Հայաստանի և Ռուսաստանի ԱԳ նախարարների հանդիպումը Դուշանբեում
ԱԳՆ-ի պաշտոնական կայքը տեղեկացնում է, որ մայիսի 12-ին ԱՊՀ ԱԳ նախարարների խորհրդի նիստին մասնակցելու նպատակով Տաջիկստանի մայրաքաղաք Դուշանբեում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ։
«Զրուցակիցները գոհունակություն են հայտնել ապրիլի 19-20-ը Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի` ՌԴ կատարած պաշտոնական այցի արդյունքների և երկու երկրների ղեկավարների միջև ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կապակցությամբ։
Կողմերն անդրադարձել են 2020թ. նոյեմբերի 9-ի, 2021թ. հունվարի 11-ի և նոյեմբերի 26-ի եռակողմ հայտարարություններով ստանձնած հանձնառությունների իրականացման ընթացքին:
Քննարկվել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման ու սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի ձևավորման հետ կապված հարցեր:
Ընդգծվել է տարածաշրջանում տնտեսական կապերի և տրանսպորտային կոմունիկացիաների ապաշրջափակման անհրաժեշտությունը։
Նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստանի դիրքորոշումը՝ տարածաշրջանային խաղաղության ու կայունության հաստատմանն ուղղված քայլերի և Ադրբեջանի հետ կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ։
Արարատ Միրզոյանը և Սերգեյ Լավրովը մտքեր են փոխանակել Հայաստանի, Ռուսաստանի ու Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների՝ նախատեսվող եռակողմ հանդիպման վերաբերյալ:
Զրուցակիցները քննարկել են նաև երկու երկրների միջև երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափերում դաշնակցային հարաբերությունների ու ռազմավարական համագործակցության հետագա ամրապնդմանը վերաբերող հարցեր»,- նշված է կայքում:

On May 12, Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan, who is in the capital of Tajikistan - Dushanbe to participate in the session of the CIS Council of Foreign Ministers, met with Foreign Minister of Russia Sergey Lavrov.
The interlocutors commended the results and the agreements reached between the leaders of the two countries following the official visit of the Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan to Russia on April 19-20.
The sides referred to the process of implementation of the commitments undertaken by the Trilateral Statements of November 9, 2020, January 11, 2021 and November 26, 2021.
Issues related to the formation of the commission on demarcation and border security between Armenia and Azerbaijan were discussed.
The need for unblocking the economic and transport communications in the region was stressed.
Minister Mirzoyan presented Armenia's position on the steps undertaken to establish regional peace and stability and the settlement process with Azerbaijan.
Ararat Mirzoyan and Sergey Lavrov exchanged views on the forthcoming trilateral meeting of the Foreign Ministers of Armenia, Russia and Azerbaijan.
The interlocutors also discussed issues related to the further strengthening of allied relations and strategic cooperation between the two countries in bilateral and multilateral dimensions.