ԱԳ նախարար. «Թուրքիայի արտգործնախարարի ժեստերը չեն նպաստում երկխոսության գործընթացին»
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը չի բացառում, որ հայ և թուրք բանագնացների որևէ հանդիպումը կարող է Երևանում կամ Անկարայում լինել, չնայած դրան՝ հանդիպման վայրին կարևորություն չի տալիս: Այս մասին ԱԳ նախարարը ասաց խորհրդարանում`արձագանքելով պատգամավոր Թագուհի Ղազարյանի հարցին, թե որքանով է հավանական, որ բանագնացների հանդիպում լինի Երևանում կամ Անկարայում:
«Ես այդքան մեծ կարևորություն չեմ տալիս հանդիպման վայրին: Ես չեմ բացառում, որ ինչ-որ պահի, երբ գործընթացն արդեն շոշափելի հաջողություններ գրանցի, էդպիսի հանդիպումներ լինեն Երևանում ու Անկարայում: Այս պահին կարող եմ ասել, որ ցավալիորեն որքան էլ վերբալ և հանրային խոսքի մակարդակներում ասվում է, թե գործընթացն առանց նախապայմանների է, այնուամենայնիվ մեր թուրք գործընկերները որոշակիորեն սինխրոնացնում են այս գործընթացն Ադրբեջանի հետ մեր ունեցած գործընթացի հետ, նարատիվի մաս են դարձնում»,- ասաց Միրզոյանը:
ԱԳ նախարարի խոսքով` Հայաստան-Թուրքիա երկխոսության բանակցություններում այս պահին որևէ էական, շոշափելի արդյունք չկա, Միրզոյանը հույս հայտնեց, որ առաջիկայում կողմերը կկարողանան այդպիսի արդյունքներ ունենալ:
«Կարող եմ մեր կողմից վերահաստատել, որ մենք հաստատակամ ենք ու անկեղծ մեր հրապարակային հայտնած դիրքորոշման մեջ: Մենք հետաքրքրված ենք սահմանի բացմամբ և հարաբերությունների հաստատմամբ: Կուզենանք նույնը տեսնել նաև թուրքական կողմից, բայց Թուրքիայի արտգործնախարարի ժեստերը և այլն, չեն նպաստում էդ գործընթացին»,- եզրափակեց Արարատ Միրզոյանը:
Հիշեցնենք, որ Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլյութ Չավուշօղլուն ապրիլի 23-ին Ուրուգվայ կատարած այցի ժամանակ թուրքական «Գորշ քայլեր» ազգայնամոլական կազմակերպության ժեստն է ցույց տվել այնտեղ ակցիա իրականացնող հայ համայնքի ներկայացուցիչներին:

“Жесты министра ИД Турции не способствуют процессу диалога” – А.Мирзоян
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян не исключил, что одна из встреч армянского и турецкого посланников может пройти в Ереване или Анкаре, хотя, по словам главы МИД, он не придает значения месту проведения встречи. Об этом Арарат Мирзоян сказал в парламенте, отвечая на вопрос депутата Тагуи Казарян о вероятности проведения встречи посланников в Ереване или Анкаре.
“Я не придаю большого значения месту проведения встречи. Я не исключаю, что в какой-то момент, когда в процессе будет достигнут ощутимый успех, такие встречи пройдут в Ереване и Анкаре. На данный момент могу выразить сожаление тем, что как бы на вербальном и общественном уровне ни говорилось о том, что процесс проходит без предусловий, наши турецкие коллеги в определенной степени синхронизируют этот процесс с процессом между нами и Азербайджаном, делают его частью нарратива”,- отметил Мирзоян.
По словам министра ИД, на данный момент в переговорах Армения-Турция ощутимого результата нет. Мирзоян выразил надежду, что в ближайшее время стороны смогут добиться такого результата.
“С нашей стороны могу подтвердить, что мы твердо и искренне придерживаемся нашей публично выраженной позиции. Мы заинтересованы в открытии границы и установлении отношений. Нам бы хотелось видеть то же самое с турецкой стороны, но жесты министра иностранных дел Турции не способствуют этому процессу”,- сказал в заключение Арарат Мирзоян.
Напомним, что во время визита в Уругвай 23 апреля глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу показал проводившим акцию протеста представителям армянской общины жест турецкой националистической организации “Серые волки”.