Վարչապետն ընդունել է Իտալիա-Հայաստան բարեկամական խմբի անդամներին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր՝ մայիսի 19-ին ընդունել է Իտալիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ներկայացուցիչներին՝ Պատգամավորների պալատի անդամներ Ջուլիո Չենտեմերոյին, Անդրեա Կասուին և Ալվիսե Մանիերոյին, Սենատի անդամ Ալբերտո Աիրոլային:
Համաձայն կառավարության հաղորդագրության՝ վարչապետն ընդգծել է հայ-իտալական բարեկամական հարաբերությունների կարևորությունը և ջերմությամբ հիշել իր՝ Իտալիա կատարած այցը, որի ընթացքում վերահաստատվեց Իտալիայի աջակցությունը ՀՀ ժողովրդավարությանը: Նիկոլ Փաշինյանը բարձր է գնահատել բարեկամական խմբերի գործունեությունը և միջխորհրդարանական գործակցությունը, որոնք լրացնում են երկու երկրների կառավարությունների ջանքերը: Վարչապետը երախտագիտություն է հայտնել 2019թ. ապրիլին Իտալիայի խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևի ընդունման համար:
Իտալիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Ջուլիո Չենտեմերոն նշել է, որ Իտալիայում ևս ջերմությամբ են հիշում վարչապետ Փաշինյանի այցը և դրա շրջանակում կայացած միջոցառումները: Ընդգծելով խորհրդարանական դիվանագիտության դերը և ներկայացնելով պատվիրակության անդամներին՝ նա նշել է, որ դրանում ընդգրկված են թե՛ իշխող, թե՛ ընդդիմադիր պատգամավորներ, ինչը ցույց է տալիս ողջ Իտալիայի ժողովրդի գնահատանքը հայ ժողովրդին: Ջուլիո Չենտեմերոն կիսվել է մեր երկրում ունեցած հանդիպումների արդյունքներով, խոսել տեխնոլոգիական ոլորտում ՀՀ հաջողությունների, «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի մասին և նշել, որ Իտալիայի համար հետաքրքրական է ՏՏ ոլորտի զարգացման հայկական մոդելը:
Վարչապետը նշել է, որ ՏՏ-ն Հայաստանում դինամիկ զարգացող բնագավառներից է, և ընդհանրապես կրթությունը մեր զարգացման ռազմավարական ուղղություններից է, ինչից ելնելով՝ կառավարությունը խորքային բարեփոխումներ է նախաձեռնել կրթության, գիտության ոլորտում: Նիկոլ Փաշինյանը մանրամասներ է ներկայացրել ռեֆորմի վերաբերյալ և առաջարկել փոխանակվել փորձով, տեղեկատվությամբ:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել տարածաշրջանում խաղաղության ապահովման և Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցերին: Մտքեր են փոխանակվել հետպատերազմական իրավիճակի, Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների վերադարձի, Արցախում հայկական հոգևոր-մշակութային ժառանգության պահպանման շուրջ: Վարչապետը կարևորել է Իտալիայի խորհրդարանի կողմից 2022թ. մարտին հայ ռազմագերիների վերադարձի անհրաժեշտությունն ամրագրող բանաձևի ընդունումը և 2020թ. Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի ժամանակ Իտալիայի խորհրդարանականների կողմից արված հայտարարությունները:
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է՝ ԼՂ հակամարտությունը պետք է կարգավորվի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության առաջարկած սկզբունքների հիման վրա, և Հայաստանը տարածաշրջանային խաղաղության օրակարգի կողմնակից է, ինչը, սակայն, չի կարող միակողմանի լինել: Հայաստանի վարչապետը կարևորել է եվրոպական գործընկերների, այդ թվում՝ Իտալիայի օժանդակությունն այս գործընթացին և սադրանքների դատապարտումը նրանց կողմից: Վարչապետը նաև անդրադարձել է Հայաստան-Թուրքիա երկխոսության գործընթացին:
«Իտալիա-Հայաստան բարեկամական խմբի պատգամավորներն իրենց աջակցությունն են հայտնել Հայաստանին և հայ ժողովրդին՝ դժվարին մարտահրավերների հաղթահարման և ժողովրդավարության հզորացման գործում: Նրանք նշել են, որ հաստատակամորեն կշարունակեն իրենց գործունեությունը ոչ միայն Իտալիա-Հայաստան, այլ նաև Եվրամիություն-Հայաստան կապերի սերտացման ուղղությամբ և կլինեն բարեկամ հայ ժողովրդի կողքին»,- ասված է կառավարության տարածած մամուլի հաղորդագրության մեջ:

Премьер-министр Пашинян принял представителей парламентской группы дружбы Италия-Армения
Премьер-министр Никол Пашинян принял представителей парламентской группы дружбы Италия-Армения: членов Палаты депутатов Джулио Чентемеро, Андреа Касу, Альвизе Маньеро и члена Сената Альберто Айролу.
Премьер-министр подчеркнул важность армяно-итальянских дружественных отношений и с теплотой вспомнил свой визит в Италию, в ходе которого была подтверждена приверженность Италии поддержке демократии Армении. Никол Пашинян высоко оценил деятельность групп дружбы и межпарламентское сотрудничество, которое дополняет усилия правительств двух стран. Премьер-министр выразил благодарность за принятие Палатой депутатов парламента Италии в апреле 2019 года резолюции о признании Геноцида армян.
Руководитель парламентской группы дружбы Италия-Армения Джулио Чентемеро отметил, что в Италии также с теплотой вспоминают визит премьер-министра Пашиняна и проведенные в его рамках мероприятия. Подчеркнув роль парламентской дипломатии и представляя членов делегации, он отметил, что в ее состав входят депутаты как правящей, так и оппозиционных партий, что свидетельствует о высокой оценке итальянского народа в отношении армянского народа. Джулио Чентемеро поделился результатами проведенных в нашей стране встреч, поговорил об успехах Армении в технологической сфере, центре креативных технологий “Тумо” и отметил, что армянская модель развития ИТ интересна для Италии.
Премьер-министр отметил, что ИТ является одной из динамично развивающихся сфер в Армении, и образование в целом является одним из стратегических направлений нашего развития, и, исходя из этого, правительство инициировало реформы в сфере образования и науки. Никол Пашинян представил подробности о реформе и предложил обменяться опытом и информацией.
В ходе встречи были затронуты вопросы обеспечения мира в регионе и урегулирования нагорно-карабахского конфликта. Стороны обменялись мнениями о послевоенной ситуации, репатриации удерживаемых в Азербайджане армянских военнопленных и сохранении армянского культурно-исторического наследия в Арцахе. Премьер-министр подчеркнул важность принятой итальянским парламентом в марте 2022 года резолюции о необходимости возвращения армянских военнопленных и принятого итальянскими парламентариями во время развязанной Азербайджаном войны 2020 года заявления.
Никол Пашинян подчеркнул, что нагорно-карабахский конфликт должен быть урегулирован на основе предложенных сопредседателями Минской группы ОБСЕ принципов, и Армения выступает за региональную мирную повестку, которая, однако, не может быть односторонней. Премьер-министр Армении подчеркнул важность поддержки в этом процессе со стороны европейских партнеров, в том числе Италии, и их осуждения провокаций. Премьер-министр коснулся также процесса диалога Армения-Турция.
Депутаты парламентской группы дружбы Италия-Армения выразили свою поддержку Армении и армянскому народу в преодолении тяжелых испытаний и укреплении демократии. Они отметили, что будут решительно продолжать свою деятельность не только в направлении Италия-Армения, но и в направлении сближения связей ЕС-Армения, а также поддержат дружественный армянский народ.