Մրգահովիտ գյուղում սկսվում է «Դրախտի վերականգնումը»
«Էյ թի փի» ԲՀ-ն («Հայաստան ծառատունկ» ծրագիրը) և «Հակոբյան» բնապահպանական կենտրոնը նոր ծրագիր են սկսում Լոռու մարզի Մարգահովիտ գյուղում: Ծրագիրը, որ կոչվում է «Դրախտի վերականգնում», համագործակցություն է երկու բնապահպանական կազմակերպության միջև:
Շեշտը դնելով ծառերի կարևորության, բնական միջավայրի պահպանության և թափոնների պատշաճ կառավարման վրա՝ համագործակցությունը տեղական երիտասարդությանը և համայնքային բնակչությանը կներգրավի նոր զբոսայգու ստեղծման, բնապահպանական կրթության, աղբի հավաքման և վերամշակման ծրագրերում:
Քանի որ Մարգահովիտ գյուղը չունի զբոսայգի կամ կանաչ գոտի, որտեղ բնակիչները կարող են հավաքվել ու հանգստանալ, «Էյ թի փի»-ն կանաչ գոտի կստեղծի համայնքի համար: «Մենք ծառատունկ կկազմակերպենք տեղի բնակիչների, դպրոցականների և համայնքի այլ երիտասարդ անդամների հետ: Հետագայում մենք ակնկալում ենք, որ համայնքը նստարաններ կբերի և խաղահրապարակ կհիմնի՝ այսպիսով այս տարածքը դարձնելով ժամանցային ռեսուրս»,- ասում է «Էյ թի փի»-ի տնօրեն Ջեֆ Մասարջյանը:
Ծառատունկից բացի՝ «Էյ թի փի»-ն և «Հակոբյան» բնապահպանական կենտրոնը կաջակցեն Մարգահովտի պետական դպրոցում էկո ակումբի և չափահաս բնակիչների համար բնապահպանական ծրագրի ստեղծմանը՝շեշտը դնելով ծառերի տնկման ու խնամքի, աղբի վերամշակման ու թափոններից կոմպոստ ստեղծելու վրա:
«Հակոբյան» բնապահպանական կենտրոնը նաև մի շարք դասընթացներ կանցկացնի դպրոցականների համար՝ «Թռչունների արժևորումը և դրանց բնական միջավայրի պահպանությունը» թեմայով: Դասընթացներն ուղղված կլինեն թռչունների ճանաչմանը, Լոռու թռչունների ձմեռմանն ու բազմացմանը, թռչունների բնական միջավայրի պահպանման ուղիներին և բնության ու բնական միջավայրի վրա թափոնների ազդեցությանը:
«Հայաստանի կենսաբազմազանությունը եզակի է ժամանակակից աշխարհի համար: Շատերը սփյուռքում տեղյակ չեն Հայաստանում մնացած բնական գանձերի մասին, և որ դրանց վերացման ցուցանիշն աճել է անկախությունից ի վեր: Այս կորուստը դադարեցնելն ու վերականգնելը կարևոր կլինի Հայաստանի հաջող ապագայի համար: «Դրախտի վերականգնում» ծրագիրը մի քայլ է այդ ուղղությամբ»,- ասում է «Հակոբյան» կենտրոնի բարերար Ջեֆ Հակոբյանը:
«Այդ դասընթացներն առանձնահատուկ կարևոր են, քանի որ անցկացվում են կրտսեր սերնդի համար, ովքեր մի օր դառնալու են Հայաստանի ապագա վճիռ կայացնողները: Նպատակը բնության և դրա արժեքի, ինչպես նաև բնության շրջապտույտների մեջ մարդկության դերի մասին ուժեղ հասկացողություն ստեղծելն է»,- ասում է «Հակոբյան» բնապահպանական կենտրոնի կամավոր Ալեքս Կարապետյանը:
«Դրախտի վերականգնում» համագործակցության վերջնական ասպեկտը վերամշակման և թափոնների հեռացման ծրագրերի իրականացումն է: «Էյ թի փի»-ի և «Հակոբյան» բնապահպանական կենտրոնի անձնակազմը և տեղի բնակիչները մաքրման աշխատանքներ կկազմակերպեն Մարգահովիտ գյուղում՝ որպես «Մենք կարող ենք, Հայաստան» քարոզարշավի մաս՝ նախատեսված 2012թ. սեպտեմբերի 15-ին:
«Մենք կարող ենք, Հայաստան»-ը համահայկական կամավորական շարժում է՝ կապված 2012թ. համաշխարհային մաքրման նախաձեռնության հետ: Շարժման նպատակն է բոլորին միավորել ողջ Հայաստանը, ներառյալ պատմական և մշակութային վայրերը աղբից մաքրելու գաղափարի շուրջ:

“Regardening of Eden” to Start in Margahovit Village
WATERTOWN, MA - Armenia Tree Project (ATP) and the Acopian Center for the Environment (ACE) are joining together to initiate a new project in Margahovit Village, which is located in the Lori region of northern Armenia. Titled “Regardening of Eden,” the project is a partnership between two Armenian environmental organizations.
Focusing on the importance of trees, the protection of wildlife habitat, and proper waste management, the partnership will engage local youth and community residents in the creation of a new park, environmental education, trash collection, and recycling programs.
Since Margahovit Village does not have a park or a green zone where residents can gather and relax, ATP will establish a green territory for the community as part of this partnership. “We will organize tree plantings with local residents, schoolchildren, and other young community members,” says ATP Director Jeff Masarjian. “In the future, we expect the community to bring benches and establish a playground, thus developing this territory into a real recreational resource.”
In addition to hands-on tree plantings, ATP and ACE will also assist with the establishment of an eco-club at the public school in Margahovit and education programs for the adult population focusing on planting and tree care, recycling, and waste composting.
An important element will be a series of trainings presented by ACE on “Appreciating Birds and Protecting their Local Habitats” for schoolchildren. Lessons will address bird identification, wintering and breeding birds of Lori, ways to preserve bird habitats, and the impact of waste on nature and the environment.
“The biodiversity of Armenia is unique in our modern world. Many of the diaspora are not aware of the natural treasures that remain in Armenia and that their rate of destruction has increased since independence. Stopping and, thereafter, reversing this loss is essential to the successful future of Armenia. The Regardening of Eden Project is a step in that direction,” says Acopian Center benefactor Jeff Acopian.
“These types of educational training sessions will help to form a sound understanding of the environment in children. It is especially significant as these training sessions are delivered to the younger generation who will one day become Armenia’s future decision makers,” says an ACE volunteer, Alex Karapetian.“The goal is to implement a strong understanding of nature and its value and the role human beings play in nature’s cycles.”
The final aspect of the “Regardening of Eden” partnership is the implementation of recycling and waste removal programs. ATP and ACE staff and local residents will organize clean-up activities in Margahovit Village as part of the “Let’s do it! Armenia” campaign scheduled for September 15, 2012.
“Let’s do it! Armenia” is a pan-Armenian volunteer effort tied to the World Cleanup 2012 initiative. The goal is to unite everyone around the idea of cleaning up trash throughout Armenia, including historical and cultural sites.