Հայտնի են 2022 թ. «Ավրորայի» հերոսների անունները
Ապրիլի 24-ին՝ Հայոց ցեղասպանության նահատակների հիշատակի օրը, «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը հայտարարեց 2022 թ. «Ավրորայի» հերոսների անունները, որոնք վտանգում են սեփական կյանքն՝ ուրիշներին օգնելու համար: Նրանք «Ավրորայի» հերոս են դարձել իրենց ունեցած բացառիկ ազդեցության, խիզախության եւ նվիրվածության համար: 1.000.000 ԱՄՆ դոլար մրցանակը շնորհվում է Հայոց ցեղասպանությունը վերապրողների անունից՝ ի երախտագիտություն նրանց փրկողների, արձագանքելով մարդասիրական խնդիրներին ամբողջ աշխարհում՝ տեղում օգնելով ամենակարիքավորներին: Հերոսների անունները հայտարարվեցին Մատենադարանում. նրանցից մեկը կդառնա 2022 թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր:
«Մերօրյա այսպիսի բացառիկ հերոսները մեզ հիշեցնում են այն մասին, որ ամենադժվարին պահերին անգամ լուսավոր ապագան այն մարդկանց ձեռքերում է, որոնք հավատում են եւ պատրաստ են արտասովոր քայլերի՝ պաշտպանելու լուսավոր ապագան: Մեզնից շատերն այսօր կարող են ճնշված զգալ՝ առնչվելով մարդկային վշտի ու տառապանքի անվերջ թվացող ալիքին: Բայց «Ավրորայի» հերոսները շարունակում են լինել կարեկցանքի փարոս՝ առաջնորդելով եւ ոգեշնչելով մարդկայնությանը: Պատիվ է մասնակից լինել այս նախաձեռնությանը, որը նրանց ճանաչման է արժանացնում եւ աջակցում»,- ասել է «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի նախագահ, Լոնդոնի կայսերական քոլեջի Գլոբալ առողջապահական նորարարությունների ինստիտուտի տնօրեն Լորդ Արա Դարզին:
2022 թ. «Ավրորայի» հերոսներն են.
- Ջամիլա Աֆղանի (Աֆղանստան)՝ խաղաղության ակտիվիստ եւ «Նուռ» կրթության եւ կարողությունների զարգացման կազմակերպության (NECDO) հիմնադիր: 25 տարի նա պայքարել է, որպեսզի Աֆղանստանում ապրող կանանց համար կրթությունը դառնա հասանելի: Երբ թալիբները վերցրին իշխանությունը, Ջամիլա Աֆղանին ստիպված եղավ լքել իր հայրենիքը: Բայց նույնիսկ դրանից հետո նա չի հանձնվում՝ շարունակելով պայքարել իր ժողովրդի համար:
- Մահինուր էլ-Մասրի (Եգիպտոս)՝ փաստաբան եւ քաղաքական ակտիվիստ Եգիպտոսից: Նա պայքարում է երկրում քաղաքական ազատությունների եւ մարդու իրավունքների համար, կազմակերպում է բողոքի խաղաղ ակցիաներ եւ դատարանում պաշտպանում քաղբանտարկյալների իրավունքները: Եգիպտոսում պաշտոնական քաղաքականության հետ անհամաձայնություն հայտնելը կարող է վտանգավոր լինել․ Մահինուր էլ-Մասրին իր գործունեության պատճառով մի քանի անգամ ձերբակալվել է եւ բանտարկվել: Այդուհանդերձ, նա չի կորցնում լավատեսությունն իր երկրի ապագայի հանդեպ եւ ձգտում է լինել դրական փոփոխությունների առաջամարտիկ։
- Հադի Ջուման (Եմեն)՝ խաղաղության ակտիվիստ եւ միջնորդ-բանակցող Եմենից: Նա պարբերաբար վտանգում է իր կյանքը, որպեսզի կազմակերպի ռազմագերիների փոխանակում եւ առաջնագծից դուրս բերի այնտեղ մնացած զոհվածների մարմինները: Քանի որ քաղաքացիական պատերազմի հետեւանքով Եմենը շարունակում է մնալ երկարատեւ քաղաքական եւ հումանիտար ճգնաժամի մեջ, Հադի Ջումանը ընտանիքներին տալիս է միակ սփոփանքը, որ նրանց անհետ կորած համարվող սիրելի մարդիկ, ի վերջո, կարող են հանգչել խաղաղությամբ:
