«Դատապարտում ենք Հադրութի Սուրբ Հարություն եկեղեցու նկատմամբ վանդալիզմի գործողությունները». ԱԳՆ խոսնակ
ԱԳՆ մամուլի քարտուղարը մեկնաբանություն է տվել Հադրութի Սուրբ Հարություն եկեղեցու վերաբերյալ, որն ամբողջությամբ ներկայացնում ենք ստորև.
Խստորեն դատապարտում ենք ադրբեջանական վերահսկողության տակ անցած Հադրութ քաղաքի Սուրբ Հարություն եկեղեցու նկատմամբ վանդալիզմի և սրբապղծման գործողությունները։
Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից ծրագրված կերպով իրականացվող այս գործողությունները՝ ուղղված ադրբեջանական զինված ուժերի վերահսկողության ներքո գտնվող տարածքներում հայկական կրոնական և պատմամշակութային կոթողներն ավերելուն և ինքնությունը կեղծելուն, Ադրբեջանի՝ էթնիկ և կրոնական անհանդուրժողականության հերթական դրսևորումն է և Արցախն առանց հայերի ու հայկական հետքի թողնելու հետևողական քաղաքականության շարունակությունը:
Արցախում հայկական եկեղեցիների, մշակութային և կրոնական այլ հուշարձանների դեմ վայրագությունները կոպտորեն խախտում են միջազգային իրավունքի նորմերը, այդ թվում՝ ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից 2021թ. դեկտեմբերի 7-ին կայացված հրատապ միջոցներ կիրառելու վերաբերյալ որոշումը:
Նշյալ դեպքը ևս մեկ անգամ վերահաստատվում է հայկական կողմի պնդումներն առ այն, որ հրատապորեն անհրաժեշտ է իրականացնել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գնահատման առաքելության այցը Լեռնային Ղարաբաղ։

The Armenian Foreign Ministry today issued the following statement condemning Azerbaijani vandalism of the St. Harutyun Church in the town of Hadrut, now under Azerbaijani military control.
We strongly condemn the acts of vandalism and desecration of the St. Harutyun Church in the city of Hadrut, fallen under the control of Azerbaijan.
These pre-planned actions carried out by the authorities of Azerbaijan, aimed at destroying and desecrating the identity of Armenian religious, historical and cultural monuments in the territories under the control of the Azerbaijani armed forces, are another manifestation of Azerbaijan's ethnic and religious intolerance and the continuation of the policy of depriving Artsakh of Armenians and the Armenian trace.
The atrocities against Armenian churches and other cultural and religious monuments in Artsakh grossly violate the norms of international law, including the decision on application of provisional measures issued by the UN International Court of Justice on December 7, 2021.
This case reaffirms the claims of the Armenian side on the urgent need for the visit of UNESCO assessment mission to Nagorno-Karabakh.