Ընդդիմությունը ԱԺ-ից պահանջում է հայ-ադրբեջանական և հայ-թուրքական հարաբերությունների վերաբերյալ հայտարարություն ընդունել
Այսօր՝ մայիսի 25-ին, վաղ առավոտից «Դիմադրություն» շարժման մասնակիցները շարունակել են բողոքի ակցիաներ իրականացնել։ Անհանազանդության ակցիաների 31-րդ օրը ընդդիմադիրները շրջափակել են նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի նստավայրը՝ պահանջելով, որ նա իր տեսակետը հայտնի երկրում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ։
ԱԺ փոխնախագահ, «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Իշխան Սաղաթելյանը նշել է՝ իրենց նպատակն է, որ որևէ աշխատակից չմտնի նախագահական շենք:
«Ինչո՞ւ ենք շրջափակել նախագահականը, որովհետև երկրում մի ամիս է պրոցեսներ են տեղի ունենում, համաժողովրդական շարժում է, իսկ էստեղի նստած անձը իրականությունից կտրված է: Ինքը ոչ թե ՀՀ նախագահն է, այլ ընդամենը ՔՊ-ի ներկայացուցիչն այս շենքում։ Նախագահը ոչ մի կերպ չի արձագանքում ազգադավ ծրագրերին, որովհետև ինքն այս շենքում հայտնվել է հենց այդ նախապայմանով: Նիկոլը Կառավարության նիստում հայտարարեց, որ մեզ պետք է նախագահ, որը կկիսի մեր թիմի հետ պատասխանատվությունը»,- ասել է նա։
ԱԺ փոխխոսնակը հայտնել է՝ շրջափակված է նաև Անվտանգության խորհրդի շենքը. «ԱԽ քարտուղարն այն հիմնական պաշտոնյաներից է, որ ամեն օր և ամեն կերպ հիմնավորում է այն բոլոր զիջումները, որոնք իրենք պատրաստվում են իրականացնել: Մեր նպատակը շատ պարզ է՝ շրջափակել այս հաստատությունների շենքերը և թույլ չտալ իրենց աշխատանքը, որովհետև իրենք իրենց աշխատանքով նպաստում են այն կորուստներին, որոնք տեղի են ունենում»,- նշել է նա։
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանն էլ տեղեկացրել է, որ պատրաստվում են ամեն օր պետական տարբեր կառույցների շենքեր շրջափակել
Որոշ ժամանակ անց շարժման անդամները բացել են նախագահականի և Անվտանգության խորհրդի շենքի մուտքերը:
Իշխան Սաղաթելյանը տեղեկացրել է, որ իրենց գործողությունների արդյունքում նախագահի աշխատակազմի, ինչպես նաև Անվտանգության խորհրդի աշխատակիցները չեն կարողացել ներս մտնել, և այլևս անիմաստ է շենքերը շրջափակման մեջ պահելը, քանի որ երկու շենքում էլ մարդ չկա:
Այնուհետև ընդդիմության երթը մեկնարկել է Գարեգին Նժդեհի հրապարակից։ Հիշեցնենք, որ երեկ էլ ընդդիմադիրները մի քանի ժամով շրջափակել էին ԱԳՆ շենքը։
ԱԺ փոխխոսնակը հայտնել է՝ հաջորդ շաբաթ ԱԺ արտահերթ նիստ կգումարեն։ Պահանջելու են, որ խորհրդարանը հայ-ադրբեջանական և հայ-թուրքական հարաբերությունների հետ կապված հստակ հայտարարությամբ հանդես գա։
«Այդ հայտարարության նախաձեռնությունը մեր բոլոր այն քաղաքացիների համար է, որոնք դեռ կասկածում են, որ սրանք դավաճան են և երկիրն ուզում են տանել նոր կապիտուլյացիայի։ Դրա համար մենք պահանջել ենք ԱԺ արտահերթ նիստ և ասում ենք՝ եթե Ալիևից չեք վախենում, ապա եկեք այդ նիստին և ստորագրեք այդ հայտարարության տակ»,– նշել է նա։
Այնուհետև Իշխան Սաղաթելյանն ընթերցել է հայտարարության տեքստը։
«Հայ–ադրբեջանական և հայ–թուրքական հարաբերությունների կապակցության ՀՀ ԱԺ հայտարարությունը.
