Միջազգային ֆինանսական կորպորացիան (IFC) 20 միլիոն դոլար վարկ է տրամադրելու Team Telecom Armenia-ին
Հայաստանում գերարագ ինտերնետի հասանելիությունը լավացնելու և թվային տնտեսության կայացմանն օժանդակելու նպատակով Միջազգային ֆինանսական կորպորացիան (IFC) 20 միլիոն դոլար վարկ է տրամադրելու Team Telecom Armenia-ին` երկրի բջջային և ֆիքսված լայնաշերտ կապի ամենախոշոր օպերատորին: Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի տարածած հաղորդագրության համաձայն՝ սա կլինի IFC-ի առաջին ներդրումը Հայաստանի և ընդհանրապես Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի հեռահաղորդակցության ոլորտում:
Քովիդ-19 համավարակի արդյունքում հուսալի բջջային և ֆիքսված լայնաշերտ կապի ապահովումը դարձավ առաջին անհրաժեշտության ծառայություն, որի շնորհիվ օգտատերերը կարողանում են օգտվել տեղեկատվական, առողջապահական, կրթական ու հանրային ծառայություններից: Բացի այդ, գերարագ լայնաշետ կապի ենթակառուցվածքը, լինելով թվային տնտեսության գրավական, տնտեսության աճի ու նորարարության շարժիչն է և հնարավորություններ է բացում թվային ֆինանսական ծառայությունների ու էլեկտրոնային առևտրի համար:
IFC-ի կողմից Team Telecom Armenia-ի վարկավորումը նպատակ ունի օգնել Հայաստանին` իրացնելու այս նոր հնարավորությունները` ավելի լավ լայնաշերտ կապի հասանելիության միջոցով, այդ թվում` գյուղական շրջաններում: Լրացուցիչ ֆինանսավորում է տրամադրվելու Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (EBRD) և Ամերիաբանկի կողմից` այսպիսով ֆինանսավորման փաթեթի ընդհանուր ծավալը հասցնելով 45 միլիոն դոլարի:
Ֆինանսավորման փաթեթը կօգնի կազմակերպությանը վերաֆինանսավորել առկա պարտքը և ֆինանսավորել կապիտալ ներդրումների ծրագիրը, որը կլավացնի հեռահաղորդակցության ցանցերի ծածկույթն ու ծառայության որակը, այդ թվում նախատեսվում է 4G բջջային ցանցի ընդլայնում և մանրաթելային հասանելիության ցանցի տարածում հանրապետությունում: Մոտավորապես 2.9 միլիոն բնակչություն ունեցող երկրում ակնկալվում է, որ այս ծրագրի շնորհիվ նվազագույնը 1.1 միլիոն բջջային կապի բաժանորդ կունենա ավելի արագ ու ավելի որակյալ ինտերնետային կապ, իսկ 450,000 տնային տնտեսություններ` ավելի արագ մանրաթելային կապի տեխնոլոգիայից օգտվելու հնարավորություն:
Team Telecom Armenia-ի տնօրենների խորհրդի նախագահ և համահիմնադիր Ալեքսանդր Եսայանը նշել է. « Մենք ողջունում ենք մեր երկարաժամկետ գործընկերությունն IFC-ի հետ, հատկապես վերջին շրջանում տեղի ունեցող գլոբալ զարգացումների ֆոնին, երբ ներդրումները ռիսկային են։ Այս աջակցությունը Team-ին հնարավորություն կտա արագացնել կապիտալ ներդրումների ծրագիրը, ընդլայնել ու արդիականացնել ինչպես ֆիքսված, այնպես էլ շարժական ցանցերը՝ բարելավելով անհատ բաժանորդներին, բիզնես հաճախորդներին տրամադրվող ծառայությունների որակն ու խթանելով նորարարությունը և տնտեսական աճը»:
IFC-ի ֆինանսավորումը նաև կօգնի ընկերությանն ամրապնդել իր դիրքը մեծածախ սեգմենտում, որտեղ տվյալների փոխանցման ծառայություններ է տրամադրում Հայաստանի տեղական ու մարզային հեռահաղորդակցության օպերատորներին` այս կերպ նպաստելով ավելի կայուն և ավելի արագ ինտերնետային ենթակառուցվածքին: Ցանցի արդիականացման արդյունքում նաև ակնկալվում է էներգիայի սպառման ծավալների կրճատում. այսինքն` բաժանորդները հնարավորություն կունենան հանրապետությունում գերարագ ինտերնետ կապից օգտվել ավելի էներգախնայող հեռահաղորդակցության ենթակառուցվածքի միջոցով:
IFC-ի ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների հարցերով տարածաշրջանային տնօրեն Շերիլ Էդելսոն Հանվեյը նշում է. «IFC-ի ներդրումը կօգնի արդիականացնել բջջային կապի ծառայությունները և մեծացնել ինտերնետային կապի արագությունը Հայաստանում` այս կերպ խթանելով երկրի թվային տնտեսության, առևտրի և ձեռներեցության զարգացումը և արագացնելով հետքովիդային վերականգնումը: Ֆինանսավորելով ՀՀ թվային ենթակառուցվածը` IFC-ն կօգնի նպաստավոր միջավայր ստեղծել երկրում լրացուցիչ ներդրումների և աշխատատեղերի ստեղծման համար»:

IFC to Provide $20 Million Loan to Telecom Armenia
The International Finance Corporation (IFC) will provide a $20 million loan to Telecom Armenia, one of the country’s largest mobile and fixed broadband operators to improve access to high-speed internet and support a strong digital economy in Armenia.
This will be the IFC’s first investment in the telecommunications sector both in Armenia and in the wider South Caucasus region.
The IFC, in a press release, says the loan to Telecom Armenia aims to help Armenia seize new opportunities through better broadband access, including in rural areas. Additional financing will be provided by the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) and Ameriabank, amounting to a total financing package of $45 million.
The financing package will help the Telecom Armenia refinance existing debt and fund a capital investment plan that will improve both the coverage and service quality of its telecom networks, including expansion of the 4G mobile network and rollout of a fiber access network across the country. In a country with a population of around 2.9 million people, the project is expected to provide around 1.1 million mobile subscribers with faster and higher-quality internet connections while also offering more than 450,000 households access to faster fiber access technology.
Aleksandr Yesayan, Team Telecom Armenia’s Chairman and co-founder said: "We welcome our long-term partnership with IFC, especially given the reduced investor appetite amid global developments. IFC’s support will enable us to accelerate our capital investment program while expanding and upgrading both our fixed and mobile networks. This will help us offer improved services to both individual subscribers and business clients, spurring competitiveness, innovation, and economic growth in Armenia.”
IFC’s funding will also help the company strengthen its position in the wholesale segment where it provides data transit services to local and regional telecom operators across Armenia, leading to a more resilient and faster internet infrastructure. The network upgrade is further expected to reduce energy consumption by allowing subscribers in the country to access high-speed internet through a more energy efficient telecom infrastructure.
Cheryl Edleson Hanway, IFC’s Regional Senior Manager for Infrastructure and Natural Resources, said: “IFC’s investment will support upgraded mobile phone services and faster internet access in Armenia, spurring the country’s digital economy, trade, and entrepreneurship, and accelerating its post-COVID recovery. By supporting Armenia’s digital infrastructure, IFC will also help create an enabling environment for additional investments and job creation opportunities in the country.”