«Երիտասարդական Ավրորայի» հաջորդ շրջափուլը սկսվել է
«Ավրորա» հիմնադրամը հայտնում է, որ «Երիտասարդական Ավրորայի» հաջորդ շրջափուլն սկսված է: Ամենամյա այս մրցույթը հնարավորություն է ընձեռում UWC-ի (Միացյալ աշխարհի քոլեջների) եւ Աֆրիկյան առաջնորդության ակադեմիայի ուսանողական թիմերին ներկայացնելու նախագծեր, որոնք կօգնեն հաղթահարել իրենց համայնքների մարդասիրական հրատապ խնդիրները: «Երիտասարդական Ավրորա» նախագիծն իրականացնում է «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը «Միացյալ աշխարհի քոլեջների» (UWC) հետ համագործակցությամբ եւ Կրթություն բոլորի համար (Teach For All) համաշխարհային ցանցի եւ Աֆրիկյան առաջնորդության ակադեմիայի մասնակցությամբ։
Հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ բոլոր հայտերը գնահատվում են ըստ ստեղծարարության, առաջարկված կայուն լուծումների, հետազոտության որակի եւ հնարավոր ազդեցության: Այնուհետեւ եզրափակիչ անցած երեք թիմերն իրենց գաղափարներն ու ծրագրերն են ներկայացնում ժյուրիին, որի կազմում են նշանավոր մարդասերներ, ձեռներեցներ եւ համաշխարհային առաջնորդներ: Թիմերը մրցում են 4.000 ԱՄՆ դոլար դրամաշնորհի համար, որը հնարավոր կդարձնի նախագծի հետագա զարգացումը: Բոլոր մասնակից թիմերն ստանում են նաեւ մանրամասն կարծիք-վերլուծություն եւ աջակցություն՝ իրենց նախագծի կատարելագործման եւ հետագա զարգացման համար:
2017 թվականից ի վեր՝ «Երիտասարդական Ավրորան» ուսանողական շատ նախագծերի է աջակցել՝ ստեղծելու երկարաժամկետ ազդեցություն իրենց համայնքներում: Անցած տարվա հաղթող Waterford Kamhlaba UWC Հարավային Աֆրիկա քոլեջի ուսանողներն իրենց «Հույսի սերմեր» նախագիծն իրականացնում են Էսվատինիում: Դրա նպատակն է աջակցել Մալինձա փախստականների ճամբարի երիտասարդներին՝ նրանց համար ստեղծելով երիտասարդական կենտրոն, որը միաժամանակ կծառայի նաեւ որպես առցանց կրթական կենտրոն եւ սոցիալական տարածք: Չնայած Էսվատինիում ընթացող քաղաքական անկարգություններին՝ «Հույսի սերմեր» թիմը մեծ տպավորություն գործեց ժյուրիի վրա՝ փախստականների կյանքը բարեփոխելու իր անսասան նվիրվածությամբ.
