է, սա շատ ավելի լուրջ է և կարող է թվալ, որ Հայաստանը Հարավային Կովկասում ամենաթույլ երկիրն է, բայց Հայաստանի դիրքորոշումից շատ-շատ բան է կախված, թե այստեղ՝ այս տարածաշրջանում, աշխարհաքաղաքական ինչ եղանակ կլինի ապագայում»,- ասել է նախկին արտգործնախարարը։
Ըստ Այվազյանի՝ Ադրբեջանի պահանջն առաջին հերթին վերաբերում է իր տարածքային ամբողջականության ճանաչմանը. «Ինչո՞ւ մենք առաջին հերթին նույն հարցը չենք տալիս Ադրբեջանի նախագահին, ինքը ճանաչո՞ւմ է Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը, եթե այո, ապա պարտավոր է օր առաջ դուրս բերել իր զորքերը հայտնի տեղերից՝ մայիսի 12-ից սկսած»։
Լրագրողի հարցին, թե կոնկրետ ով է միջազգային հանրության անունից Արցախի խնդրի կարգավորման նշաձողի իջեցման հորդոր արել՝ նա պատասխանեց․ «Եթե հիշում եք, մի քանի հայտարարություն է եղել համանախագահների կողմից, մասնավորապես, եթե չեմ սխալվում, դեկտեմբերի 3-ին և ապրիլի 13-ին, և այնտեղ, կարծում եմ, այն շեշտադրումները, որ արել են, լիովին համապատասխանում են մեր ազգային և պետական շահերին։
Մեկ այլ հարցի՝ թե արդյոք իր պաշտոնավարման ժամանակ եղել է Արցախի անկախության ճանաչման հարց, կարգավիճակի՝ ոչ Ադրբեջանի կազմում հստակեցման հարց առաջ քաշվե՞լ է մեր կողմից՝ Այվազյանը պատասխանեց, որ առաջին հերթին խոսքը Արցախի ինքնորոշման անքակտելի իրավունքի մասին է։
«Վստահ եմ, որ դիվանագիտության միջոցով կարող ենք նույնիսկ այս ծանր իրավիճակում, իսկապես շատ ծանր իրավիճակ է, վստահ եմ՝ եթե խելամիտ քայլեր ձեռնարկենք, և ոչ թե պարտվածի հոգեբանությամբ, մենք կարող ենք նվազագույնն ապահովել, ունենք ռեսուրսներ, նախկին գործընկերներ, արտգործնախարարներ, որ շատ մեծ փորձ ունեն, ինձ նկատի չունեմ, կարծում եմ՝ հիմա պետք է իսկապես ի մի բերել մեր ամբողջ ազգային և պետական ներուժը»,- ասաց նա։
Արցախյան երկրորդ պատերազմը, ըստ ԱԳ նախկին նախարարի, աշխարհաքաղաքական պատճառներ ուներ, թեեւ տեղ ունեն նաեւ պետության թույլ տված սխալները. «Մենք ճիշտ չենք ընկալել փոփոխվող աշխարհը, ելել ենք այն հանգամանքից, որ ստատուս քվոն, որ եղել է 1994 թվականից ի վեր, պետք է շարունակվի, դա հնարավոր չէր»։
ԵԱՀԿ համանախագահության գործունեությունը չի կարելի միայն հայտարարություններով չեղարկել, այն գործում է ՄԱԿ-ի մանդատի ներքո
Անդրադառնալով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ձևաչափով խնդրի կարգավորմանը՝ Այվազյանն ասաց․ «Ռուսաստանի արտգործնախարարը չէր ասում, որ այլևս չի գործում Մինսկի խմբի համանախագահության ֆորմատը, նա ասում էր, որ արևմտյան գործընկերները հրաժարվում են համագործակցել, սա շատ ցավալի փաստ է, որովհետև տարաձայնություններ միշտ եղել են Ռուսաստանի և արևմուտքի միջև, բայց Ղարաբաղի հարցը եղել է այն հիմանահարցը, որտեղ երեք երկրները կարողացել են կոորդինացնել, համադրել իրենց գործունեությունը։ Համանախագահության գործունեությունը չի կարելի միայն հայտարարություններով չեղարկել, դա գործում է ՄԱԿ-ի մանդատի ներքո, և ՄԱԿ-ը պետք է որոշի՝ այն գործելո՞ւ է, թե ոչ։ Մեր շահերրից է ելնում՝ ինչքան հնարավոր է այդ ֆորմատը կենսունակ պահել, թեկուզ այս իրավիճակում և չփորձել հարցը տեղափոխել նոր ֆորմատ։
