Էլեկտրաէներգիայի շուկայում նոր մատակարարներ են գրանցվել
Ապրիլ և մայիս ամիսներին Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը էլեկտրաէներգիայի նոր մատակարարների է լիցենզիա տրամադրել։ Հիշեցնենք՝ էլեկտրաէներգիայի շուկան ազատականացվել է, և նոր մատակարարները կարող են մրցակցել ՀԷՑ-ի հետ։
Այդպիսով, էլեկտրաէներգիայի մեծածախ առևտրի նոր մատակարար է գրանցվել «Վէկա» ՍՊԸ-ն։ Մեծածախ առևտրով զբաղվողները թրեյդերներն են, որոնք գործ են ունենալու միայն մեծ տնտեսվարողների հետ, ինչպես նաև` լիազորված են էլեկտրաէներգիայի միջպետական առևտուր անելու:
«Վէկա» ընկերությունը գրանցվել է այս տարվա փետրվարի 11-ին։ Միակ մասնակիցը Վոլոդյա Աղասինի Հովհաննիսյանն է։ Վերջինս ՀԱԿ վարչության անդամ է եղել և 2017թ․ ընտրություններին «Կոնգրես-ՀԺԿ» դաշինքի ցուցակում 42-րդ հորիզոնականն է զբաղեցրել։
Համաձայն ԱՆ իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի՝ Վոլոդյա Հովհաննիսյանը նաև մի շարք ընկերություններում բաժնեմաս ունի, օրինակ՝ «Դիջի թել» ՍՊԸ-ում 50 % մասնակցություն ունի, 25 %՝ «Քմփյութր-ուորլդ» ՍՊԸ-ում, 34 %՝ «Այգսերվիս» ՍՊԸ-ում և մի քանի այլ ընկերություններում։
Էլեկտրաէներգիայի ևս երեք մատակարար գրանցվել է որպես սովորական մատակարար, որոնց դերը շուկայում մրցակցություն ապահովելն ու սպառողներին ավելի շահավետ առաջարկներ ներկայացնելն է, որպեսզի վերջիններս ուզենան երաշխավորված մատակարարողից (ՀԷՑ) հրաժարվել և ընտրել նորերին:
«Սոլարա» ՍՊԸ-ն ապրիլի 6-ին ստացել է լիցենզիա, իսկ ընկերությունը գրանցվել է 2019 թ.-ին։ Միակ բաժնետերը Արմեն Համազասպի Պետրոյանն է։ «Սոլարան» շուկայում է մի քանի տարի և ծառայություններ է մատուցում արևային էներգետիկայի ոլորտում։ Մասնավորապես, իրականացնում է արևային կայանների նախագծումից մինչև տեղադրում և շահագործում, ինչպես նաև ունեն արևային պրեմիում վահանակների և արևի հետ կապված այլ սարքավորումների լայն տեսականի: Ընկերությունը «LA Սոլար գրուպ»-ի պաշտոնական ներկայացուցիչն է Հայաստանում։
Ապրիլի 27-ին լիցենզիա է ստացել նաև «Էներգոմաստեր» ՍՊԸ-ն։ Ընկերությունը գրանցվել է այս տարվա փետրվարի 28-ին։ Այստեղ հավասար բաժնեմասով 4 անձ է մասնակցում՝ Արամ Աշոտի Սահակյանը, Գաբրիել Ալեքսանդրի Մելիքսեթյանը, Գոռ Սամվելի Գրիգորյանը և Կարապետ Սուրիկի Օհանյանը:
Գոռ Գրիգորյանը «Վեոլիա ջուր» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատարն էր Մարիաննա Շահինյանից առաջ, 2019թ․-ին՝ հունվար-սեպտեմբեր ամիսներին։
Ի դեպ, մասնակիցների նույն քառյակը մասնակցության նույն չափով Արագածոտնի մարզի Թալին համայնքի «Թալին-2» 5 ՄՎտ դրվածքային հզորությամբ արևային ֆոտովոլտային էլեկտրակայանը շահագործող «Բիլդմաստեր» ընկերության սեփականատերն է։
Մայիսի 4-ին լիցենզիա է ստացել նաև «Վոլտա էներջի» ՍՊԸ-ն, որը պետական գրանցում է ստացել այս տարվա փետրվարի 14-ին։ «Վոլտա էներջի» ՍՊԸ-ի խոշոր բաժնետերը՝ 80 %, Տիգրան Ռոբերտի Օխանյանն է: Վերջինս հայտնի Թռչկանի ջրվեժը շահագործելու ցանկություն ունեցող Ռոբերտ Օխանյանի որդին է։ Օխանյանները Հայաստանում առավելապես փոքր հէկերի բիզնեսում են ներգրավված։ «Վոլտա էներջի» ՍՊԸ-ում 20 տոկոս մասնակցություն ունի Սպիտակում հաշվառված Վարդան Վահագնի Հովսեփյանը։
Հիշեցնենք, որ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը մինչ ապրիլ լիցենզիա էր տրամադրել ևս 6 մատակարարի և 3 թրեյդերի, որոնք էլեկրտաէներգիան արտադրողից պիտի հասցնեն սպառողին: Դրանց թվում են «Տաշիր կապիտալ»-ի հիմնադիր Սամվել Կարապետյանին առնչվող ընկերությունը, Էներգետիկայի նախկին փոխնախարար՝ նախկին վարչապետ Կարեն Կարապետյանի փեսա Հայկ Հովհաննիսյանի ընկերությունը և այլ մատակարարներ։

