«Այս պահին կա դատարան ներկայացված 8 հայց՝ 42 մլրդ դրամի հայցագնով»․ Ա․ Դավթյանը՝ ապօրինի ծագման գույքի բռնագանձման վերաբերյալ
Կառավարությունն առաջարկում է ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին օրենքում փոփոխություններ կատարել և ուսումնասիրության ենթակա անձանց շրջանակը ընդլայնել։ Բացի այդ, դատախազությունը հնարավորություն կունենա սեփական նախաձեռնությամբ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վերաբերյալ սկսել ուսումնասիրություն։ Որոշման նախագիծն ընդունվեց Կառավարության մայիսի 5-ի նիստում։
Արդարադատության նախարար Կարեն Անդրեասյանը նախագծի քննարկման ժամանակ հայտնեց՝ այն պաշտոնյաները, ովքեր Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողով հայտարարագիր են ներկայացնում, ենթակա են լինելու գույքի ծագման ուսումնասիրության։
Փոփոխություն է նախատեսվում նաև գույքի բռնագանձման արժեքի հետ կապված։
«Ե՛վ Հայաստանում, և՛ Հայաստանի սահմաններից դուրս երբեմն լինում են շուկայական արժեքի որոշման հետ կապված պրոբլեմներ, փոփոխությամբ գույքի ձեռքբերման արժեքի չափով գումարը կբռնագանձվի»,- ասաց նախարարը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն էլ նշեց, որ աշխատանքի ծավալները այնքան մեծ են, որ ակնկալիքները այդքան էլ չեն արդարանում․ «Պիտի արձանագրել, որ հասկանալի պատճառներով պրոցեսների նկատմամբ կա որոշակի դիմադրություն։ Սահմանադրական դատարանում ընդդիմության կողմից վիճարկվել է օրենքի սահմանադրականությունը, գործերը նաև էտ պատճառով առաջ չեն գնում։ Մեր ունեցած տեղեկություններից դժգոհ չենք, բայց արձանագրած արդյունքներից այդքան էլ գոհ չենք, հանրությունը ևս գոհ չէ»,- հայտնեց Փաշինյանը։
Գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանն էլ հայտարարեց՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի ուսումնասիրման առաջին իսկ 10 օրվա ընթացքում 200 անձի վերաբերյալ վարույթ է հարուցվել։
«Այս պահին կա դատարան ներկայացված 8 հայց՝ 42 միլիարդ դրամի հայցագնով, մոտավորապես նույնքան էլ ավարտած ունենք»,- տեղեկացրեց դատախազը։

“В суд подано 8 исков на общую сумму 42 млрд драмов”: генпрокурор о конфискации имущества незаконного происхождения
Правительство предлагает внести изменения в закон о конфискации имущества незаконного происхождения и расширить круг лиц, подлежащих изучению. Кроме того, прокуратура получит возможность по собственной инициативе изучить вопрос о конфискации имущества незаконного происхождения. Проект соответствующего решения был принят на заседании правительства сегодня, 5 мая.
В ходе обсуждения проекта министр юстиции Карен Андреасян сообщил, что те должностные лица, которые обязаны представлять декларации в Комиссию по предупреждению коррупции, подлежат проверке на предмет происхождения имущества.
Предусмотрено также изменение размера стоимости конфискуемого имущества.
“И в Армении, и за ее пределами возникают проблемы, связанные с определением рыночной стоимости. Благодаря измению будет конфискована сумма, равная стоимости имущества на момент приобретения”,- пояснил министр.
В свою очередь Никол Пашинян отметил, что объемы работы так велики, что ожидания оправдываются не в полной мере. “По понятным причинам проявляется определенное сопротивление этим процессам. Оппозиция оспаривает в Конституционном суде соответствие закона Конституции. Дела не продвигаются еще и по этой причине. Полученными результатами не очень довольны не только мы, но и общественность”,- сказал премьер.
Генпрокурор Артур Давтян сообщил, что за первые десять дней изучения имущества незаконного происхождения было возбуждено производство в отношении 200 лиц.