Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Իսրայելի վարչապետին՝ Անկախության օրվա առթիվ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Իսրայելի Պետության վարչապետ Նաֆթալի Բենեթին՝ Անկախության օրվա առթիվ: Ուղերձում, մասնավորապես, ասված է.
Անձամբ իմ և Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդի անունից ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ Իսրայելի Պետության պետական տոնի՝ Անկախության օրվա կապակցությամբ:
Երկհազարամյա ընդհատումից հետո հրեական պետականության վերածննդի փաստը վկայում է, որ պատմական արդարությունն ի վերջո միշտ հաղթանակում է՝ բոլոր ողբերգություններին ու աղետներին հակառակ:
Մեկ ամիս առաջ մենք նշեցինք մեր երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը: Լիահույս եմ, որ մոտ ապագայում հայ-իսրայելական հարաբերությունները վերելք կապրեն՝ նոր էջ բացելով մեր բազմադարյա կապերի տարեգրության մեջ:

Prime Minister Nikol Pashinyan sent the following congratulatory message to the Prime Minister of the State of Israel Naftali Bennett on the occasion of Independence Day.
“Honorable Mr. Prime Minister,
On behalf of the people of the Republic of Armenia and on my personal behalf, I warmly congratulate you on the public holiday of the State of Israel, the Independence Day.
The resurgence of the Jewish statehood after a two-thousand-year hiatus proves that historical justice always wins in the end, against all tragedies and disasters.
One month ago, we marked the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between our countries. I am hopeful that in the near future Armenian-Israeli relations will flourish, opening a new page in the chronicle of our centuries-old ties.
Please accept, Mr. Prime Minister, my best wishes for peace and prosperity to you, the people of Israel."