Լևոն Տեր-Պետրոսյան. Ապացուցվածը և անապացուցելին
Ilur.am-ը հրապարակել է Հայաստանի առաջին նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի երկմասանոց հոդվածը Հայաստանում եւ Արցախի շուրջ ստեղծված իրավիճակի մասին։ Այն վերահրապարակում ենք առանց խմբագրման։
Մաս 1.
Այն, որ փոխզիջումների մերժման և ստատուս-քվոյի պահպանման քաղաքականությունը հանգեցրեց ազգային աղետի, ապացուցման կարիք չունի, ինչը աղետից հետո խոստովանում են անգամ այդ քաղաքականության երբեմնի կողմնակիցներից ոմանք:
Սակայն, դրանով հանդերձ, իրենց արդարացնելու համար շատերը փորձում են ապացուցել, որ նույն բանը տեղի էր ունենալու նաև փոխզիջումային ճանապարհն ընտրելու պարագայում: Սա ոչ այլ ինչ է, եթե ոչ ինքնարդարացման խղճուկ փորձ և բացարձակապես անապացուցելի, քանի որ պատմությունը «եթե» չի սիրում: Պատմությունն արձանագրում է այն, ինչն արդեն իրականացած է: Ուստի, ինչպիսի ձեռնածություններով էլ Ղարաբաղի հարցի փոխզիջումային լուծման հակառակորդները (պետական այրեր, կուսակցապետեր, մտավորականներ) փորձեն արդարացնել իրենց ազգակործան քայլերը, միևնույն է, նրանք վաղ, թե ուշ կանգնելու են պատմության դատաստանի առջև, ինչից ոչ ոք դեռևս չի խուսափել: Ահա նման ճակատագրի գիտակցումն է, որ նրանց այսօր էլ մղում է ամեն կերպ արդարացնելու իրենց աղետաբեր պահվածքը, ինչը, ցավոք, ավելի ու ավելի է խորացնում Հայաստանի ու Ղարաբաղի ներկայիս ճգնաժամը:
Մաս 2.
Խոսքը վերաբերում է ընթացիկ ներքաղաքական առճակատմանը, ինչն, իմ կարծիքով, ոչ թե ուժեղացնում, այլ ավելի է թուլացնում Հայաստանի դիրքերը առաջիկա դժվարագույն բանակցություններում: Ուստի անհասկանալի է, թե որն է այսօրվա ընդդիմության բուն նպատակը: Սերժ Սարգսյանի թեթև ձեռքով Նիկոլ Փաշինյանին փակցվել է «կապիտուլյանտ» պիտակը, ինչը թեև դիպուկ է, բայց կես-ճշմարտություն: Իրականում կապիտուլյացիայի է ենթարկվել ոչ թե Փաշինյանը, այլ Հայաստանը. Փաշինյանն ընդամենը ստորագրել է Հայաստանի կապիտուլյացիայի ակտը:
Հետևաբար, ով էլ լինի Փաշինյանի փոխարեն՝ Ռոբերտ Քոչարյանը, Սերժ Սարգսյանը կամ թեկուզ՝ Իշխան Սաղաթելյանը, միևնույն է՝ նրանք հլու-հնազանդ ընդունելու են այն լուծումը, ինչը փաթաթվելու է Հայաստանի վզին: Խնդիրն, ըստ այդմ, Հայաստանի ղեկավարի անձից կախված չէ: Եթե այս պարզ ճշմարտությունը չհասկացվի, և մեր երկրի ներքաղաքական ցնցումները շարունակվեն, ապա մեզ պարտադրվող լուծումները շատ ավելի ցավոտ են լինելու, անկախ այն հանգամանքից, թե Փաշինյանը կամ մեկ ուրիշը կստորագրի վերջնական փաստաթուղթը:
Հարց է ծագում՝ արդյո՞ք ներկայիս ընդդիմության առաջնորդները չեն գիտակցում սա: Եթե չեն գիտակցում, ապա դա նշանակում է, որ քաղաքականությունից ոչինչ չեն հասկանում: Իսկ եթե գիտակցում են, բայց շարունակում ներքաղաքական ցնցումները, ապա դրանից բխում է, որ նրանք բոլորովին այլ նպատակներ են հետապնդում, որոնք բացարձակապես կապ չունեն ազգային շահերի հետ: Ազգային շահերի հետ ոչ մի կապ չունեն նաև ներկայիս իշխանությունների կոշտ գործողություններն ընդդիմության կազմակերպած ցույցերի, երթերի և հանրահավաքների նկատմամբ:
Անհույս լավատես լինելով՝ դեռևս ակնկալում եմ, որ հակամարտող կողմերը վերջիվերջո կհասկանան իրենց դիրքորոշումների վտանգավորությունը և ջանքեր կգործադրեն ինչ-որ փոխհամաձայնության գալու՝ իրավիճակն ավելի ևս չբարդացնելու և նոր վտանգներից խուսափելու նպատակով:
Եթե մեր մտավորականներն իրապես ցանկանում են ազգանպաստ գործ կատարել, թող ստիպեն Նիկոլ Փաշինյանին, Ռոբերտ Քոչարյանին և Սերժ Սարգսյանին նստել մեկ սեղանի շուրջ և ելք գտնել ներքաղաքական ճգնաժամից: Ի դեպ, այսպիսի հորդորով ես հանդես եմ եկել դեռևս ներկայիս ճգնաժամից առաջ, ս.թ. հունվարի 15-ին:

