Արարատ Միրզոյանը հստակեցրեց, թե ինչու դեկտեմբերին չի կայացել իր ու Բայրամովի հանդիպումը
Ստոկհոլմում դեռ նախորդ տարի ԵԱՀԿ ամենամյա նախարարական խորհրդաժողովի ընթացքում ԵԱՀԿ անդամ մեծամասնության, ինչպես նաև մի շարք միջազգային կազմակերպությունների բարձրաստիճան ներկայացուցիչների կողմից հստակ ընդգծվել է ԼՂ հակամարտությունը ԵԱՀԿ Մինսկ խմբի համանախագահության ձևաչափում կարգավորելու անհրաժեշտությունը:
2021 թվականի պետական բյուջեի կատարողականի քննարկմանն ասաց Արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը:
Միրզոյանի վստահեցմամբ` հայկական կողմի հետևողական աշխատանքի շնորհիվ 2021-ի սեպտեմբերին Նյու Յորքում, ապա նոյեմբերին Փարիզում տեղի են ունեցել Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպումները՝ ԵԱՀԿ Մինսկի համանախագահության մասնակցությամբ և միջնորդությամբ:
Հանդիպումների ժամանակ հայկական կողմը վերահաստատել է իր դիրքորոշումը` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափով ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացը լիարժեքորեն վերականգնելու առնչությամբ: Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպում պետք է լիներ դեկտեմբերի 1-3-ը Ստոկհոլմում՝ ԵԱՀԿ ամենամյա նախարարական վեհաժողովի շրջանակներում, սակայն ադրբեջանական կողմը չեղարկել է հնգակողմ հանդիպումը:
«Նախքան հնգակողմ հանդիպումը, առանձին հանդիպումների ընթացքում համանախագահները կողմերին էին ներկայացրել հստակ բանակցային օրակարգ: Հատկանշանական է, որ դրանից օրեր առաջ Վիեննայում տեղի ունեցած ԵԱՀԿ մշտական խորհրդի նիստում համանախագահները կրկին հստակորեն արձանագրել էին իրենց մանդատը: Եվ այս գործոններն էլ՝ համանախագահության ձևաչափի և մանդատի շուրջ ունեցած Ադրբեջանի ընդհանուր վերաբերմունքին զուգահեռ, մեր կարծիքով դարձան Ստոկհոլմյան հանդիպման չեղարկման հիմնական պատճառները»,- ասաց նա:
Միրզոյանը, խոսելով ճանապարհների ապաշրջափակման մասին, վստահեցրեց, որ դրանք պետք է գործեն այն երկրների տիրապետության ներքո, որոնց տարածքով անցնում են:
Նրա խոսքով` Հայաստանի արտաքին քաղաքական աշխատանքի կարևոր ուղղություններից մեկը եղել է տարածաշրջանում տրանսպորտային կոմունիկացիաների և տնտեսական կապերի ապաշրջափակումը:
Միրզոյանը հիշեցրեց տարածաշրջանում տնտեսական և տրանսպորտային բոլոր կապերն ապաշրջափակելու հարցով զբաղվող եռակողմ աշխատանքային խմբի ստեղծման մասին: Խումբը 2021-ի ընթացքում ունեցել է 8 պաշտոնական հանդիպում: Ստեղծվել են ենթակառուցվածքների, ինչպես նաև սահմանային, մաքսային և հսկողության այլ գործառույթների կազմակերպման հարցերով փորձագիտական ենթախմբեր:
«Որպես արդյունք՝ 2021-ի նոյեմբերի 26-ին Սոչիում Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների և դեկտեմբերի 15-ին Բրյուսելում Հայաստանի, ԵԽ-ի և Ադրբեջանի ղեկավարների միջև կայացած հանդիպումների, երկաթուղային հաղորդակցությունը վերագործարկելու վերաբերյալ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել: Աշխատանքներն այս ուղղությամբ շարունակվում են: Կա ընդհանուր ընկալում այն մասին, որ բոլոր ապաշրջափակվող տրանսպորտային ենթակառուցվածքները, ճանապարհները, երկաթուղիները պետք է գործեն այն երկրների ինքնիշխանության և օրենսդրության ներքո, որոնց տարածքով անցնում են»,- ասաց Արարատ Միրզոյանը:

Арарат Мирзоян пояснил, почему в декабре не состоялась его встреча с министром ИД Азербайджана
На состоявшейся в прошлом году в Стокгольме ежегодной министерской конференции ОБСЕ большинство членов Организации, а также высокопоставленные представители ряда международных организаций подчеркнули необходимость урегулирования нагорно-карабахского конфликта в формате сопредседательства Минской группы ОБСЕ.
Об этом в ходе обсуждения отчета о выполнении госбюджета 2021 г. сообщил министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян.
По словам главы МИД, благодаря последовательной работе армянской стороны в сентябре 2021 г. в Нью-Йорке, а затем в ноябре в Париже прошли встречи министров иностранных дел Армении и Азербайджана при участии и посредничестве сопредседательства Минской группы ОБСЕ.
В ходе встреч армянская сторона подтвердила свою позицию по поводу полноценного восстановления процесса мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта в формате сопредседательства МГ ОБСЕ.
Встреча глав МИД Армении и Азербайджана должна была состояться в рамках ежегодной министерской конференции ОБСЕ в Стокгольме 1-3 декабря. Однако азербайджанская сторона отменила пятистороннюю встречу. “Во время отдельных встреч, которые прошли до пятисторонней встречи, сторонам была представлена конкретная повестка переговоров. Примечательно, что на состоявшемся за несколько дней до этого в Вене заседании постоянного совета ОБСЕ сопредседатели вновь четко заявили о своем мандате. И эти факторы наряду с общим отношением Азербайджана к формату и мандату сопредседательства, на наш взгляд, стали основными причинами отмены встречи в Стокгольме”,- сказал А.Мирзоян.
Говоря о разблокировании дорог, министр ИД отметил, что они должны действовать под контролем тех стран, по территории которых проходят.
По словам руководителя внешнеполитического ведомства, одним из важных направлений внешнеполитической деятельности Армении была деблокада транспортных коммуникаций и экономических связей.
Мирзоян напомнил о создании трехсторонней рабочей группы, занимающейся вопросом разблокирования всех экономических и транспортных связей в регионе. В течение 2021 года группа провела восемь официальных встреч. Были созданы экспертные подгруппы по вопросам таможенных, пограничных и других функций.
“На встрече руководителей Армении, России и Азербайджана в Сочи 26 ноября 2021 г. и встрече руководителей Армении, Азербайджана и Совета Европы в Брюсселе 15 декабря была достигнута договоренность о возобновлении железнодорожного сообщения. Работы в этом направлении продолжаются. Есть общее восприятие того, что все деблокируемые транспортные инфраструктуры, дороги, железнодорожные пути должны действовать в соответствии с суверенитетом и законодательством тех стран, через территорию которых проходят”,- отметил Арарат Мирзоян.