Արցախյան առաջին պատերազմում տարած հաղթանակի բազմաթիվ պտուղներ կորսված են, Արցախն ու Հայաստանը կանգնած են լրջագույն մարտահրավերների առաջ․ վարչապետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ուղերձ է հղել Մայիսի 9-ի առթիվ։ Այն ամբողջությամբ ներկայացնում ենք ստորև․
«Սիրելի հայրենակիցներ, սիրելի ժողովուրդ,
Շնորհավորում եմ բոլորիս Հայրենական Մեծ Պատերազմում տարած հաղթանակի 77-րդ տարեդարձի առիթով։ Այս տոնը խորհրդանշում է Երկրորդ աշխարհամարտի ավարտը և մարդկության պատմության նոր դարաշրջանի մեկնարկը:
Պատերազմում տարած հաղթանակով քաղաքակիրթ մարդկությունը ոչ ասաց ամենամեծ չարիքներից մեկին՝ ֆաշիզմին: Այդ գործում անգնահատելի է հայ ժողովրդի դերը, որի ավելի քան կես միլիոն ներկայացուցիչներ Խորհրդային բանակի և դաշնակից երկրների բանակների կազմում իրենց զգալի ներդրումն ունեցան մարդկությունը ֆաշիզմից փրկելու գործում:
Բազմաթիվ հայորդիներ այդ պայքարում, դրսևորելով սխրագործություններ, անմնացորդ նվիրվածություն, հանուն քաղաքակրթության զոհել են իրենց կյանքը:
Երկրորդ աշխարհամարտում մենք ունեցանք ավելի քան 300 հազար զոհ: 107 հայ արժանացել է Խորհրդային Միության հերոսի կոչման, մեր բազմաթիվ հայրենակիցներ մարտնչել են դաշնակից երկրների բանակներում, մասնակցել մի շարք երկրների հակաֆաշիստական պայքարին ու փառքով պսակել իրենց անունը: Այսօր խոնարհվում ենք մեր հերոսների, մեր նահատակների գործի ու հիշատակի առաջ, հպարտանում մեր նախնիների հերոսությամբ:
Հայրենական մեծ պատերազմում, Երկրորդ աշխարհամարտում հերոսացած մեր պապերի ու հայրերի ոգին էր, որ 1990-ականների սկզբներին միաձուլվելով կամավորական ոգու հետ՝ դարձավ արցախյան գոյապայքարի, Արցախյան առաջին պատերազմում տարած հաղթանակի և Շուշիի ազատագրման առհավատչյան:
Այսօր` 44-օրյա աղետաբեր պատերազմից հետո, կսկիծով ու դառնությամբ ենք արձանագրում, որ Արցախյան առաջին պատերազմում տարած հաղթանակը ոչ միայն չկարողացանք փոխակերպել դիվանագիտական, քաղաքական, տնտեսական հաղթանակի, այլև այդ հաղթանակի բազմաթիվ պտուղներ կորսված են, Արցախն ու Հայաստանը կանգնած են լրջագույն մարտահրավերների առաջ:
Այս իրավիճակին, սակայն, մեր արձագանքն ամենևին էլ վախճանաբանությունը չպիտի լինի, այլ սթափ, սառը, գրագետ վերլուծությունն այն պատճառների, որ հանգեցրել են ռազմաքաղաքական ու տարածաշրջանային այսօրվա վիճակին և ապագայի պրագմատիկ պլանավորումը:
Հանուն Հայրենիքի իրենց կյանքը տված մեր նահատակների արյունը չպետք է մսխվի և նրանց գործի մեծագույն արտահայտումը պիտի դառնա Հայոց ուժեղացող պետականությունը, Արցախի հայության իրավունքների լիարժեք իրացումը, մեր սերունդների խաղաղ զարգացումն ու տարածաշրջանային խաղաղ գոյակցությունը, որն Արցախի ու Հայաստանի անվտանգության միակ հուսալի երաշխիքն է:
Ժողովրդի քվեն ստացած քաղաքական մեծամասնությունը Հայաստանն առաջնորդում է հենց այս ճանապարհով՝ հասկանալով այն բոլոր դժվարությունները, որ ի հայտ են գալու: Մենք պատրաստ ենք առերեսվել այդ դժվարություններին, որովհետև մեզ առաջնորդում է համոզմունքը, որ այո՝ մենք շարժվում ենք դժվար, բայց ճիշտ ճանապարհով:
Մենք մեր երկրի վրա թափված աղետների հեղինակը չենք, մենք արժանացել ենք դաժան ճակատագրի ու սրբագույն առաքելության. առաջնորդել մեր Հայրենիքը անխուսափելի և երկար տարիներ բոլորիս աչքի առաջ նյութված աղետների միջով և նրան հասցնել խաղաղ, բարեկեցիկ, երջանիկ ապագայի:
Մարտի դաշտում տարած հաղթանակները միշտ չէ, որ կարողացել ենք դարձնել կյանքի հաղթանակ: Մարտի դաշտում կրած մեր անհաջողությունները պիտի կարողանանք դարձնել հաղթանակ՝ կրթության, գիտության, արդյունաբերության, տնտեսության, արտաքին քաղաքականության ոլորտում, որոնց հանրագումարը պիտի լինի տևական և կայուն խաղաղությունը, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի համապարփակ կարգավորումը:
