Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորել է Էմանուել Մակրոնին՝ Ֆրանսիայի նախագահի պաշտոնում վերընտրվելու առթիվ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական նամակ է հղել Էմանուել Մակրոնին՝ Ֆրանսիայի նախագահական ընտրություններում հաղթանակի և Ֆրանսիայի նախագահի պաշտոնում վերընտրվելու կապակցությամբ։ Այս մասին հայտնում են վարչապետի աշխատակազմից։
«Մեծարգո պարոն նախագահ, թանկագին Էմանուել,
Ընդունեք խնդրեմ իմ ամենաջերմ շնորհավորանքները՝ Ֆրանսիայի նախագահական ընտրություններում Ձեր համոզիչ հաղթանակի և Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահի պատասխանատու պաշտոնում վերընտրվելու կապակցությամբ։
Ֆրանսիացի ժողովրդի վստահության քվեն նախագահի պաշտոնում նախորդ տարիների Ձեր կատարած ծավալուն աշխատանքի ամենաբարձր գնահատականն է, ինչը վերահաստատում է Ձեր ընտրած քաղաքական ուղեգծի հաջողությունը։
Գալիք հնգամյակի ընթացքում մաղթում եմ Ձեզ ուժ և տոկունություն՝ Ֆրանսիայի Հանրապետության բարձր պաշտոնում Ձեր իմաստուն քաղաքականության շարունակության և ֆրանսիացի ժողովրդին դեպի նոր ձեռքբերումներ առաջնորդելու համար։ Հավատացած եղեք՝ Հայաստանը Ձեր և բարեկամ Ֆրանսիայի կողքին կլինի համատեղ բոլոր մարտահրավերների հաղթահարման գործում։
Համոզված եմ՝ Ձեր վերընտրությունը գալիք հնգամյակի ընթացքում նոր լիցք կհաղորդի Հայաստանի ու Ֆրանսիայի միջև առանձնաշնորհյալ հարաբերություններին և հնարավորություն կտա հաջողությամբ շարունակել միասին համաձայնեցված մեր համատեղ ծրագրերը, այդ թվում՝ երկկողմ տնտեսական հարաբերությունների աշխուժացմանն ուղղված ջանքերը։
Հայաստանը բարձր է գնահատում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահի կարգավիճակում Ֆրանսիայի դերակատարումը մեր տարածաշրջանում երկարաժամկետ խաղաղություն հաստատելու հարցում և հույս հայտնում, որ այն շարունակական կլինի նաև Ձեր նախագահության երկրորդ հնգամյակի ընթացքում։
Մոտ ապագայում Ձեզ Երևանում հյուրընկալելու սպասումով՝ կրկին շնորհավորում եմ վստահ հաղթանակի կապակցությամբ՝ մաղթելով ամենայն հաջողություն։

Pashinyan Congratulates Macron
Armenian PM Nikol Pashinyan sent the following message to Emmanuel Macron, congratulating him on his victory in yesterday’s French presidential election.
Honorable Mr. President, dear Emmanuel,
Please accept my warmest congratulations on your convincing victory in the French presidential election and re-election as President of the French Republic.
The vote of confidence of the French people is the highest assessment of your extensive work in previous years in the president’s position, which reaffirms the success of the political course you have chosen.
Over the next five years, I wish you strength and endurance for continuing your wise policy in the high position of the French Republic and leading the French people to new achievements. Believe me, Armenia will stand by you and friendly France in overcoming all joint challenges.
I am convinced that your re-election will give a new impetus to the unique relations between Armenia and France during the next five years, will give an opportunity to successfully continue the joint programs, including the efforts aimed at activating bilateral economic relations.
Armenia highly appreciates France's role as the OSCE Minsk Group Co-Chair in establishing long-term peace in our region and hopes that it will continue during the second five-year term of your presidency.
Looking forward to hosting you in Yerevan in the near future, I congratulate you again on your confident victory and wish you every success.