«Որպես «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր՝ ես գիտեմ, թե որքան կարեւոր է աջակցությունը եւ ճանաչումը միջազգային մակարդակով: «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը հնարավորություն է տալիս ակտիվիստներին եւ իրավապաշտպաններին, որոնք հաճախ միայնակ են գործում, առաջ մղելու իրենց աշխատանքը եւ ավելի մեծ արդյունք գրանցելու: Ես կցանկանայի շնորհավորել 2022 թ. «Ավրորայի» հերոսներին եւ մաղթել նրանց լավագույնն իրենց գործունեության մեջ»,- ասել է «Կանանց համերաշխություն հանուն ներառական խաղաղության եւ զարգացման» կազմակերպության (SOFEPADI) եւ Կոնգոյացի կանանց հիմնադրամի (FFC) համահիմնադիր, 2021 թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր Ջուլիեն Լուսենգեն:
2022 թ. «Ավրորա» մրցանակի առաջադրումների փուլը պաշտոնապես բացվեց 2021 թ. ապրիլի 24-ին: 633 առաջադրում է եղել 62 երկրից՝ ներառյալ ԱՄՆ, Բրազիլիա, Հայաստան, Հնդկաստան, Նիգերիա, Չեխիա, Պակիստան, Ռուանդա, Վրաստան եւ Ուկրաինա: Ամեն տարի «Ավրորա» մրցանակի դափնեկրին շնորհվում է 1.000.000 ԱՄՆ դոլար պարգեւ, որն էլ բացառիկ հնարավորություն է ընձեռում նրան՝ շարունակելու նվիրատվության շղթան եւ աջակցելու այն կազմակերպություններին, որոնք օգնում են կարիքի մեջ գտնվողներին:
«Ամեն տարի ես հիանում եմ այն բացառիկ հերոսներով եւ նրանց աշխատանքով, որոնց աջակցում է «Ավրորան»: Նրանք առնչվում են բազմաթիվ խնդիրների աներեւակայելի պայմաններում, երբ գրեթե ամեն ինչ նրանց դեմ է, բայց, այդուհանդերձ, նրանց մարդասիրությունը, հավատը, քաջությունն օգնում են նրանց շարունակել առաջ շարժվել: Ես մեծ հույս ունեմ, որ աշխարհը դասեր կառնի նրանցից, այդպես այն, հաստատ, շատ ավելի լավը կդառնա»,- նշել է 2017 թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր, «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության նախագահ եւ Սուդանի «Գթության մայր» հիվանդանոցի բժշկական տնօրեն Թոմ Քաթինան:
Ըստ ավանդույթի՝ 2022 թ. «Ավրորայի» հերոսների անուններն արձանագրվել են 21-րդ դարում ստեղծված «Մատյան մարդասիրաց» եզակի ձեռագրում, որը «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության յուրահատուկ տարեգիրքն է: Այն կցուցադրվի Մատենադարանում:
«Ավրորա» համաշխարհային մարդասիրական մրցանակի մասին
«Ավրորա» համաշխարհային մարդասիրական մրցանակի առաքելությունն է ճանաչման արժանացնել եւ աջակցել նրանց, ովքեր վտանգի են ենթարկում սեփական կյանքը, առողջությունը կամ ազատությունը, որպեսզի փրկեն այն մարդկանց կյանքը, առողջությունը կամ ազատությունը, որոնք տառապում են հակամարտությունների, մարդկության դեմ իրագործվող հանցագործությունների կամ մարդու իրավունքների այլ լուրջ խախտումների հետեւանքով։ «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիրն ընտրվում է՝ ըստ ցուցաբերած խիզախության, նվիրումի եւ ունեցած ազդեցության:
Հայոց ցեղասպանությունը վերապրողների անունից՝ ի երախտագիտություն նրանց փրկողների, «Ավրորա» մրցանակի դափնեկրին շնորհվում է 1.000.000 ԱՄՆ դոլար պարգեւ, որն էլ բացառիկ հնարավորություն է ընձեռում նրան շարունակելու նվիրատվության շղթան եւ աջակցելու այն կազմակերպություններին, որոնք օգնում են կարիքի մեջ գտնվողներին:
«Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի կազմում ընդգրկված են Նոբելյան դափնեկիրներ Շիրին Էբադին եւ Լեյմա Գբովեն, Իռլանդիայի նախկին նախագահ Մերի Ռոբինսոնը, մարդու իրավունքների ակտիվիստ Հինա Ջիլանին, Մեքսիկայի նախկին նախագահ Էռնեստո Սեդիլյոն, մարդու իրավունքների ակտիվիստ եւ The Sentry նախաձեռնության համահիմնադիր Ջոն Փրենդերգասթը, Unilever ընկերության նախկին գլխավոր գործադիր տնօրեն եւ IMAGINE կազմակերպության համահիմնադիր եւ համանախագահ Փոլ Փոլմանը, «Բժիշկներ առանց սահմանների» կազմակերպության համահիմնադիր եւ Ֆրանսիայի նախկին արտգործնախարար Բեռնարդ Քուշները, լրագրող, Պուլիցերյան մրցանակի դափնեկիր Դելե Օլոջեդեն, Նյու Յորքի Կարնեգի կորպորացիայի նախագահ Վարդան Գրեգորյանը (1934-2021): Հանձնաժողովը նախագահում է Լոնդոնի կայսերական քոլեջի Գլոբալ առողջապահական նորարարությունների ինստիտուտի տնօրեն Լորդ Արա Դարզին: Պատվավոր համանախագահներն են խաղաղության եւ մարդու իրավունքների հայտնի ակտիվիստ Բենջամին Ֆերենցը եւ օսկարակիր դերասան, մարդասեր Ջորջ Քլունին։
«Մենք հարգում ենք Ընտրող հանձնաժողովի առաջին համանախագահ, Մարդասիրության «Էլի Վիզել» հիմնադրամի նախագահ, Նոբելյան դափնեկիր Էլի Վիզելի (1928-2016 թթ.) հիշատակը»,- նշվում է նախաձեռնության տարածած հաղորդագրության մեջ:

Yerevan: 2022 Aurora Humanitarians Announced
Today, on the Armenian Genocide Remembrance Day, the Aurora Humanitarian Initiative announced the names of 2022 Aurora Humanitarians, chosen for their exceptional impact, courage, and commitment to putting themselves at risk to help others. A US $1,000,000 award is given on behalf of the survivors of the Armenian Genocide and in gratitude to their saviors in order to address on-the-ground humanitarian challenges around the world with the focus on helping the most destitute. The announcement was made in the Matenadaran, the national repository of ancient manuscripts located in Yerevan, Armenia. One of the Humanitarians will later be named the 2022 Aurora Prize Laureate.
“Such exceptional modern-day heroes remind us that even in the darkest times, a brighter future is in the hands of those who believe in it and are willing to do extraordinary things to protect it. Many of us may feel overwhelmed by the seemingly endless tide of human sorrow and suffering we face today, but the Aurora Humanitarians remain beacons of compassion, guiding and inspiring humanity. It is an honor for me to be part of the Initiative that recognizes and supports them,” said Lord Ara Darzi, Chair of the Aurora Prize Selection Committee and Director of the Institute of Global Health Innovation at Imperial College London.
The 2022 Aurora Humanitarians are:
- Jamila Afghani (Afghanistan), a peace activist and founder of the Noor Educational and Capacity Development Organization (NECDO) who has dedicated over 25 years of her life to giving the women of Afghanistan access to education. After the Taliban took over her country, Jamila Afghani was forced to flee her homeland – but she hasn’t given up on its people.
