Մայիսի 17-ին տեղի կունենա «Կառուցիր քո ապագան այսօր» կարիերայի օր-էքսպոն
Մայիսի 17-ին՝ ժ. 11:00-15:00-ն, Եվրոպական կրթական տարածաշրջանային ակադեմիայում կանցկացվի ուսանողների և շրջանավարտների համար նախատեսված «Կառուցիր քո ապագան այսօր» առաջին կարիերայի օր-էքսպոն:
Կարիերայի օրվան կմասնակցի 30 առաջատար գործատու, ովքեր ներկայացնում են տարբեր ոլորտներ, այդ թվում' բանկային, հեռահաղորդակցության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, զբոսաշրջության, դեղագործական, լրատվական:
«Կառուցիր քո ապագան այսօր» կարիերայի օրվա ընթացքում այցելուները կծանոթանան աշխատաշուկայում առկա թափուր աշխատատեղերին, պրակտիկայի ծրագրերին, նաև մասնագիտական զարգացման և զբաղվածության այլ հնարավորություններին:
Էքսպոն իրականացվում է ԱՄՆ միջազգային զարգացման գործակալության Ձեռնարկությունների զարգացման և շուկայի մրցունակության (ՁԶՇՄ) ծրագրի աջակցությամբ:

“Build Your Future Today” Career Services Expo to Be Held on May 17
The European Regional Educational Academy (EREA) in Armenia will hold its first “Build your future today” career services expo for Academy students, graduates and alumni on May 17th, from 11 a.m. to 3p.m.
The expo will feature 30 employers from various sectors, such as banking, telecommunications, information technologies, tourism, pharmaceuticals, and the media. Representatives of the State Employment Service Agency of Armenia, the Youth Professional Orientation Center and international organizations will also be on hand to provide career advising.
The career day will allow the employers to discuss career and employment opportunities with the Academy students, graduates and alumni seeking professional, vocational and internship opportunities, while students will learn about career trends in the labor market and acquire valuable skills to become competitive job applicants.
The event is made possible through the support of the USAID Enterprise Development and Market Competitiveness (EDMC) project.