Новые поставщики на энергетическом рынке
В апреле и мае этого года Комиссия по урегулированию общественных услуг предоставила лицензии новым поставщикам электроэнергии. Напомним, что этот рынок либерализован, что дает возможность новым поставщикам конкурировать с компанией “Электросети Армении”.
Итак, в качестве нового поставщика в сфере оптовой торговли электроэнергией зарегистрировано ООО “Вэка”. Трейдеры, то есть занимающиеся оптовой торговлей организации, будут иметь дело только с крупными хозяйствующими субъектами, они также уполномочены вести межгосударственную торговлю электроэнергией.
Компания “Вэка” была зарегистрирована 11 февраля этого года. Ее единственный участник – Володя Ованнисян. Последний был членом правления Армянского национального конгресса и на парламентских выборах 2017 г. занимал 42-ю строчку в пропорциональном списке предвыборного блока “Конгресс-Народная партия Армении”.
По данным госреестра юридических лиц, В.Ованнисян владеет долями ряда компаний. Ему, в частности, принадлежат 50% ООО “Диджи тел”, 25% ООО ”Кмпьютер-уорд”, 34% ООО “Айгсервис” и др.
Еще три компании зарегистрированы в качестве обычных поставщиков электроэнергии. Их роль заключается в обеспечении конкуренции на рынке и представлении потребителям более выгодных предложений, которые заставят их отказаться от гарантированного поставщика (“Электросети Армении”) и выбрать новые компании.
ООО “Солара” получило лицензию 6 апреля, однако компания была зарегистрирована в 2019 г. Ее единственный акционером является Армен Петросян. “Солара” действует на рынке уже несколько лет и оказывает услуги в сфере солнечной энергетики. Компания, в частности, занимается проектированием, установкой и эксплуатацией солнечных станций, а также предлагает широкий выбор солнечных щитов премиум и другого оборудования, связанного с солнечной энергией. Компания является официальным представителем в Армении “LA Solar Group”.
Отметим, что этим четырем участникам принадлежит также компания “Билдмастер”, эксплуатирующая фотовольтную электростанцию “Талин-2” в общине Талин Арагацотнской области.
4 мая лицензию получило также ООО “Вольта Энерджи”, зарегистрированное 14 февраля этого года. Крупным акционером “Вольта Энерджи” является Тигран Оханян, которому принадлежат 80% акций. Т.Оханян – сын Роберта Оханяна, выразившего желание эксплуатировать Трчканский водопад. В Армении Оханяны заняты преимущественно эксплуатацией малых ГЭС. 20% ООО “Вольта Энерджи” принадлежат зарегистрированному в городе Спитак Вардану Овсепяну.
Напомним, что за период до апреля Комиссия по регулированию общественных услуг выдала лицензии еще 6 поставщикам и трем трейдерам, которые должны поставлять электроэнергию от производителя потребителям. В их число входят компания, аффилированная с учредителем компании “Ташир капитал” Самвелом Карапетяном, компания зятя бывшего премьер-министра Карена Карапетяна Айка Ованнисяна и другие.