Այսօր մենք գլուխ ենք խոնարհում հանուն Հայրենիքի մարտնչած, իրենց կյանքը նվիրած մեր պապերի, մեր հայրերի, մեր եղբայրների ու մեր զավակների առաջ: Պատերազմներում նրանց տարած հաղթանակները, պատերազմներում մեր ունեցած անհաջողությունները պիտի դառնան կյանքի հաղթանակ:

Prime Minister Pashinyan’s May 9 Message
I congratulate all of us on the 77th anniversary of the victory in the Great Patriotic War. This holiday symbolizes the end of World War II and the beginning of a new era in human history.
With the victory in the war, civilized humanity said no to one of the greatest evils, fascism. The role of the Armenian people in that is invaluable, of which more than half a million representatives made a significant contribution to saving humanity from fascism as soldiers of the Soviet Army and allied armies.
Many Armenians sacrificed their lives for the sake of civilization in that struggle, showing heroism, unwavering devotion.
We had more than 300,000 casualties in World War II. 107 Armenians were awarded the title of Hero of the Soviet Union, many of our compatriots fought in the armies of the allied countries, participated in the anti-fascist struggle of a number of countries and were crowned with glory. Today we bow to the deeds and memory of our heroes, our martyrs, we are proud of the heroism of our ancestors.
It was the heroic spirit of our grandfathers and fathers in the Great Patriotic War, World War II, that merged with the spirit of volunteerism in the early 1990s, becoming the guarantor of the the victory in Artsakh struggle for survival, the First Artsakh War, the liberation of Shushi.
Today, after the 44-day catastrophic war, we note with sorrow and bitterness that not only we failed to transform the victory in the first Artsakh war into a diplomatic, political, economic victory, but many fruits of that victory are lost, Artsakh and Armenia are facing serious challenges.
Our response to this situation, however, should not be apocalypticism, but a sober, cold, professional analysis of the reasons underlying the current military-political and regional situation, and the pragmatic planning of the future.
The blood of our martyrs who gave their lives to the Motherland should not be forgotten; the greatest acknowledgement of their work should be the strengthening Armenian statehood, full realization of the rights of the Armenians of Artsakh, peaceful development of our generations and peaceful regional coexistence, which is the only reliable security guarantee of Artsakh and Armenia.
The political majority that received the people's vote is leading Armenia in this direction, realizing all the difficulties that will emerge. We are ready to face these difficulties because we are guided by the conviction that yes, we are moving in a difficult but the right way.
We are not the begetter of the disasters on our country, we have deserved a cruel fate and a sacred mission: to lead our Homeland through the inevitable disasters that have accumulated for many years, to lead it to a peaceful, prosperous, happy future.
We have not always been able to turn victories on the battlefield into victories in life. We must be able to turn our failures on the battlefield into victories in the fields of education, science, industry, economy, foreign policy, the ultimate outcome of which must be lasting and stable peace, a comprehensive settlement of the Nagorno-Karabakh conflict.
Today we bow to our grandfathers, our fathers, our brothers and our children who fought for the Motherland and sacrificed their lives. Their victories in wars, our failures in wars must become the victory of life.