Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպումը
Մայիսի 12-ին Դուշանբեում տեղի է ունեցել Հայաստանի, Ռուսաստանի ու Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպումը։ Այս մասին հայտնում է ԱԳՆ-ի պաշտոնական կայքը։
«Քննարկվել է 2020թ. նոյեմբերի 9-ի, 2021թ. հունվարի 11-ի և նոյեմբերի 26-ի եռակողմ հայտարարություններով ստանձնած հանձնառությունների կատարման ընթացքը:
Մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանային կոմունիկացիաների և տնտեսական կապերի ապաշրջափակման, սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի ստեղծման և Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման պայմանագրի վերաբերյալ։
Նախարար Միրզոյանը վերահաստատել է հայկական կողմի դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համապարփակ կարգավորման շրջանակներում արցախահայության անվտանգության, իրավունքների և ազատությունների երաշխավորման, ինչպես նաև ԼՂ կարգավիճակի վերաբերյալ։
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարը շեշտել է նաև 44-օրյա պատերազմի հետևանքով ստեղծված հումանիտար խնդիրների շուտափույթ լուծման կարևորությունը՝ այդ թվում հայ ռազմագերիների անհապաղ հայրենադարձման անհրաժեշտությունը»,- նշված է կայքում։

Meeting of Foreign Ministers of Armenia, Russia and Azerbaijan
On May 12, a meeting, in Dushanbe, was held between the Foreign Ministers of Armenia, Russia and Azerbaijan.
The process of implementation of the commitments undertaken within the Trilateral Statements of November 9, 2020, January 11, 2021 and November 26, 2021 was discussed.
The sides exchanged views on the unblocking of regional communications and economic ties, the establishment of the commission on delimitation and border security, and the agreement on normalization of relations between Armenia and Azerbaijan.
Minister Mirzoyan reaffirmed the position of the Armenian side on the guarantee of security, rights and freedoms of the Armenians of Artsakh, as well as on the status of Nagorno-Karabakh within the framework of the comprehensive settlement of the Nagorno-Karabakh conflict.
The Foreign Minister of Armenia also stressed the importance of a speedy settlement of the humanitarian issues resulting from the 44-day war, including the need for immediate repatriation of the Armenian prisoners of war.