Կառավարության կուլիսներում քննարկվում է էլեկտրամոբիլների անցնելու հարցը
Խորհրդարանում հայտարարեց վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը` 2021 թվականի պետական բյուջեի կատարողականի քննարկմանը:
«Մաքսիմալ «բալանսներից» փորձում ենք հրաժարվել, որպեսզի և' մենք ծանրաբեռնված չլինենք, և' համապատասխան ծախսերը նվազեցնենք»,-ասաց Հարությունյանը:
Ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գևորգ Պապոյանը ավտոպարկի վերաբերյալ տեսակետ հայտնեց, թե հնարավոր է երկու տարբերակ` կա'մ Հարությունյանի մատնանշածը, կա'մ էլ` անցում էլեկտրամոբիլներին:
«Հաշվի առնելով ներկայիս միտումները` կապված վառելիքի գնի շարունակական աճի հետ, ստացվում է` հիմնական ծախսը ոչ թե մեքենան է, այլ դրա պահպանությունը, կարծում եմ` կառավարությունն ու բոլոր գերատեսչությունները ժամանակի ընթացքում պետք է անցնեն էլեկտրամոբիլների»,-ասաց Գևորգ Պապոյանը:
Արայիկ Հարությունյանը համաձայնեց` վերջին աշխարհաքաղաքական իրողություններով պայմանավորված՝ վառելիքի գնի շարունակական աճ է գրանցվում:
«Իհարկե, միջոցներ պետք է ձեռնարկել ոչ միայն կրճատելու, այլ հնարավոր օպտիմալ տարբերակներ ընտրելու: Կառավարությունում ոչ պաշտոնապես, բայց կուլիսներում և բյուջետային քննարկումների ժամանակ, երեկ էլ մեր գործընկերների հետ քննարկելիս, երբ մեքենաների հայտեր էին ներկայացրել (նկատի ունի կառավարության նիստը-հեղ.), քննարկում էինք էլեկտրական մեքենաների տարբերակը, որը սպասարկման առումով բավական մատչելի է: Բոլոր նրանք, ովքեր ունեն նման մեքենաներ, դա կփաստեն»,-ասաց Արայիկ Հարությունյանը:
Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարը հիշեցրեց նաև, որ կառավարությունն ամեն կերպ ողջունում է նման մեքենաների օգտագործումը, և դա է պատճառը, որ էլեկտրամոբիլների ներմուծման դեպքում մաքսատուրքեր չեն գանձվում:
Հարությունյանն ընդգծեց` ավտոպարկում առկա շուրջ 900 մեքենաների ծանրակշիռ մասը հնամաշ է, ենթակա է փոփոխության:
«Էս տրամաբանության մեջ մեզ ոչ միայն օպտիմալացում է պետք, այլ հնարավոր փոփոխությունների դեպքում էնպիսի տարբերակներ գտնենք, որոնք թույլ կտան մեզ լուրջ խնայողություններ անել»,-եզրափակեց նա:

В кулуарах правительства обсуждается вопрос перехода на электромобили
Администрация премьер-министра в этом году намерена оптимизировать правительственный автопарк, заявил в ходе обсуждения в парламенте отчета о выполнении госбюджета 2021 г. руководитель администрации премьера Араик Арутюнян.
“Мы пытаемся максимально избавиться от балласта, чтобы и нашу нагрузку снизить, и сократить соответствующие расходы”,- отметил А.Арутюнян.
Председатель постоянной комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Геворк Папоян, касаясь вопроса автопарка, сказал, что возможны как указанные Арутюняном два варианта, так и переход на электромобили.
“Учитывая нынешнюю тенденцию к постоянному росту цен на топливо, можно говорить о том, что основные расходы приходятся не на машину, а на ее обслуживание. Я думаю, что со временем правительство и все ведомства должны перейти на электромобили”,- сказал Г.Папоян.
Араик Арутюнян согласился с этой точкой зрения, сообщив, что в кулуарах правительство и во время обсуждений бюджета рассматривается вариант прехода на электромобили
Руководитель администрации премьера также напомнил о том, что правительство всячески поощряет использование таких автомашин, поэтому их импорт не облагается таможенной пошлиной. По словам Арутюняна, подавляющая часть имеющихся в автопарке 900 автомашин подлежит замене ввиду их изношенности. Вот почему необходимо найти такие варианты, которые дадут возможность существенно экономить средства, сказал в заключение глава администрации премьер-министра.