Երևանում բազմաֆունկցիոնալ բիզնես համալիր կկառուցվի․ ներդրվելու է 10 մլն դոլար
Երևանի Ձորագյուղ ազգագրական թաղամասում բազմաֆունկցիոնալ բիզնես համալիր կկառուցվի։ Կառավարությունն այսօր՝ մայիսի 13-ին, հավանություն տվեց Սուրեն և Հասմիկ Փահլևանյանների կողմից ներկայացված ներդրումային ծրագրին, որի ծավալը կազմում է շուրջ 10 մլն ԱՄՆ դոլար։ Ծրագրի աշխատանքները կտևեն 2-3 տարի, կստեղծվի 150-200 նոր աշխատատեղ։
Կառավարությունը նաև համաձայնություն տվեց ներդրողների սեփականությունը հանդիսացող հողամասին կից համայնքի սեփականությունը հանդիսացող 326 քմ․ հողամասը կադաստրային՝ 45 մլն 452,550 դրամ արժեքով ներդրողներին ուղղակի վաճառքի ձևով օտարելուն։
Եթե շինթույլտվությունը ստանալու օրվանից հետո 2 տարվա ընթացքում գնորդը չսկսի օգտագործել գույքը նպատակային նշանակությամբ, ապա վաճառողն իրավունք կունենա լուծել պայմանագիրը:
Ըստ որոշման նախագծի հիմնավորման՝ ծրագրի շրջանակում ներդրողները կառուցելու են միջազգային չափանիշներին համապատասխան և ռելիեֆային անկումով հողատարածքի համար նախատեսված ճարտարապետական բացառիկ լուծումներով բազմաֆունկցիոնալ բիզնես համալիր։
«Համալիրն իր մեջ ներառելու է ինչպես բնակելի և բիզնես տարածքներ, այնպես էլ հատուկ մշակութային միջոցառումների համար նախատեսված սրահ (արդեն իսկ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել Սերգեյ Փարաջանովի տուն-թանգարանի հետ որոշակի նմուշների ցուցադրության մասով), երեք հարկից բաղկացած ավտոկայանատեղի և ճարտարապետական նորագույն լուծումներով այգի: Ծրագիրը ներառելու է նաև հարակից տարածքների բարեկարգում և ընդհանուր առմամբ կարող է լավ սկիզբ հանդիսանալ Հրազդանի կիրճի ճարտարապետական միջավայրի ձևավորման և հետագա զարգացման համար»,- ասված է հիմնավորման մեջ։

В Ереване будет построен многофункциональный бизнес-комплекс
В ереванском этнографическом квартале Дзорагюх будет построен многофункциональный бизнес-комплекс. Правительство одобрило на сегодняшнем заседании представленную Суреном и Асмик Пахлеванянами инвестиционную программу стоимостью 10 млн долларов США. Программу планируется реализовать в течение 2-3 лет, будет создано 150-200 новых рабочих мест.
Правительство также дало согласие на отчуждение инвесторам путем прямой продажи являющегося общинного собственностью земельного участка кадастровой стоимостью 45 млн 452,550 драмов, расположенного рядом с участком, принадлежащим инвесторам на правах собственности.
Если в течение двух лет с момента получения строительного разрешения покупатель не начнет использовать имущество по назначению, то продавец вправе расторгнуть договор.
В обосновании проекта решения отмечается, что в рамках программы инвесторы построят соответствующий международным стандартам и имеющий оригинальные архитектурные решения многофункциональный бизнес-комплекс.
“Здание будет включать не только жилые и офисные помещения, но и зал для проведения культурных мероприятий (уже достигнута договоренность с домом-музеем Сергея Параджанова о демонстрации некоторых экспонатов), трехэтажную парковку и парк с новейшими архитектурными решениями. Программа также предусматривает благоустройство сопредельных территорий и в целом может положить начало формированию и развитию архитектурной среды Разданского ущелья”,- говорится в обосновании.