Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Հակամարտությունների գոտիներում ժառանգության պաշտպանության միջազգային դաշինքի գործադիր տնօրենին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Հակամարտությունների գոտիներում ժառանգության պաշտպանության միջազգային դաշինքի (ԱԼԻՖ) գործադիր տնօրեն Վալերի Ֆրելանին: Այս մասին հայտնում է վարչապետի կայքը։
«Վարչապետը ողջունել է ԱԼԻՖ-ի գործունեությունը պատմամշակութային ժառանգության պաշտպանության ոլորտում և ՀՀ կառավարության անունից փոխգործակցության պատրաստակամություն հայտնել:
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ Հայաստանի առաջնահերթ խնդիրներից է 44-օրյա պատերազմի հետևանքով Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքներում հայկական մշակութային և կրոնական ժառանգության պաշտպանությունը ոչնչացումից, և մեծապես կարևոր է միջազգային հանրության, հատկապես ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի անխոչընդոտ ներգրավվածությունը՝ Լեռնային Ղարաբաղի հայկական հուշարձանները պահպանելու և վանդալիզմի շարունակվող դեպքերը կանխելու նպատակով։
Զրուցակիցները քննարկել են նաև Հայաստանի տարածքում պատմամշակութային հուշարձանների պահպանության և վերականգնման ուղղությամբ համագործակցության հարցեր: Մտքեր են փոխանակվել ամրապնդման և թվայնացման աշխատանքների, անհրաժեշտ ենթակառուցվածքների ձևավորման, փորձի փոխանակման և մասնագետների վերապատրաստման հնարավորությունների շուրջ»,- նշված է կայքում։

Премьер-министр Пашинян принял исполнительного директора Международного альянса по защите наследия в зонах конфликтов
Премьер-министр Никол Пашинян принял исполнительного директора Международного альянса по защите наследия в зонах конфликтов (ALIPH) Валери Фрелана.
Об этом сообщает официальный сайт главы правительства.
Премьер-министр поприветствовал деятельность ALIPH в сфере охраны культурно-исторического наследия и от имени правительства Республики Армения выразил готовность к сотрудничеству.
Никол Пашинян отметил, что одним из приоритетов Армении является защита армянского культурного и религиозного наследия от уничтожения на территориях, оказавшихся под контролем Азербайджана после 44-дневной войны, и подчеркнул важное значение беспрепятственного вовлечения международного сообщества, особенно ЮНЕСКО, в сохранении армянских памятников Нагорного Карабаха и предотвращении дальнейших случаев вандализма.
Собеседники также обсудили вопросы сотрудничества в области сохранения и реставрации находящихся на территории Армении культурно-исторических памятников. Состоялся обмен мнениями по возможностям проведения работ по укреплению и цифровизации, формированию необходимой инфраструктуры, обмену опытом и переподготовке специалистов.