300-ից ավելի օտարերկրացի աշխատանքի հիմքով կացության կարգավիճակ է ստացել․ Ա․ Ղազարյան
Հայաստանում վերջին 4 ամսում աշխատանք է գտել 300-ից ավելի օտարերկրացի` ստանալով աշխատանքի հիմքով կացության կարգավիճակ: Խորհրդարանում հայտարարեց Միգրացիոն ծառայության պետ Արմեն Ղազարյանը:
Օտարերկրացիները կացության վիճակ են ստացել Workpermit.am կայքի հեշտացված տարբերակով:
Արմեն Ղազարյանը հիշեցրեց, որ 2022-ի հունվարի 1-ից ուժի մեջ են մտել «Օտարերկրացիաների մասին» և հարակից օրենքներում փոփոխությունները:
«Դրանով դյուրացվել է ՀՀ-ում աշխատանքի հիմքով կացության կարգավիճակի տրամադրման կարգը, թվայնացվել է ամբողջ գործընթացը: Եթե մինչև օրենսդրական փոփոխությունների իրականացումն այդ գործընթացն իրականացվում էր երկու տարբեր վարչական մարմինների կողմից, և ամբողջ գործընթացը կարող էր տևել 2 ամիս և ավելին, ներկայումս այն իրականացվում է թվայնացված էլեկտրոնային հարթակի միջոցով՝ Workpermit.am կայքի միջոցով, և ամբողջ գործընթացն առավելագույնը տևում է 30 օր»,- ասաց նա:
Միգրացիոն ծառայության պետի խոսքով` ԵԱՏՄ անդամ երկրների քաղաքացիներն ազատված են աշխատանքի նման թույլտվություն և կացության կարգավիճակ ստանալու պարտավորությունից, վերջիններս կարող են տվյալ հարթակի միջոցով ստանալ օրինական բնակությունը հավաստող տեղեկանք: Տեղեկանքն, ըստ Արմեն Ղազարյանի, տրամադրվում է առավելագույնը 1 շաբաթվա ընթացքում:
Հարցից հետաքրքրվող ԱԺ փոխխոսնակ Հակոբ Արշակյանը գործատուների ուշադրությունը հրավիրեց՝ հավելելով, որ դյուրացված կարգով կարող են նաև օտարերկրացի մասնագետներ ներգրավել ընկերություններում:
«Առաջին 4 ամիսների ընթացքում արդեն 300-ից ավել նմանատիպ կացության կարգավիճակ է տրամադրվել, դիմումները 500-ից ավելին են»,- հավելեց Արմեն Ղազարյանը:

Свыше 300 иностранцев получили в Армении вид на жительство на основании работы – А.Казарян
За последние четыре месяца свыше 300 иностранцев нашли в Армении работу с видом на жительство. Об этом сообщил на сегодняшнем заседании Национального Собрания начальник Миграционной службы Армен Казарян.
По его словам, иностранные граждане получили ВНЖ по упрощенному варианту сайта Workpermit.am.
А.Казарян напомнил о том, что с 1 января 2022 г. вступили в силу поправки к закону РА “Об иностранцах”, что позволило упростить порядок предоставления вида на жительство на основании работы и оцифровать весь процесс. Если до внесения законодательных изменений все необходимые действия осуществлялись двумя разными административными органами, что занимало два месяца и более, то в настоящее время благодаря сайту Workpermit.am весь процесс длится 30 дней, отметил начальник Миграционной службы.
Граждане стран-членов ЕАЭС освобождены от обязательства получать подобное разрешение на работу и ВНЖ. Они могут с помощью вышеуказанной платформы получить справку о жительстве. Последняя выдается в течение недели.
“За первые четыре месяца вид на жительство получили свыше 300 человек, а количество заявок превышает 500”,- отметил руководитель МС.