Հիմք ընդունելով ՀՀ անկախության հռչակագիրը, ՀՀ Սահմանադրությունը, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության, Արցախի ժողովրդի 1991 թվականի դեկտեմբերի 10-ի հանրաքվեի արդյունքները, միջազգային իրավունքի հիմնադրույթները, ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը վերաբերող ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից բազմիցս ներկայացված հիմնարար սկզբունքները՝ հայտարարում ենք․
- Հայաստանի Հանրապետությունն աջակցելու է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի լիարժեք իրացմանը և Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության միջազգային ճանաչմանը։ Հայաստանի Հանրապետության համար անընդունելի է ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման որևէ վերջնական տարբերակ, որի արդյունքում Արցախը կարող է հայտնվել Ադրբեջանի կազմում։
- Պետք է ապահովվի հուսալի ցամաքային կապ Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության միջև՝ բացառելով վերջինիս անկլավային վիճակը։
- Հայաստանի Հանրապետությունը Արցախի ժողովրդի անվտանգության և ինքնորոշման իրավունքի իրացման երաշխավորն է բոլոր բաղադրիչներով։
- Հայաստանի Հանրապետության հետ սահմանագծման և սահմանազատման աշխատանքները պետք է իրականացվեն հումանիտար խնդիրների լուծման, հայ ռազմագերիների և պահվող անձանց վերադարձի և Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքից Ադրբեջանի զորքերի դուրսբերման նախապայմանով։
- Ադրբեջանի հետ սահմանագծման և սահմանազատման աշխատանքների արդյունքում բացառվում է Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության խաթարումը։
- Հայ–թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում Հայաստանի Հանրապետությունը բացառում է որևէ համաձայնություն, որը հարցականի տակ կդնի հայ ժողովրդի հայրենազրկման և ցեղասպանության իրողությունը, ինչպես նաև՝ հայության հոգևոր, մշակութային ժառանգության կրող լինելու իրավունքը։
- Հայ–թուրքական և հայ–ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորումը միմյանց հետ շաղկապված չէ։ Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ կոմունիկացիաների ապաշրջափակումը չի կարող տեղի ունենալ միջազգային տրամաբանությամբ»,- եզրափակել է Սաղաթելյանը։

Оппозиция требует от НС принять заявление об армяно-азербайджанских и армяно-турецких отношениях
Рано утром 25 мая участники движения “Сопротивление” продолжили акции протеста. На 31-й день проведения акций неповиновения оппозиционеры окружили здание резиденции президента РА Ваагна Хачатуряна, требуя, чтобы он высказал мнение о ситуации встране.
Вице-спикер Национального Собрания, депутат фракции “Айастан” Ишхан Сагателян отметил, что их цель – не позволить какому-либо сотруднику войти в здание резиденции.
“Почему мы окружили президентскую резиденцию? Потому что в стране уже месяц происходят процессы, общенародное движение, а сидящее здесь лицо оторвано от реальности. Он не президент Республики Армения, а всего лишь представитель “Гражданского договора” в этом здании. Президент никак не реагирует на антинациональные программы потому что именно при таком условии он оказался в этом здании. На заседании правительства Никол заявил: нам нужен президент, который разделит ответственность с нашей командой”,- сказал Сагателян.
Он сообщил, что окружено также здание Совета безопасности. “Секретарь Совбеза – один из тех основных должностных лиц, кто каждый день и всячески обосновывает все те уступки, на которые они собираются пойти. У нас конкретная цель – окружить здания этих ведомств и не дать им работать, потому что своей работой они способствуют тем потерям, которые мы несем”,- заявил Сагателян.
Депутат фракции “Айастан” Гегам Манукян отметил, что они собираются каждый день окружать здания различных государственных структур.
Спустя некоторое время члены движения разблокировали входы в здание резиденции президента РА и Совета безопасности.
По словам Ишхана Сагателяна, в результате их действий сотрудники администрации президента и Совета безопасности не смогли зайти в здания, поэтому уже нет смысла их блокировать.
После этого оппозиция организовала шествие от площади Гарегина Нжде. Напомним, что позавчера члены “Сопротивления” на несколько часов окружили здание МИД.
Вице-спикер парламента сообщил, что на следующей неделе они созовут внеочередное заседание Национального Собрания, на котором потребуют принять заявление об армяно-азербайджанских и армяно-турецких отношениях.
“Инициатива этого заявления адресована всем тем нашим гражданам, которые еще сомневаются в том, что эти власти предатели и хотят привести страну к новой капитуляции. Поэтому мы требуем проведения внеочередного заседания Национального Собрания и заявляем: если вы не боитесь Алиева, то придите на это заседание и подпишите это заявление”,- сказал вице-спикер.
Затем Ишхан Сагателян зачитал текст заявления, который приводим ниже:
“Основываясь на Декларации независимости Республики Армения, Конституции РА и Нагорно-Карабахской Республики, на результатах референдума народа Арцаха от 10 декабря 1991 года, основных положениях международного права, основополагающих принципах, неоднократно представленных сопредседателями Минской группы ОБСЕ по урегулированию карабахского конфликта, заявляем:
- Республика Армения будет поддерживать полноценную реализацию права народа Нагорного Карабаха на самоопределение и международное признание Нагорно-Карабахской Республики. Для Республики Армения неприемлем какой-либо окончательный вариант урегулирования карабахского конфликта, в результате которого Арцах может оказаться в составе Азербайджана.
- Необходимо обеспечить надежную сухопутную связь между Республикой Армения и Республикой Арцах, исключив анклавное положение последней.
- Республика Армения – гарант безопасности и реализации права народа Арцаха на самоопределение со всеми компонентами.
- Работы по демаркации и делимитации границ с Республикой Армения должны проводиться при условии решения гуманитарных проблем, возвращения армянских военнопленных и удерживаемых лиц, вывода войск Азербайджана с суверенной территории Республики Армения.
- В результате работ по демаркации и делимитации границ с Азербайджаном исключается нарушение территориальной целостности Республики Армения.
- В процессе урегулирования армяно-турецких отношений Республика Армения исключает какое-либо соглашение, которое поставит под вопрос факт лишения родины и геноцида армянского народа, а также его право быть носителем духовного и культурного наследия армянства.
- Урегулирование армяно-турецких отношений не связано с урегулированием армяно-азербайджанских отношений. Разблокирование коммуникаций с Азерайджаном и Турцией не может происходить в соответствии с международной логикой”.