Նիկոլ Փաշինյանը հյուրընկալել է ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի պատվիրակությունների ղեկավարներին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հյուրընկալել է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի նիստի մասնակիցներին՝ ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ, Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի Պետական Դումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինի գլխավորությամբ: Հանդիպմանը մասնակցել են նաև ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը և ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասը: Այս մասին հայտնում են վարչապետի աշխատակազմից։
Ողջունելով հանդիպման մասնակիցներին՝ վարչապետը նշել է, որ այս տարի նշվում է ՀԱՊԿ ստեղծման 30-ամյակը, ինչը կարևոր իրադարձություն է: «Բազմիցս ենք նշել, որ սա լավ հնարավորություն է իմի բերելու արդյունքները, վերլուծելու մեր ձեռքբերումները, բացթողումները, քայլերը, թե ինչով և ինչպես կարող ենք ավելի արդյունավետ դարձնել մեր կազմակերպությունը: Այս համատեքստում, իհարկե, Խորհրդարանարական վեհաժողովի խորհրդի դերը հնարավոր չէ գերագնահատել, քանի որ ՀԱՊԿ փաստացի այն քաղաքական պլատֆորմն է, որտեղ բոլոր այս հարցերը պետք է քննարկվեն:
Կարծում եմ՝ խորհրդարանական ֆորմատը ստեղծում է դրա համար առավել լայն հնարավորություններ: Վերջին անգամ մենք այս ֆորմատով հանդիպել ենք 2019 թվականին, դրանից հետո տեղի են ունեցել շատ մեծ փոփոխություններ աշխարհում՝ կորոնավիրուսի հետ կապված, բացի այդ իրավիճակը մեր տարածաշրջանում և ընդհանրապես աշխարհում բավականին լարված է: Կարծում եմ՝ սա շատ կարևոր հարթակ է, որպեսզի կիսվենք ապագայի մեր տեսլականով և փորձենք ՀԱՊԿ մեխանիզմները դարձնել առավել արդյունավետ՝ ճգնաժամային իրավիճակներին արձագանքելու համար:
Սա այն թեմաներից մեկն է, որը շատ կարևոր է և՛ մեր երկրի, և՛ ընդհանարպես կազմակերպության համար: Որպես նախագահող պետություն՝ մենք այս խնդիրը համարում ենք մեր նախագահության առաջնահերթություններից մեկը և հույս ունեմ, որ մեզ կհաջողվի այդ հարցի շուրջ գալ կոնկրետ որոշումների»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վյաչեսլավ Վոլոդինը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետին ջերմ ընդունելության համար և նշել, որ խորհրդի նիստը հնարավորություն է տալիս մշակել որոշումներ և զարգացնել հարաբերությունները երկրների միջև: «Վեհաժողովը թույլ է տալիս ներդաշնակեցնել օրենսդրությունները, մշակել մոդելային օրենքներ: Երբ խոսում ենք օրենսդրությունների ներդաշնակեցման մասին՝ առաջին հերթին դա վերաբերում է ահաբեկչության, էքստրեմիզմի դեմ պայքարին, ռազմաքաղաքական համագործակցությանը, խաղաղապահ ուժերի գործունեությանը և այլ հարցերի»,- ասել է պարոն Վոլոդինը՝ հավելելով, որ խորհրդի նիստի աշխատանքները սովորաբար սկսում են ՀԱՊԿ-ն նախագահող երկրի առաջնահերթությունների քննարկումներից:
Այնուհետև հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել ՀԱՊԿ մեխանիզմների զարգացման, Հարավային Կովկասում ստեղծված իրավիճակի, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման շուրջ:
Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ձևավորված սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հանձնաժողովի գործունեությանը, տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակմանը, Ադրբեջանում մինչ օրս պահվող հայ ռազմագերիների, պատանդների և այլ քաղաքացիական անձանց վերադարձի ուղղությամբ իրականացվող քայլերին: Վերջինիս հետ կապված վարչապետը կարևորել է միջազգային հանրության աջակցությունը:

Премьер-министр Пашинян принял глав делегаций Парламентской ассамблеи ОДКБ
Премьер-министр Никол Пашинян принял участников заседания Совета Парламентской ассамблеи Организации Договора о коллективной безопасности во главе с председателем ПА ОДКБ, председателем Государственной Думы Федерального Собрания Российской Федерации Вячеславом Володиным. На встрече присутствовали также председатель Национального Собрания Республики Армения Ален Симонян и генеральный секретарь ОДКБ Станислав Зась.
Приветствуя участников встречи, премьер-министр отметил, что в этом году отмечается 30-летие ОДКБ, что является знаменательным событием. “Мы неоднократно говорили, что это очень хороший повод подвести некие итоги, проанализировать и наши достижения, и какие-то недостатки, понять, чем и как мы можем сделать нашу Организацию более эффективной. В этом контексте, конечно, роль Совета Парламентской ассамблеи невозможно переоценить, так как это, фактически, та политическая платформа, где все эти вопросы должны обсуждаться.
Думаю, парламентский формат создает более широкие возможности для этого. В последний раз мы в этом формате встречались в 2019 году, с тех пор произошли очень большие изменения в мире: это связано и с пандемией ковид, и, конечно же, в нашем регионе и в мире в целом ситуация довольно напряженная. Думаю, это очень важная площадка для того, чтобы мы смогли поделиться своим видением будущего, попытаться сделать механизмы ОДКБ более эффективными в плане реагирования на кризисные ситуации.
Это одна из тем, которая очень важна и для нашей страны, и для Организации в целом. Как председательствующая страна мы объявили эту тему одним из приоритетов нашего председательства. Надеюсь, в течение председательства нам удастся прийти к конкретным решениям по этому вопросу”, - сказал Никол Пашинян.
Вячеслав Володин поблагодарил премьер-министра за теплый прием и отметил, что заседание Совета дает возможность выработать решения в рамках парламентского формата и развивать отношения между странами. “Парламентская ассамблея ОДКБ позволяет нам заниматься вопросами гармонизации законодательства, выработкой модельных законов. Когда мы говорим о гармонизации законодательства, то, конечно, в первую очередь это вопросы, связанные с борьбой с терроризмом, экстремизмом, вопросы военно-политического сотрудничества, регулирования миротворческих сил и многие другие темы”, - сказал Володин, добавив, что работа Совета обычно начинается с обсуждения приоритетов страны-председателя ОДКБ.
Затем стороны обменялись мнениями о развитии механизмов ОДКБ, сложившейся на Южном Кавказе ситуации и урегулировании нагорно-карабахского конфликта в рамках Минской группы ОБСЕ.
Никол Пашинян коснулся деятельности Комиссии по делимитации и безопасности границ между Арменией и Азербайджаном, разблокирования региональной инфраструктуры и предпринятых шагов по возвращению армянских военнопленных, заложников и других гражданских лиц, удерживаемых в Азербайджане. В связи с последним премьер-министр подчеркнул важность поддержки со стороны международного сообщества.