«Խաղաղությունը պիտի դառնա այն միջավայրը, որի պայմաններում պետականությունը պիտի փոխանցենք մեր սերունդներին». Փաշինյան
Նիկոլ Փաշինյանի շնորհավորական ուղերձը Հանրապետության տոնի առթիվ.
շնորհավորում եմ բոլորիս Հանրապետության տոնի առիթով:
Այսօր մենք տոնում ենք մեր պատմության ամենակարևոր իրադարձություններից մեկը՝ Առաջին Հանրապետության հիմնադրման օրը: Ինչո՞ւ է այս օրն այդքան կարևոր մեզ համար: Երեք պատճառով. Առաջինը՝ որովհետև մենք ավելի քան 500 տարվա ընդմիջումից հետո ունեցանք պետականություն: Երկրորդ պատճառն այն է, որ առաջին անգամ ունեցանք Հանրապետություն, այսինքն՝ մի պետական կարգ, որտեղ իշխանությունը ձևավորվում է ժողովրդի կատարած ընտրության արդյունքում: Երրորդ պատճառն այն է, որ Հանրապետությունը, պետությունը, որը ցանկացած ժողովրդի կազմակերպման բարձրագույն ինստիտուտ է, մենք կարողացանք ստեղծել հուսահատության պահին, երբ հայոց ցեղասպանության մահաբեր անիվը շարունակվում էր պտտվել:
Հայաստանի Առաջին Հանրապետությունը հռչակվեց 1918 թվականի մայիսի 28-ին Սարդարապատի, Բաշ-Ապարանի, Ղարաքիլիսայի հերոսամարտերից հետո: Դա այն ժամանակահաշրջանն էր, երբ թվում էր վերջ՝ այլևս հնարավոր չէ ոչ միայն ունենալ պետականություն, այլև պահպանել ինքնությունը, լեզուն և մշակույթը:
Սակայն մեր ժողովուրդը կարողացավ օրհասական պահին գործել որպես մեկ բռունցք՝ ուժերի համախմբմամբ, միասնականությամբ կերտել Առաջին Հանրապետությունը: Այդ գործում անուրանալի է Արամ Մանուկյանի, Թովմաս Նազարբեկյանի, Մովսես Սիլիկյանի, Դրոյի, Նժդեհի, Դանիել ու Պողոս Բեկ Փիրումյանների, եզդիական հեծյալ ջոկատի հրամանատար Ջհանգիր աղայի, զենքը ձեռքին կռվող հոգևորականների դերը:
Մեր այս մեծերի և հազարավոր ուրիշ հայրենակիցների ջանքերով ձեռքբերված սրբազան անկախությունն ընդամենը երկուսուկես տարի անց կորսվեց: Սրան նախորդեցին պատերազմը, տարածքային ու մարդկային ողբերգական կորուստներ: Սա տեղի ունեցավ այն պատճառով, որ երկու տարվա ընթացքում Հայաստանի Առաջին Հանրապետությունը չկարողացավ, չհասցրեց քաղաքական, միջազգային, տարածաշրջանային ինստիտուցիոնալ դիմակայություն ձեռք բերել, իր շուրջ խաղաղություն հաստատել:
Այսօր էլ մեր երկիրը կանգնած է նմանատիպ մարտահրավերների առաջ ու մեզ մտքի բացառիկ ճկունություն, երկաթյա կամք ու մանանեխի հատիկի չափ հավատ է հարկավոր այդ մարտահրավերները հաղթահարելու համար: Առաջին Հանրապետության հիմնադիր հայրերը ժամանակ էլ չունեցան նորածին պետությունը գլոբալ մարտահրավերների առաջ դիմակայուն դարձնելու համար: Երրորդ Հանրապետությունում մենք ցավալիորեն շատ ժամանակ ենք վատնել: Բայց Սարդարապատի հերոսները, Առաջին Հանրապետության հիմնադիր հայրերը մեզ ոգեշնչում են շարունակաբար: Ու պետությունն, անկախությունն, ինքնիշխանությունը մեր ազգային ինքնագիտակցության անբաժանելի մաս է այլևս: Պետությունը, պետականությունը պիտի մեր ամենօրյա աշխատանքի, գորովանքի, պատկառանքի առարկան դառնա, և խաղաղությունը պիտի դառնա այն միջավայրը, որի պայմաններում մենք Առաջին Հանրապետության հիմնադիր հայրերից ստացած պետականությունը պիտի դարերով փոխանցենք մեր սերունդներին:

Armenian PM Marks Founding of First Republic: "Sardarapat Heroes Continue to Inspire Us"
Armenian PM Nikol Pashinyan issued the following message to commemorate the anniversary of the founding of the first Republic of Armenia on May 28, 1918.
Dear compatriots, dear people. I congratulate all of us on the Republic Day.
Today we mark one of the most important events in our history – the day of founding of the First Republic. Why is this day so important to us? For three reasons. First, because we obtained a statehood after a pause of more than 500 years. The second reason is that for the first time we had a Republic, that is, a state order, where power is formed as a result of the people's choice. The third reason is that we were able to create the Republic, the state, which is the highest institution of organization of any nation, at a moment of despair, when the deadly wheel of the Armenian Genocide continued to spin.
The First Republic of Armenia was proclaimed on May 28, 1918, after the heroic battles of Sardarapat, Bash-Aparan, Gharakilisa. It was the period when it seemed to be the end, that it was impossible to not only have a statehood, but also to preserve our identity, language and culture.
However, our people were able to act as one fist at a crucial moment, building the First Republic by uniting forces, consolidation. The role of Aram Manukyan, Tovmas Nazarbekyan, Movses Silikyan, Dro, Nzhdeh, Daniel and Poghos Bek Pirumyans, the commander of the Yazidi cavalry division Jhangir Agha, the clergymen with weapons in hands is undeniable.
The sacred independence gained through the efforts of these great men and thousands of other compatriots was lost in just two and a half years. This was preceded by war, tragic territorial and human losses. This happened because for two years the First Republic of Armenia failed, did not manage to achieve political, international, regional institutional resilience, to establish peace around itself.
Today, our country faces similar challenges, and we need exceptional flexibility of mind, iron will and faith as a small as a mustard seed to overcome those challenges. The founding fathers of the First Republic did not even have time to make the newborn state resilient to global challenges. We have sadly wasted a lot of time during the Third Republic.
But the heroes of Sardarapat, the founding fathers of the First Republic, inspire us continuously. And the state, independence, sovereignty are other inseparable parts of our national self-consciousness. The state, the statehood must become the subject of our daily work, adoration, respect, peace must become the environment in the conditions of which we must pass on the statehood received from the founding fathers of the First Republic to our generations for centuries.