Հավատում եմ, որ դիվանագիտական քայլերով հնարավոր է իրավիճակը շտկել, շատ դժվար է լինելու, երկարատև գործընթաց է, վտանգավոր իրավիճակ է մեր տարածաշրջանում, և մեր յուրաքանչյուր քայլ պետք է 100 անգամ չափենք, նոր գործենք, և աշխարհաքաղաքական արկածախնդրությունը հիմա շատ վտանգավոր է»։
Խոսելով Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների մասին՝ նախկին արտգործնախարարն անհրաժեշտ համարեց երկու երկրների միջև ինչ-որ ձևով երկխոսության առկայությունը, բայց՝ ոչ նախապայմանների լեզվով. «Եթե տարածաշրջանի և արտատարածաշրջանային երկրները շահագրգռված են, որ այս տարածաշրջանում լինի խաղաղություն, կայունություւն, ապա պետք է հրաժարվել հաղթողի և պարտվողի կատեգորիաներից, այսօր ես չեմ տեսնում, որ Թուրքիան և Ադրբեջանը, իրենց սպասարկող և աջակցող ուժերը այդ ձևով են մտածում»։
Հարցին՝ արդյոք ինքը կողմ է Փաշինյանի հրաժարականին, ԱԳ նախկին նախարարը պատասխանեց․ «Երբ ես հրաժարական տվեցի, գտնում էի, որ այն քաղաքականությունը, որը վարվում է, չի նպատստում մեր ազգային շահերի առաջխաղացմանը»։

“То, какая геополитическая погода будет в этом регионе в будущем, во многом зависит от позиции Армении” – Ара Айвазян
Вчера, 19 апреля, на площади Свободы в Ереване состоялся митинг, организованный лидером оппозиционной парламентской фракции “Честь имею” Артуром Ванецяном, на котором выступил и бывший министр иностранных дел Армении Ара Айвазян. После выступления экс-министр ответил на вопросы журналистов. Hetq.am выделил наиболее примечательные высказывания бывшего главы МИД РА.
Зеркальный отход был большой тактической ошибкой с нашей стороны
“О зеркальном отводе войск Армении и Азербайджана впервые было заявлено 27 мая. Спустя несколько часов после этого я подал в отставку. Разговоры о делимитации и демаркации носили теоретический характер. Мое мнение было отрицательным. Я считаю, что зеркальный отход был большой тактической ошибкой с нашей стороны”,- сказал Айвазян, добавив, что, вступая в должность министра иностранных дел, он был уверен, что дипломатия не сдалась, и с ее помощью можно обеспечить национальные и государственные интересы.
“Если помните, в начале года президент Азербайджана заявил на пресс-конференции, что в 2021 году им удалось добиться того, чтобы не было политической реакции на развязанную войну. Международная общественность, особенно сопредседатели, очень четко высказывались по поводу наших интересов, и я думаю, что это было нашим достижением. Уверяю вас, что начались довольно серьезные процессы. В период моего пребывания в должности главы МИД наша риторика и цели были другими. Что произошло за этот год, я не могу сказать, но если проанализировать, то процесс войной не закончился. Если посмотреть, что происходит везде, то можно понять, что пыль, поднявшаяся после войны, предполагает продолжение процессов. Происходят геополитические процессы, которые охватывают не только ось Армения-Азербайджан. Это намного серьезнее, и может показаться, что Армения – самое слабое государство на Южном Кавказе. Между тем то, какая геополитическая погода будет в регионе в будущем, во многом зависит от позиции Армении”,- заявил экс-глава МИД.