«Մենք անչափ շնորհակալ ենք «Երիտասարդական Ավրորային», որ հնարավորություն տվեց մեզ ներգրավվելու եւ ունենալու համայնքը դրականորեն փոխակերպելու փորձառություն: Առանց այս մրցանակի հարյուրավոր երիտասարդ փախստականների կյանքը փոխելու՝ մեր խանդավառությունն ու հանձնառությունը կմնային պարզապես երազանք ու չէին դառնա իրականություն»,- ասել է «Հույսի սերմեր» թիմի անդամ Փրինս Բաշանգեզին (Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետություն, WK UWCSA-ի ուսանող՝ 2020-2022 թթ.):
Նախորդ տարի՝ 2020 թվականին հաղթած «Փեթակ-բաժանարար» թիմը ներկայացնում էին UWC Արեւելյան Աֆրիկայի ուսանողները, որոնք պաշտպանիչ պատնեշ կառուցեցին, որպեսզի ապահովեին խաղաղ գոյակցությունը փղերի եւ Տանզանիայի Սանյա Հոյի գյուղի բնակիչների միջեւ: Եղել են նաեւ երկրորդ տեղ զբաղեցրած կարեւոր առաջարկ-հայտեր եւ թիմեր, ինչպես օրինակ՝ Amaavasya-ը (2018 թ.), որը շարունակում է հնարավորություն տալ Հնդկաստանի Մահարաշտրա նահանգի կանանց՝ մասնակցելու մենստրուացիայի մասին քննարկումների, ինչը տաբու է իրենց համայնքներում:
Քանի որ կորոնավիրուսով պայմանավորված տարբեր սահմանափակումները դեռեւս իրենց ազդեցությունն ունեն կրթական որոշ ավանների վրա, այս տարվա ծրագիրը կմնա առցանց՝ խրախուսելու առավելագույն մասնակցություն:
Լուսանկարում՝ 2018 թ. «Երիտասարդական Ավրորայի» եզրափակիչ հասած թիմերը եւ ժյուրիի անդամները: Երեւան, 2018 թ.

Начался следующий цикл Молодёжного проекта «Аврора»
Начался следующий цикл Молодёжного проекта «Аврора». Этот ежегодный конкурс, который проводит Гуманитарная инициатива «Аврора» в партнерстве с United World Colleges (UWC) и при участии Teach for All и Африканской академии лидерства (ALA), предоставляет студенческим командам из UWC и ALA возможность представить проектные предложения, направленные на решение насущных гуманитарных проблем, затрагивающих их школьные сообщества.
Все предложения оцениваются с точки зрения их уровня креативности, устойчивости, качества исследований и потенциала воздействия. Затем выбираются три финалиста, которые представляют свои идеи и планы перед группой высококвалифицированных гуманитарных деятелей, предпринимателей и мировых лидеров, чтобы получить шанс выиграть грант в размере $4000 на дальнейшее развитие своего проекта. Все команды-участники также получают индивидуальную обратную связь и поддержку для уточнения и дальнейшего развития своих проектных планов.
С 2017 года Молодежный проект «Аврора» помог многим студенческим командам оказать долгосрочное положительное влияние на местные школьные сообщества. Победители прошлого года, студенты Waterford Kamhlaba UWCSA, работают в Эсватини над реализацией своего проекта «Семена надежды» (Seed of Hope), направленного на расширение прав и возможностей молодежи в лагере беженцев Малиндза путем создания молодежного центра, служащего одновременно центром онлайн-образования и социальным пространством. Несмотря на продолжающиеся гражданские волнения в Эсватини, команда «Семян надежды» поразила судей своей непоколебимой приверженностью делу улучшения жизни беженцев. Члены команды выразили программе признательность за шанс воплотить такой проект в жизнь:
«Мы чрезвычайно благодарны Молодежному проекту «Аврора» за предоставленную нам возможность получить практический опыт участия в жизни сообщества и его позитивного преобразования. Без этой премии наш энтузиазм и стремление изменить жизнь сотен молодых беженцев остались бы лишь мечтой, а не реальностью», – сказал член команды «Семена надежды» Принс Башангези (Демократическая Республика Конго, WK UWCSA, 2020–2022).
Среди предыдущих проектов-победителей – «Барьер из ульев» (2020) команды студентов UWC East Africa, построивших забор из пчелиных ульев для решения конфликта между людьми и слонами в деревне Санья Хойи, Танзания. Также было много примечательных финалистов, таких как проект «Амаавасья» (2018), благодаря которому женщины в Махараштре, Индия, могут обсуждать традиционно табуированную тему менструации.
Поскольку связанные с COVID-19 ограничения все еще влияют на некоторые школьные кампусы, в этом году программа снова будет проходить в режиме онлайн, чтобы обеспечить максимальное участие. «Аврора» и ее партнеры с нетерпением ждут возможности увидеть, какие инновационные и творческие проекты представят студенты UWC и ALA в этом году.