Ադրբեջանական ավտոշարասյունը վթարի է ենթարկել Արցախի քաղաքացու մեքենան
Մայիսի 5-ին՝ ժամը 13:30-ի սահմաններում, Արցախի Հանրապետության Մարտակերտի շրջանի Դրմբոն-Մարտակերտ ճանապարհահատվածում ադրբեջանական շարասյան մաս կազմող քարշակող բեռնատարի կողմից վթարի է ենթարկվել ճանապարհի հանդիպակաց գոտով երթևեկող հայկական ավտոմեքենան, որն ընկել էր ճանապարհի աջակողմյան ձորակը: Այս մասին հաղորդում է Արցախի Հանրապետության գլխավոր դատախազությունը։
«Դեպքից անմիջապես հետո դեպքի վայր են ներկայացել ոստիկանության ծառայողները: Վարորդի և երկու ուղևորների առողջությանը լուրջ վնաս չի պատճառվել, նրանց կյանքին վտանգ չի սպառնում:
Ոստիկանությունը միջոցներ է ձեռնարկում դեպքի հանգամանքները, վթարի ու բախման առաջացման պատճառները, այն կանխելու հնարավորությունը, բախումը դիտավորության կամ անզգուշության հետևանք լինելը պարզելու ուղղությամբ»,- ասվում է ԱՀ դատախազության հաղորդագրությունում:
Դեպքի մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրառում է կատարել նաև Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը՝ նշելով, որ ադրբեջանական բեռնատարի հարվածից արցախցու մեքենան 12 մետր գլորվել է ձորը, այն եղել է տաքսի ծառայության ավտոմեքենա։
«Մեքենայի մեջ բացի վարորդից եղել են 2 ուղևորներ։ Նախնական հետազոտության արդյունքում՝ ուղևորները մարմնական վանասվածքներ չեն ստացել։ Նյութական վնաս է հասցվել տաքսի ծառայություն մատուցող ընկերությանը։
ՄԻՊ աշխատակազմի կողմից հավաքագրված փաստերի հիման վրա այս պահի դրությամբ կարող ենք արձանագրել՝
- Ադրբեջանական բեռնատարը, տեսնելով հնարավոր բախումը, կարող էր դադարեցնել ընթացքը և թույլ չտալ բախումը, որի հետևանքով տաքսի մեքենան գլորվել է ձորը։
- Բախումից հետո, տեսնելով, որ տաքսի մեքենան գլորվել է ձորը, ադրբեջանական շարասյունը չի դադարեցրել, այլ շարունակել է ընթացքը։
- Տաքսու վարորդի և ուղևորների պնդմամբ տաքսու վարորդն ամեն կերպ փորձել է խուսափել բախումից, սակայն բախումից խուսափելու հնարավորություն այլևս չի ունեցել։
Դեպքի հանգամանքների վերաբերյալ Արցախի Հանրապետության իրավապահ մարմինների կողմից իրականացվում է ուսումնասիրություն, սակայն վերը նշված հանգամանքները փաստում են բախման և վնաս հասցնելու ակնհայտ դիտավորության մասին»,- նշել է Գեղամ Ստեփանյանը։

Машина жителя Арцаха скатилась в овраг в результате столкновения с азербайджанским грузовиком
5 мая около 13.30 на дорожном участке Дрмбон-Мартакерт в Мартакертском районе Республики Арцах двигавшийся в составе азербайджанской автоколонны грузовик с прицепом столкнулся с ехавшим навстречу армянским автомобилем, в результате чего последний скатился в овраг. Об этом сообщает Генпрокуратура Арцаха.
Сразу после этого на место дорожно-транспортного происшествия прибыли сотрудники полиции. Водитель и двое пассажиров не получили серьезные повреждения, их жизни опасность не угрожает. Полиция принимает меры с тем, чтобы установить обстоятельства и причины случившегося, выяснить, была ли возможность предотвратить столкновение, следствием чего стало ДТП – умысла или неосторожности, говорится в сообщении Генпрокуратуры.
О ДТП сообщил на своей фейсбуковской странице и Защитник прав человека Арцаха Гегам Степанян, который отметил, что от удара азербайджанского грузовика автомобиль-такси жителя Арцаха скатился в 12-метровый овраг.
“В машине, кроме водителя, находились два пассажира.По результатам предварительного медицинского обследования, пассажиры не получили телесные повреждения. Компании, предоставляющей услуги такси, причинен материальный ущерб.
На основании собранных администрацией ЗПЧ фактов можно констатировать следующее:
- азербайджанский грузовик, видя угрозу возможного столкновения, мог прекратить движение и избежать столкновения;
- после столкновения азербайджанская автоколонна, увидев, что машина скатилась в овраг, продолжила движение;
- водитель такси, по словам пассажиров, всячески пытался избежать столкновения, но такой возможности у него не было”,- написал Гегам Степанян.
По словам Омбудсмена, вышеуказанные обстоятельства свидетельствуют о явном умысле спровоцировать столкновение и причинить вред.