По словам Айвазяна, требование Азербайджана касается в первую очередь признания его территориальной целостности. “Почему мы сами не задаем президенту Азербайджана этот вопрос: а он признает территориальную целостность Армении? Если да, то он обязан как можно быстрее вывести свои войска с тех мест, о которых известно с 12 мая”.
На вопрос, кто конкретно выступил от имени международной общественности с призывом опустить планку в вопросе статуса Арцаха, Айвазян ответил: “Если помните, сопредседатели сделали несколько заявлений (если не ошибаюсь, 3 декабря и 13 апреля), акценты в которых полностью соответствовали нашим национальным и государственным интересам. Говоря о том, выдвигался ли в период его пребывания в должности министра ИД вопрос признания независимости Арцаха, уточнения его статуса не в составе Азербайджана, Ара Айвазян отметил, что тогда стоял вопрос признания независимости Арцаха. Что касается выдвижения с нашей стороны вопроса об уточнении статуса Арцаха не в составе Азербайджана, то, по словам нашего собеседника, речь шла в первую очередь о неотъемлимом праве Арцаха на самоопределение.
“Я уверен, что даже в этой тяжелой ситуации, а ситуация действительно очень тяжелая, мы посредством дипломатии сможем обеспечить минимум, если предпримем разумные шаги, а не будем действовать исходя из психологии проигравшего. У нас есть ресурс – бывшие коллеги, министры иностранных дел с большим опытом (я имею в виду не себя). На мой взгляд, сегодня нужно объединить весь наш национальный и государственный потенциал”,- подчеркнул Ара Айвазян.
По его словам, вторая арцахская война имела геополитические причины, хотя свою роль сыграли и допущенные государством ошибки: “Мы неправильно восприняли изменяющийся мир. Мы исходили из того обстоятельства, что статус-кво, который сохранялся с 1994 г., должен продолжаться. Но это было невозможно”.
Деятельность сопредседательства ОБСЕ нельзя отменить только заявлениями, поскольку оно действует на основе мандата ООН
Касаясь урегулирования конфликта в формате сопредседателей Минской группы ОБСЕ, Айвазян сказал: “Министр иностранных дел России не говорил, что формат сопредседательства Минской группы больше не действует. Он сказал, что западные партнеры отказываются сотрудничать. Этот факт вызывает сожаление, поскольку разногласия между Россией и Западом были всегда, но в вопросе Карабаха трем странам удавалось координировать свою работу. Деятельность сопредседательства нельзя отменить только заявлениями, оно действует на основе мандата ООН, и именно ООН должна решить, будет действовать сопредседательство МГ ОБСЕ или нет. Наши интересы требуют, чтобы этот формат сохранял свою жизнеспособность как можно дольше даже в этой ситуации, и не надо пытаться перенести вопрос в новый формат.
Я верю, что с помощью дипломатических шагов можно исправить ситуацию. Будет очень трудно, потребуется длительный процесс. В нашем регионе сложилась опасная ситуация, и каждый наш шаг мы должны сто раз отмерять и только потом действовать. Сегодня геополитический авантюризм крайне опасен”.
Говоря об отношениях Армении и Турции, бывший руководитель внешнеполитического ведомства указал на необходимость ведения диалога в той или иной форме, но не языком предусловий. “Если региональные и внерегиональные страны заинтересованы в том, чтобы в этом регионе были мир и стабильность, то нужно отказаться от категорий “победитель” и “проигравший”. Сегодня я не вижу, что Турция и Азербайджан, а также обслуживающие и поддерживающие их силы думают именно так”.
На вопрос, поддерживает ли он отставку Пашиняна, Ара Айвазян сказал: “Когда я принял решение подать в отставку, я считал, что та политика, которая проводится, не способствует продвижению наших национальных интересов.