Հովիկ Աղազարյան. «Ես սա համարում եմ դասակարգային պայքար, ոչ թե պայքար Արցախի համար»
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Հովիկ Աղազարյանը նորմալ է վերաբերվում ընդդիմության իրականացրած անհնազանդության ակցիաներին` ասելով, որ թե´ քաղաքական ուժերը, թե՛ քաղաքացիներն իրենց սահմանադրական իրավունքն են իրացնում:
Նման տեսակետ հայտնեց պատգամավորը մեզ հետ զրույցում: Սակայն Աղազարյանի համար կարևոր է, որ ակցիաներն իրականացվեն օրենքների շրջանակում` չխոչընդոտելով այլոց իրավունքները:
«Էդ ամեն ինչը պետք է արվի օրենքների և սահմանադրության շրջանակում, սա իրավական իմաստով, իսկ քաղաքական իմաստով ես սա համարում եմ դասակարգային պայքար, և ոչ թե պայքար Արցախի համար: Պայքարը մի կողմից էն անհատների, էն մարդկանց միջև է, ովքեր սովոր են ուրիշի հաշվին ապրեն, գողանալով, թալանելով հարստանալ, այ էդ դասակարգը ելել է պայքարի հասարակ ժողովրդի, իրենց ապրուստն օրենքի սահմաններում վաստակողների դեմ»,- ասաց նա:
Ըստ Աղազարյանի` ընդդիմության պայքարի նպատակն է փորձել իշխանությունը վերադարձնել` «տարիների ընթացքում ապօրինի ճանապարհով ձեռք բերված հարստությունն ապահովելու համար»:
Պատգամավորը, սակայն հավելում է` ցուցարարների շարքում անկասկած կան մարդիկ, որոնք դուրս են գալիս փողոց անկեղծ մղումներով, վերջիններիս Աղազարյանը կոչ է անում դուրս գալ փողոց միայն սեփական գաղափարական հենքի վրա` զերծ մնալով ընդդիմության ուղղորդումներից:
«Իրենք ուրիշ տարբերակ չունեն իշխանության գալու, քան Մարտի մեկ, Հոկտեմբեր 27 հիբրիդային տարբերակն իրացնելն է»,- ասում է Աղազարյանը:
Պատգամավորի կարծիքով` քաղաքացիները կարող են իշխանություններից դժգոհել, այդ հարցում խնդիր չի տեսնում, խնդիր տեսնում է, երբ «պետական փողերով տենդերները շահած հիմնարկությունների բետոնակիրները փակում են ճանապարհը»:
«Ես այդտեղ խնդիր ունեմ և´ բարոյական, և´ իրավական իմաստով»,- ասաց նա:
Հովիկ Աղազարյանը վստահեցնում է` Նիկոլ Փաշինյանը և իշխանությունները բացարձակ տիրապետում են իրավիճակին, իսկ ընդդիմությունն, ըստ նրա, մարդկանց մոտ փորձում է դեժավյու առաջացնել` կրկնելով 2018-ի իշխանափոխության ժամանակ եղած գործիքները:
«Իշխան Սաղաթելյանն ինչ է ասում` կգանք ու թալանածը հետ կբերենք: Էն ժամանակ մենք էինք ասում` Սերժ Սարգսյանը չի տիրապետում իրավիճակին, հիմա իրենք են ասում` Նիկոլ Փաշինյանը չի տիրապետում, մնում է` մի հատ էլ լոզունգով հանդես գան, որ կգան ու մեզ կպատժեն նրա համար, որ իրենց չենք պատժել»,- եզրափակեց նա:

О. Агазарян: “Это классовая борьба, а не борьба за Арцах”
Депутат парламентской властной фракции “Гражданский договор” Овик Агазарян нормально относится к проводимым оппозицией акциям неповиновения. По его словам, политические силы и граждане реализуют свое конституционное право.
Такое мнение депутат высказал на встрече с представителями СМИ. Вместе с тем Агазарян заявил, что акции должны проводиться в рамках закона и не нарушать права других граждан.
“В политическом плане я считаю, что это классовая борьба, а не борьба за Арцах. По одну стороны борьбы лица, которые привыкли жить за чужой счет, обогащаться путем грабежа. Именно этот класс вышел на борьбу против простого народа, против тех, кто зарабатывает на жизнь законным путем”,- отметил Агазарян. По его словам, оппозиция своей борьбой преследует цель “вернуться к власти, чтобы защитить нажитое незаконным путем имущество”.
Вместе с тем депутат считает, что среди участников акций есть люди, которые вышли на улицу из искренних побуждений. Именно их Овик Агазарян призвал руководствоваться собственной идеологией и не следовать указаниям оппозиции.
“Другого пути прихода к власти, кроме реализации гибридных вариантов “1 марта” и “27 октября”, у них нет”,- заявил депутат.
Он также заверил, что Никол Пашинян и власти полностью владеют ситуацией, а оппозиция пытается задействовать те инструменты, которые использовались во время смены власти в 2018 году. “Ишхан Сагателян заявляет: придем и вернем награбленное. Тогда мы говорили, что Серж Саргсян не владеет ситуацией. Сегодня то же самое повторяют они: Никол Пашинян не владеет ситуацией. Остается только, чтобы они заявили, что придут и накажут нас за то, что мы их не наказали”,- сказал в заключение Овик Агазарян.