Տեղի է ունեցել Ոստիկանության բարեփոխումները համակարգող խորհրդի նիստ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել Ոստիկանության բարեփոխումները համակարգող խորհրդի նիստ:
Ինչպես հայտնում են վարչապետի աշխատակազմից, նիստում քննարկման առարկա է դարձել Ներքին գործերի նախարարության նախնական մոդելը: Արդարադատության նախարարի տեղակալ Արփինե Սարգսյանը ներկայացրել է ՆԳՆ ձևավորման ֆունկցիոնալ-կառուցվածքային քարտեզը՝ այդ համատեքստում անդրադառնալով հիմնական գործառույթներին, ստորաբաժանումներին, օրենսդրական փաթեթի քննարկման ժամանակացույցին և հարակից այլ հարցերի: Նշվել է, որ առաջարկվող մոդելը լրամշակվել է Խորհրդի նախորդ նիստում շահագրգիռ գերատեսչությունների, քաղաքացիական հասարակության կողմից ներկայացված փոխադարձ ընդունելի առաջարկներով:
Թեմայի առնչությամբ ծավալվել է մտքերի փոխանակություն, արծարծվել է ստեղծվելիք ՆԳՆ կառուցվածքին և գործառույթներին, կառավարման և աշխատանքի կազմակերպման հայեցակարգին, աշխատակիցների սոցիալական ապահովության մեխանիզմներին վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ:
Վարչապետը, կարևորելով ՆԳՆ ստեղծումը, նշել է, որ Կառավարությունը նախաձեռնել է նշված բարեփոխումը՝ ինստիտուցիոնալ առումով օպտիմալ կառույց ձևավորելու և աշխատակիցների համար սոցիալական երաշխիքների հուսալի համակարգ ներդնելու նպատակով: Ըստ այդմ՝ այն պետք է ունենա ծախսարդյունավետ և հստակ, չկրկնվող գործառույթներով կառուցվածք: Կառավարության ղեկավարը հանձնարարել է պատասխանատուներին միջգերատեսչական աշխատանքային խմբի ձևաչափով քննարկել բարձրացված հարցադրումները, մշակել դրանց լուծման առաջարկներ և գաղափարներ՝ առաջ շարժվելով նախատեսված ժամանակացույցով:
Հաջորդիվ, Ոստիկանության պետի տեղակալ Արա Ֆիդանյանը ներկայացրել է Ոստիկանության բարեփոխումների ռազմավարության և 2020-2022թթ. գործողությունների ծրագրի կատարման 2021թ. հաշվետվությունը և առաջիկա 6 ամսվա անելիքները: Նշվել է, որ շարունակական աշխատանքներ են իրականացվել Ռազմավարության առաջնային ուղղությունների՝ Պարեկային ծառայության ու Օպերատիվ կառավարման կենտրոնի ներդրման ուղղությամբ. 2022թ. ապրիլին Պարեկային ծառայության ստորաբաժանումներ են գործարկվել Լոռու և Շիրակի մարզերում: Նախատեսվում է մինչև տարեվերջ ՊԾ-ն գործարկել Կոտայքի, Գեղարքունիքի, Տավուշի և Արագածոտնի մարզերում: Ակնկալվում է, որ Պարեկային ծառայությունը, համաձայն Կառավարության 2021-2026թթ. գործունեության միջոցառումների ծրագրի, ՀՀ-ում ամբողջությամբ ներդրված կլինի 2024թ. ընթացքում: Մեկնարկել է նաև Օպերատիվ կառավարման կենտրոնի գործարկումը՝ Երևան քաղաքում, այժմ արդեն Լոռու և Շիրակի մարզերում, որից հետո՝ փուլային տարբերակով, ստորաբաժանումներ կստեղծվեն ողջ հանրապետությունում: Աշխատանքներ են իրականացվել նաև կրթական, միջազգային համագործակցության ոլորտում, Ոստիկանության ծառայողների վարձատրության և սոցիալական երաշխիքների համադրման, համայնքային ոստիկանության գործառութային և օրենսդրական աուդիտի ու այլ ուղղություններով:

Состоялось заседание Координационного совета по реформе полиции
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна состоялось заседание Координационного совета по реформе полиции.
В ходе заседания была обсуждена предварительная модель министерства внутренних дел. Заместитель министра юстиции Арпине Саркисян представила функционально-структурную карту формирования министерства внутренних дел, коснувшись в этом контексте основных функций, подразделений, графика обсуждения пакета законодательных актов и других смежных вопросов. Было отмечено, что предложенная модель была дополнена на основе взаимоприемлемых предложений, представленных заинтересованными ведомствами и гражданским обществом на предыдущем заседании Совета.
Состоялся обмен мнениями по теме, был затронут широкий круг вопросов, связанных со структурой, функциями, управлением и организацией работы, механизмами социального обеспечения создаваемого МВД.
Премьер-министр, отметив важность создания министерства внутренних дел, подчеркнул, что правительство инициировало эту реформу в целях создания институционально оптимальной структуры и внедрения надежной системы социальных гарантий для сотрудников. Соответственно, министерство должно иметь продуктивную в плане расходов структуру с четкими, не повторяющимися функциями.
Премьер-министр поручил ответственным лицам обсудить поднятые вопросы в формате межведомственной рабочей группы, выработать предложения и идеи по их решению, продвигаясь согласно графику.
Затем заместитель начальника полиции Ара Фиданян представил отчет об исполнении в 2021 году Стратегии реформы полиции и Плана действий на 2020-2022 гг., а также план действий на ближайшие 6 месяцев. Было отмечено, что проведена продолжительная работа по внедрению приоритетных направлений Стратегии: Патрульной службы и Центра оперативного управления. В апреле 2022 года в Лорийской и Ширакской областях были созданы подразделения патрульной службы. До конца года планируется запуск Патрульной службы в Котайкской, Гегаркуникской, Тавушской и Арагацотнской областях. Ожидается, что патрульная служба, согласно Программе деятельности правительства на 2021-2026 гг., будет полностью внедрена в Армении в 2024 году. Началась также работа Центра оперативного управления в Ереване, Лорийской и Ширакской областях, поэтапно будут созданы подразделения по всей стране.
Также проведена работа в сферах образования, международного сотрудничества, оплаты труда и социальных гарантий сотрудников полиции, функционального и правового аудита общинной полиции и в других направлениях.