Սփյուռքահայ մասնագետներն աշխատանքի են հրավիրվում Հայաստանի կառավարման համակարգում
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի «իԳործ» 2022 ծրագրին դիմելու վերջնաժամկետը երկարաձգվում է մինչ մայիսի 10-ը: Այս մասին հայտնում է Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը։
«Ծրագիրը սփյուռքահայ մասնագետներին հնարավորություն է տալիս մեկ տարի աշխատել Հայաստանի պետական կառավարման 20-ից ավելի մարմիններում: Ծրագրին կարող են դիմել այն մասնագետները, որոնք ունեն բակալավրի աստիճան և առնվազն 5 տարվա աշխատանքային փորձ կամ մագիստրոսի աստիճան (կամ ավելի բարձր) և 3 տարվա մասնագիտական աշխատանքային փորձ:
Հայտադիմումներն ընդունվում են հայերենով, անգլերենով և ռուսերենով: Հայտադիմումների դիտարկումից և հարցազրույցներից հետո սփյուռքահայ մասնագետներն այս տարվա սեպտեմբերի 1-ից մեկ տարի ժամկետով աշխատանքի կանցնեն համապատասխան գերատեսչություններում: Սա բացառիկ հնարավորություն է սփյուռքահայ մասնագետների համար ներդրում ունենալ Հայաստանի պետականաշինության գործում և իրենց փորձն ու գիտելիքները բերել պետական կառավարման ոլորտ:
Ծրագրի շրջանականերում արդեն իսկ սփյուռքահայ 100-ից ավելի մասնագետ աշխատանքի է անցել Հայաստանի և Արցախի 25-ից ավելի գերատեսչություններու: «իԳործ»-ը ֆինանսավորվում է Հայաստանի Հանրապետության կողմից։ Ընտրված մասնակիցներին կտրամադրվի ավիատոմս (դեպի Հայաստան և հակառակ ուղղությամբ), կեցություն նպաստ` ամսական 336.000 ՀՀ դրամ ծրագրի ընթացքում, առողջության ապահովագրություն և մեկ տարվա կացության կարգավիճակի տրամադրման վճարը:
Հարցերի պարագայում ազատ եղեք կապ հաստատել սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի հետ [email protected] էլ. հասցեով»,- նշված է հաղորդագրության մեջ։

Специалисты армянской диаспоры приглашаются для работы в системе государственного управления Армении
Срок подачи заявок на участие в программе «иГорц» 2022 Аппарата главного уполномоченного по делам диаспоры Республики Армения продлен до 10 мая. Программа позволяет специалистам из армянской диаспоры в течение года работать в более чем 20 органах государственного управления Армении. Программа открыта для специалистов, имеющих степень бакалавра - не менее 5 лет опыта работы или степень магистра (или выше) - 3 года профессионального опыта работы. Об этом сообщает Офисе главного уполномоченного по делам диаспоры РА
Заявки принимаются на армянском, английском и русском языках. После рассмотрения заявлений и собеседований, специалисты из армянской диаспоры приступят к работе в соответствующих ведомствах сроком на один год с 1 сентября текущего года. Это уникальная возможность для армянских специалистов из диаспоры внести свой вклад в государственное строительство Армении, привнести свой опыт и знания в сферу государственного управления.
В рамках программы уже более 100 специалистов из числа армян диаспоры приступили к работе в 25-ти и более ведомствах Армении и Арцаха. Программа "иГорц" финансируется Республикой Армения. Отобранные участники будут обеспечены авиабилетом (в Армению, в обратном направлении), пособием на проживание в размере 336 000 драмов в месяц в течение всей программы, медицинской страховкой и оплатой Вида на жительство на год.
При возникновении каких-либо вопросов, пожалуйста, обращайтесь в Офис Главного уполномоченного по делам диаспоры РА по эл.адресу: [email protected].