Երկու քրեական գործ է հարուցվել ոստիկանների անհամաչափ ուժ կիրառելու մեղադրանքով
Քաղաքացիներին բերման ենթարկելիս անհամաչափ ուժ կիրառելու մեղադրանքով երկու ոստիկան ներգրավվել է հարուցված քրեական գործերում: Այս մասին խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց փոխոստիկանապետ Արա Ֆիդանյանը:
Նա համաձայն չէ այն դիտարկմանը, որ ցուցարարներին բերման ենթարկելիս ոստիկանությունը համատարած անհամաչափ ուժ է կիրառում, համաձայնում է, որ կան մի քանի նման դեպքեր, սակայն ըստ նրա՝ չի կարելի դրանք ընդհանրացնել:
«Բնականաբար որևէ ոստիկան անտեղի տեղը չի հարվածի և ծայրահեղ միջոցի չի դիմի: Ինքնին բերման ենթարկելն իրենից ենթադրում է որոշակի ուժի կիրառում, իսկ քաղաքացիներն ամեն կերպ դիմադրում են ոստիկաններին: Արձանագրենք, որ դեպքերը շատ շատ քիչ են, որ այսքան աղաղակումների մեջ, թե ոստիկանությունն անհամաչափ ուժ է կիրառում, այդ դեպքերը բացառիկ են»,-ասաց Ֆիդանյանը:
Նրա խոսքով՝ այս պահի դրությամբ ոստիկանության աշխատակիցների նկատմամբ ծառայողական 31 քննություն է ընթանում, 20 դեպքով նախապատրաստվում են նյութեր, երկու քրգործ է հարուցվել ոստիկանության ծառայողների առնչությամբ: Երկու գործն էլ քաղաքացիներին հարվածելու հետ է կապված:
Ֆիդանյանը սակայն այն համոզմունքին է, որ այս ողջ ժամանակահատվածում ոստիկանությունը բացառիկ պրոֆեսիոնալիզմ է ցուցաբերել:
«Երեկ հերթական անգամ ականատես եղանք մի իրավիճակի, երբ որոշ անձինք, օգտվելով իրենց կարգավիճակից, ամեն կերպ խոչընդոտում էին ոստիկանության օրինական գործողություններին: Ոսիկանները ևս մարդիկ են, տևական ժամանակ է՝ գերլարված ծառայություն են իրականացնում, և արհեստական խոչնդոտները բավական շատ են: Արդյոք ձեզ մոտ հարց չի՞ ծագել, թե ինչպես է ստացվել, որ առաջին շարքերում միշտ հայտնվում են կանայք, ծերերը ու պատգամավորները»,- ասաց փոխոստիկանապետը:
Ինչ վերաբերում է այն քննարկումներին, թե ոստիկաններն այս օրերի համար հավելավճար են ստանալու, Արա Ֆիդանյանը չհերքեց շրջանառվող տեղեկությունը, ապա հավելեց.
«Դա պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ այս օրերին արդեն քսան օր ոստիկանությունն օրուգիշեր գերլարված ծառայություն է իրականացնում, և իրավակարգավորումների համաձայն՝ հավելյալ վարձատրություն չեն ստանում գիշերային ծառայության համար»,-ասաց նա:
Հիշեցնենք, որ ավելի քան 20 օր շարունակ քաղաքացիները անհնազանդության ակցիաներ են իրականացնում՝ փակելով փողոցներ, և յուրաքանչյուր օր հարյուրավոր քաղաքացիներն են բերման ենթարկվում ոստիկանության տարբեր բաժիններ:

Возбуждено два уголовных дела о применении полицейскими непропорциональной силы
В отношении двоих полицейских возбуждены уголовные дела о применении непропорциональной силы в процессе принудительного привода граждан. Об этом сообщил в парламенте журналистам замначальника Полиции Ара Фиданян.
Он не согласился с мнением о том, что полиция, подвергая граждан принудительному приводу, применяет непропорциональную силу. По словам Фиданяна, есть лишь несколько таких случаев, которые нельзя обобщать.
“Ни один полицейский не станет на пустом месте наносить удар и прибегать к крайним мерам. Сам по себе принудительный привод предполагает применение определенной силы, между тем граждане оказывают полицейским всяческое сопротивление”,- сказал замначальника Полиции.
А.Фиданян сообщил, что на данный момент в отношении сотрудников полиции проводится 31 служебное расследование, по 20 случаям готовятся материалы, возбуждены два уголовных дела, связанных с нанесением ударов гражданам.
Вместе с тем Фиданян выразил убежденность, что в течение всего этого времени полиция проявляла исключительный профессионализм.
“Вчера мы в очередной раз стали свидетелями ситуации, когда двое лиц, пользуясь своим статусом, всячески препятствовали законным действиям полиции. Но сотрудники полиции тоже люди, и они уже долгое время несут службы в сверхнапряженных условиях. У вас не возникал вопрос, почему в первых рядах всегда оказываются женщины, старики и депутаты?”,- спросил замначальника Полиции.
Он не опроверг сведения о том, что в эти дни полицейские получают премиальные. “Это обусловлено тем, что полиция уже двадцать дней круглосуточно несет напряженную службу. А в соответствии с правовым регулированием за ночную службу они доплату не получают”,- пояснил Ара Фиданян.
Напомним, что уже более 20 дней граждане проводят акции неповиновения, перекрывая улицы. И каждый день сотни граждан подвергаются приводу в разные отделения полиции.