- Hadi Jumaan (Yemen), a peace activist, mediator, and body collector from Yemen who regularly risks his life to facilitate the exchange of prisoners of war and recover human remains from the frontlines. As the country continues to experience a prolonged political and humanitarian crisis caused by the civil war, Mr. Jumaan brings to the families the only solace left to them – the knowledge that their loved and lost ones may finally rest in peace.
- Mahienour El-Massry (Egypt), a lawyer and political activist from Egypt who promotes political freedoms and human rights in the country by organizing peaceful protests and defending political prisoners in courts. In Egypt, voicing disagreement with the official policy can be dangerous, and Mahienour El-Massry has been detained and put in jail several times for her activism. Nevertheless, she remains optimistic about the future of her country and committed to being an agent of positive change.
“As one of the Aurora Prize Laureates, I have witnessed the impact of support and recognition on the international level. The Aurora Humanitarian Initiative gives activists and human rights defenders, often operating on their own, a way to promote and elevate their work so they can achieve even more. I would like to congratulate the 2022 Aurora Humanitarians and wish them all the best in their activities,” said 2021 Aurora Prize Laureate Julienne Lusenge, co-founder of Women's Solidarity for Inclusive Peace and Development (SOFEPADI) and Fund for Congolese Women (FFC).
Nominations for the 2022 Aurora Prize officially opened on April 24, 2021. A total of 633 submissions were received from 62 countries including Armenia, Brazil, Czech Republic, Georgia, India, Nigeria, Pakistan, Rwanda, USA, and Ukraine. The Aurora Prize Laureate is honored each year with a US $1,000,000 award that gives them a unique opportunity to continue the cycle of giving and to support the organizations that help people in need.
“Every year, I’m in awe of the outstanding heroes that Aurora empowers and their work. They are dealing with immeasurable challenges in unimaginable circumstances where the odds are stacked high against them, and yet their humanity, their faith, their courage allows them to keep moving forward. It is my ardent hope that the world learns from them, as it would definitely make it a much better place,” noted 2017 Prize Laureate Dr. Tom Catena, Chair of the Aurora Humanitarian Initiative and Medical Director of the Mother Mercy Hospital in Sudan.
In accordance with the tradition, the names of the 2022 Aurora Humanitarians are inscribed in the Chronicles of Aurora, a unique 21st century manuscript containing the depictions of the Aurora Humanitarian Initiative activities, and the tome will be displayed for the public in the Matenadaran.
The Aurora Prize for Awakening Humanity is a global humanitarian award. Its mission is to recognize and support those who risk their own lives, health or freedom to save the lives, health or freedom of others suffering as a result of violent conflict, atrocity crimes or other major human rights violations. The Aurora Prize Laureate is selected based on the nominee’s demonstration of courage, commitment and impact.
On behalf of the survivors of the Armenian Genocide and in gratitude to their saviors, an Aurora Prize Laureate is honored with a US $1,000,000 award, which gives the Laureate a unique opportunity to continue the cycle of giving by supporting the organizations that help people in need.
The Aurora Prize Selection Committee is comprised of Nobel Laureates Shirin Ebadi and Leymah Gbowee; former president of Ireland Mary Robinson; human rights activist Hina Jilani; former president of Mexico Ernesto Zedillo; Médecins Sans Frontières Co-founder and former foreign minister of France Bernard Kouchner; journalist and Pulitzer Prize winner Dele Olojede, former CEO of Unilever and Co-founder and Co-Chair of IMAGINE Paul Polman; human rights activist and Co-founder of The Sentry John Prendergast and President of the Carnegie Corporation of New York Vartan Gregorian (1934-2021). The Committee is chaired by the Director of the Institute of Global Health Innovation at Imperial College London Lord Ara Darzi. World famous peace and human rights activist Benjamin Ferencz and Academy Award-winning actor and humanitarian George Clooney are the Committee’s Honorary Co-Chairs.
We honor the memory of Elie Wiesel (1928-2016), inaugural Selection Committee Co-Chair; President of the Elie Wiesel Foundation for Humanity; Nobel Laureate.