2021-ին Հայաստան ներմուծված ոսկու ծավալները կտրուկ ավելացել են. ովքեր են խոշոր ներմուծողները
2021 թվականին Հայաստան է ներմուծվել 1 560 կգ ոսկի՝ 90 մլն դոլար արժեքով։ Մաքսային ծառայության տվյալները ցույց են տալիս, որ 2020 թվականի համեմատ ներմուծված ոսկու քանակն ու արժեքը գրեթե քառապատկվել են։ Քանակն աճել է 3.5 անգամ, արժեքը՝ 3.7 անգամ։
Հարցումների արդյունքում պարզվում է, որ ներմուծվող ոսկին ձուլակտորների տեսքով է։ Ու չնայած 2021 թվականին ծավալների կտրուկ աճ է գրանցվել, սակայն դա վերջին տասը տարիներին ամենամեծ ներմուծումը չէ։
2013-2014 թվականներին ներմուծման ծավալները հատել են 3 տոննան։
Ինչպես տեղեկանում ենք Մաքսային ծառայությունից, Հայաստան ոսկի են ներմուծում բանկերն ու ոսկերչությամբ զբաղվող կազմակերպությունները։ Այն ծառայում է որպես բանկային ոսկի, ինչպես նաև՝ հումք ոսկեգործության համար։
«Ամերիաբանկ», «Ջերիալ» և «Կոնվերս բանկ». խոշոր ներմուծողները
2021 թվականի տվյալներով ամենախոշոր երեք ներմուծողներն են «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ն, «Ջերիալ» ՍՊԸ-ն և «Կոնվերս բանկ» ՓԲԸ-ն։ «Ջերիալ» ընկերությունը գործում է 2015 թվականից, զբաղվում է ոսկերչական զարդերի արտադրությամբ։
Բանկերից ոսկի են ներմուծել նաև «Այդի բանկ»-ը, «ՎՏԲ-Հայաստան բանկ»-ը, «Ինեկոբանկ»-ը։ Ներմուծողների շարքում են «Երևանի ոսկերչական գործ.1 «Գնոմոն» ԲԲԸ-ն և ոսկեգործությամբ զբաղվող այլ ընկերություններ։
Մեր հարցմանն ի պատասխան՝ «Ամերիաբանկից» պարզաբանում են, որ բանկը ոսկու ձուլակտորներ է ներկրում հաճախորդների ընթացիկ պահանջարկին համապատասխան: 2020 թվականին ոսկու ներմուծման սահմանափակումներ են ունեցել, որոնք հաջորդող տարում վերացել են, և ծավալներն աճել են։
«2020 թվականին, կորոնավիրուսի համաճարակով պայմանավորված, ոսկու ձուլակտորների ներկրման հնարավորությունների սահմանափակ լինելու հանգամանքը հաշվի առնելով` 2021 թվականին Հայաստան ներմուծված ոսկու ծավալի ցուցանիշն առավել ակնառու է և նաև տրամաբանական։ Արդյունքում, նախորդ տարվա համեմատությամբ 2021թ․ Ամերիաբանկի կողմից ներմուծած ոսկու ձուլակտորների ծավալը աճ է գրանցել՝ պայմանավորված համապատասխան սահմանափակումների վերացմամբ և հանրության պահանջարկի աճով»,- նշում են բանկից՝ պատասխանելով հարցին, թե ինչով է պայմանավորված 2021-ի աճը։
Ոսկու հիմնական «աղբյուրը» Ռուսաստանն է
2021 թվականին Հայաստանը ոսկի է ներմուծել մեծ մասամբ Ռուսաստանից։ Մասնավորապես, ներմուծված 90 մլն դոլարից 71 մլն դոլարը կամ ընդհանուր ներմուծման 79%-ը Ռուսաստանից է։
20%-ը ներմուծվել է Արաբական Միացյալ Էմիրություններից և փոքր քանակով՝ ԱՄՆ-ից, Շվեյցարիայից ու այլ երկրներից։
Հայաստանը, հանդիսանալով ոսկի արտահանող երկիր, չի կարողանում ապահովել երկրում անհրաժեշտ բանկային և ոսկերչական արտադրատեսակների համար պահանջվող ոսկին։ Խնդիրն այն է, որ արտահանվող ոսկին ոչ վերջնական մշակման է, արտահանվում է «դորե» համաձուլվածքի տեսքով, իսկ ներմուծվողը ավելի բարձր կարգի ոսկի է։
Հատկանշական է, որ ոսկու ներմուծման ծավալների աճին զուգահեռ ոսկերչական արտադրատեսակների արտադրությունը Հայաստանում 2021 թվականին կրճատվել է։ Վիճակագրական կոմիտեի տվյալներով՝ այն կազմել է մոտ 28 մլրդ դրամ՝ 2020-ի համեմատ կրճատվելով 32.7%-ով։ Սա կարող է վկայել այն մասին, որ ներմուծվող ոսկին առավել շատ բանկային ոլորտ է ուղղվել։

В 2021 году резко выросли объемы импорта золота в Армению. Кто крупные импортеры?
В 2021 году в страну было поставлено 1560 кг золота на сумму 90 млн долларов, что, по данным Таможенной службы, в четыре раза превышает количество и стоимость золота, импортированного в 2020 г.
Проведенные опросы свидетельствуют о том, что золото ввозится в основном в слитках. И хотя в 2021 году был зафиксирован резкий рост объемов импорта золота, надо отметить, что за последние десять лет это не самый высокий показатель.
В 2013-2014 гг. объемы импорта превысили три тонны
Согласно данным Таможенной службы, золото в Армению импортируют банки и ювелирные компании.
Крупные импортеры: “Америабанк”, “Джериал”, “Конверс банк”
По данным 2021 г., в Армении тремя наиболее крупными импортерами золота являются ЗАО “Америбанк”, ООО “Джериал” и ЗАО “Конверс-банк”. Компания “Джериал”, которая действует с 2015 г., занимается изготовлением ювелирных украшений. Золото импортируют и другие банки – “АйДибанк”, “ВТБ-Армения”, “Инекобанк”, а также Ереванский ювелирный завод “Гномон” и другие организации, занимающиеся ювелирным делом.
В ответ на наш запрос из “Америабанка” пояснили, что золотые слитки импортируют исходя из текущего спроса своих клиентов. В 2020 г. в связи с пандемией коронавиру отменены, после чего объемы импорта выросли.
РФ – основной источник золота
В 2021 г. большую часть золота – 79% - Армения импортировала из России, 20% - из Объединенных Арабских Эмиратов и небольшое количество из США, Швейцарии и других стран.
Будучи экспортером золота, Армения не может обеспечить необходимый спрос банков и ювелирных компаний страны на этот благородный металл. Дело в том, что золото из Армении экспортируется в виде слитков из сплава Доре, то есть не окончательно обработанным, а импортируется золото более высокого качества.
Примечательно, что в 2021 году параллельно росту импорта золота в Армении сократилось производство ювелирных изделий. По данным Статистического комитета, объем производства составил 28 млрд драмов, что на 32.7% меньше, чем в 2020 году. Это может свидетельствовать о том, что импортируемое золото было направлено в основном в банковскую сферу.