Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորել է Էմանուել Մակրոնին՝ Ֆրանսիայի նախագահի պաշտոնում վերընտրվելու առթիվ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական նամակ է հղել Էմանուել Մակրոնին՝ Ֆրանսիայի նախագահական ընտրություններում հաղթանակի և Ֆրանսիայի նախագահի պաշտոնում վերընտրվելու կապակցությամբ։ Այս մասին հայտնում են վարչապետի աշխատակազմից։
«Մեծարգո պարոն նախագահ, թանկագին Էմանուել,
Ընդունեք խնդրեմ իմ ամենաջերմ շնորհավորանքները՝ Ֆրանսիայի նախագահական ընտրություններում Ձեր համոզիչ հաղթանակի և Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահի պատասխանատու պաշտոնում վերընտրվելու կապակցությամբ։
Ֆրանսիացի ժողովրդի վստահության քվեն նախագահի պաշտոնում նախորդ տարիների Ձեր կատարած ծավալուն աշխատանքի ամենաբարձր գնահատականն է, ինչը վերահաստատում է Ձեր ընտրած քաղաքական ուղեգծի հաջողությունը։
Գալիք հնգամյակի ընթացքում մաղթում եմ Ձեզ ուժ և տոկունություն՝ Ֆրանսիայի Հանրապետության բարձր պաշտոնում Ձեր իմաստուն քաղաքականության շարունակության և ֆրանսիացի ժողովրդին դեպի նոր ձեռքբերումներ առաջնորդելու համար։ Հավատացած եղեք՝ Հայաստանը Ձեր և բարեկամ Ֆրանսիայի կողքին կլինի համատեղ բոլոր մարտահրավերների հաղթահարման գործում։
Համոզված եմ՝ Ձեր վերընտրությունը գալիք հնգամյակի ընթացքում նոր լիցք կհաղորդի Հայաստանի ու Ֆրանսիայի միջև առանձնաշնորհյալ հարաբերություններին և հնարավորություն կտա հաջողությամբ շարունակել միասին համաձայնեցված մեր համատեղ ծրագրերը, այդ թվում՝ երկկողմ տնտեսական հարաբերությունների աշխուժացմանն ուղղված ջանքերը։
Հայաստանը բարձր է գնահատում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահի կարգավիճակում Ֆրանսիայի դերակատարումը մեր տարածաշրջանում երկարաժամկետ խաղաղություն հաստատելու հարցում և հույս հայտնում, որ այն շարունակական կլինի նաև Ձեր նախագահության երկրորդ հնգամյակի ընթացքում։
Մոտ ապագայում Ձեզ Երևանում հյուրընկալելու սպասումով՝ կրկին շնորհավորում եմ վստահ հաղթանակի կապակցությամբ՝ մաղթելով ամենայն հաջողություն։

Никол Пашинян поздравил Эммануэля Макрона с переизбранием на пост президента Франции
Премьер-министр Никол Пашинян направил поздравительное послание Эммануэлю Макрону в связи с его победой на выборах и переизбранием на пост президента Французской Республики. В послании говорится:
“Уважаемый господин президент, дорогой Эммануэль,
Примите мои самые теплые поздравления в связи с Вашей убедительной победой на президентских выборах во Франции и переизбранием на пост президента Французской Республики.
Вотум доверия французского народа является высшей оценкой Вашей эффективной деятельности на посту президента за предыдущие годы, и это подтверждает успешность избранного Вами политического курса.
Желаю Вам сил и стойкости в следующие пять лет, чтобы Вы продолжили свою мудрую политику на высоком посту главы Французской Республики и вели французский народ к новым свершениям. Будьте уверены, что Армения будет рядом с Вами и дружественной Францией в преодолении всех вызовов.
Убежден, что Ваше переизбрание на протяжении ближайших пяти лет придаст новый импульс привилегированным отношениям между Арменией и Францией, даст возможность успешно продолжить наши согласованные совместные программы, в том числе усилия, направленные на активизацию двусторонних экономических отношений.
Армения высоко оценивает роль Франции как сопредседателя Минской группы ОБСЕ в установлении долгосрочного мира в нашем регионе и надеется, что эта деятельность продолжится в течение второго пятилетнего срока Вашего президентства.
С нетерпением ожидая принять Вас в Ереване в ближайшее время, еще раз поздравляю Вас с уверенной победой и желаю Вам всяческих успехов.