Levon Ter-Petrosyan Calls for Roundtable to Resolve Political Crisis in Armenia
Ilur.am published a two-part article by the first president of Armenia Levon Ter-Petrosyan about the political situation in Armenia and regarding Artsakh. We republish it without editing.
Part 1.
There is no need to prove that the policy of rejecting compromises and maintaining the status quo led to a national catastrophe, which even some of the former supporters of that policy admit after the catastrophe.
However, to justify themselves, many are trying to prove that the same thing would have happened if they had chosen the path of compromise. This is nothing but a miserable attempt at self-justification, unproven, because history does not like "ifs". History records what has already been accomplished. Therefore, no matter how much the opponents of the compromise solution to the Karabakh conflict (statesmen, party leaders, intellectuals) try to justify their genocidal actions, sooner or later they will face the judgment of history, which no one has avoided yet. It is the realization of such a fate that still drives them to justify their catastrophic behavior, which, unfortunately, deepens the current crisis in Armenia and Karabakh.
Part 2.
This refers to the current internal political confrontation, which, in my opinion, does not strengthen, but weakens Armenia's position in the forthcoming difficult negotiations. Therefore, it is unclear what the main goal of today's opposition is. Serzh Sargsyan, with the swipe of his hand has labeled Nikol Pashinyan a capitulant, which is accurate, but half-true. In fact, it was not Pashinyan who capitulated, but Armenia. Pashinyan just signed the act of capitulation of Armenia.
Therefore, whoever replaces Pashinyan, Robert Kocharyan, Serzh Sargsyan or even Ishkhan Saghatelyan, they will obediently accept the solution that will be wrapped around Armenia's neck. Accordingly, the problem does not depend on the person of the Armenian leader. If this simple truth is not understood, and the internal political upheavals of our country continue, the solutions imposed on us will be much more painful, regardless of Pashinyan or someone else signing the final document.
The question is, do the current opposition leaders not realize this? If they do not realize it, it means that they do not understand anything about politics. And if they comprehend this, but continue the internal political upheavals, it follows that they pursue completely different goals, which have absolutely nothing to do with national interests. Neither do harsh steps of the current authorities towards the demonstrations, marches and rallies organized by the opposition have anything to do with national interests.
Being hopelessly optimistic, I still expect that the conflicting parties will finally understand the danger of their positions, will make efforts to reach some agreement, in order not to complicate the situation further, to avoid new dangers.
If our intellectuals really want to do patriotic work, let them force Nikol Pashinyan, Robert Kocharyan and Serzh Sargsyan to sit at the same table and find a way out of the internal political crisis. By the way, I made such an appeal before the current crisis, this year, on January 15.