Ինչո՞ւ է կտրուկ էժանացել դոլարը
Ռուսաստանից ժամանած քաղաքացիներն ու տրանսֆերտների աճը նպաստել են դոլարի քանակի ավելացմանն ու էժանացմանը։ Բնակիչներն իրենց հերթին, մտավախություն ունենալով, որ դոլարը ավելի կէժանանա, շտապում են «մանրել» իրենց ունեցած դոլարն առաջիկա գործարքների համար՝ կրկին ազդելով դրա էժանացման վրա։
Այս տարվա մայիսի վերջերից դոլարը նկատելիորեն էժանանում է դրամի նկատմամբ։ Դոլարի փոխարժեքի կտրուկ անկում է գրանցվում հունիսի սկզբից։ Ըստ rate.am կայքի՝ հունիսի 7-ին, 14:30-ի դրությամբ բանկերում դոլարի առքը միջինում 425.5 դրամ է, վաճառքը՝ 435 դրամ։
Կենտրոնական բանկի տվյալներով՝ հունիսի 7-ին դոլարի միջին փոխարժեքը կազմել է 433.87 դրամ՝ այն դեպքում, երբ դեռևս մեկ ամիս առաջ այն 470 դրամի սահմաններում էր։ Այդպիսով, վերջին մեկ ամսում դրամը դոլարի նկատմամբ արժևորվել է շուրջ 8%-ով։
Այս տարի դոլարը կտրուկ թանկացավ փետրվարի վերջից մինչև մարտի կես, որից հետո սկսեց աստիճանաբար էժանանալ։
Տնտեսագետ, ՀՀ ԿԲ նախկին նախագահ (1994-1998թթ.) Բագրատ Ասատրյանը նկատում է, որ դոլարի էժանացումը միանգամայն բացատրելի է, ազդող գործոններն էլ տեսանելի են։
Ռուսաստանից Հայաստան տեղափոխված քաղաքացիները փոխանակում են իրենց ունեցած դոլարային միջոցները, բացի այդ՝ տրանսֆերտների տեսքով արտասահմանից Հայաստան դրամական փոխանցումներն են էապես աճել։ Առաջին հերթին այդ գործոններով պայմանավորված՝ մեծացել է դոլարի քանակը մեր երկրում և նվազել է դրա արժեքը։
«Տնտեսական կայունության միտումներ են նկատվում։ Այդ ցուցանիշներով, իհարկե, պետք չէ «երդվել», բայց որոշակի դրական դինամիկա կա։ Դա ևս ազդում է։ Ակնհայտ երևում է, թե որքան ռուսաստանցի կա Հայաստանում։ Մի մասը զբոսաշրջիկ է, մի մասը իրենց բիզնեսներով են եկել այստեղ։ Բիզնեսները հիմնականում ծառայություններ են, բայց Հայաստան են եկել, որովհետև իրենց հաշիվները Ռուսաստանում չեն աշխատում, իսկ այստեղ հանգիստ բացում են, ու սպասարկվում են այդ հաշիվները»,- նշում է Բագրատ Ասատրյանը։
Նրա տեղեկություններով՝ Հայաստան ժամանած ռուսաստանցիները մեծ մասամբ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի աշխատողներն են, ինչպես նաև՝ տրանսպորտային ծառայություններ մատուցողներ, որոնք օնլայն աշխատում են լոգիստիկ կազմակերպություններում, բեռնափոխադրումներ ու տրանսպորտային այլ ծառայություններ են կազմակերպում։
Վիճակագրական կոմիտեի վերջին տվյալներով՝ 2022 թվականի առաջին եռամսյակում Հայաստան է ժամանել 249 361 զբոսաշրջիկ, որը նախորդ տարվա նույն եռամսյակի համեմատ աճել է 2.9 անգամ։ Հայաստան ժամանած զբոսաշրջիկների մոտ 44%-ն է Ռուսաստանի քաղաքացի։ Նրանց թիվը կազմել է 108 976՝ աճելով 3.6 անգամ։
«Հայաստանի տնտեսությունը փոքր է, ու նույնիսկ 100 մլն դոլարը կարող է եղանակ ստեղծել»,- նկատում է տնտեսագետը, որի խոսքով՝ այն, ինչ տեղի է ունենում այսօր արտարժույթի շուկայում, արտառոց երևույթ չէ։
Դոլարի էժանացման վրա, սովորաբար, ազդում են բազմաթիվ գործոններ։ Բացի վերը նշված գործոններից, երկրում դոլարի քանակի ավելացմանը կարող էր նպաստել արտահանման աճը։ Սակայն, այս վարկածը վիճելի է, քանի որ նույն ընթացքում ներմուծումն ավելի արագ է աճել։ Արտահանման միջոցով դոլար է մտնում Հայաստան, իսկ ներմուծման միջոցով՝ դուրս գալիս։
Վիճակագրական կոմիտեի տվյալներով՝ 2022 թվականի հունվար-ապրիլին արտահանումը Հայաստանից կազմել է շուրջ 1 մլրդ դոլար, որը նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ 25.2%-ով աճել է։ Միևնույն ժամանակ, սակայն, ավելի արագ է աճել ներմուծումը՝ 39.1% և կազմել 1.9 մլրդ դրամ։
Բացի տնտեսական գործոններից, ըստ Բագրատ Ասատրյանի, դոլարի էժանացման վրա ազդում են նաև բնակչության սպասումները. «Եթե գործարք են անում և իրենց պետք է լինելու դրամ առաջիկայում, իրենք, երբ տեսնում են, որ դոլարը նվազում է, շտապում են հիմա մանրել ունեցած դոլարը՝ մտավախություն ունենալով, որ առաջիկայում էլ ավելի է նվազելու»։
Կենտրոնական բանկը երբեմն արտարժութային կտրուկ տատանումների ժամանակ միջամտում է՝ դոլարային ինտերվենցիաներ իրականացնելով կամ շուկայից դոլար գնելով։ Սակայն, վերջին օրերին գլխավոր դրամատունը գործառնություններ չի իրականացրել և չի հայտարարել դրա մասին։
Ապրիլին արտասահմանից Հայաստան ռեկորդային դրամական փոխանցումներ են կատարվել
2022 թվականի ապրիլին ֆիզիկական անձինք արտասահմանից Հայաստան են փոխանցել ռեկորդային ծավալի գումար՝ 358 մլն դոլար։ Կենտրոնական բանկի տվյալները վկայում են, որ վերջին առնվազն 20 տարվա ընթացքում ոչ մի ամիս այդ ծավալի տրանսֆերտներ դեպի Հայաստան չեն եղել։
Ընդհանուր առմամբ, 2022 թվականի առաջին չորս ամսվա ընթացքում՝ հունվար-ապրիլին, ֆիզիկական անձինք բանկերի միջոցով արտասահմանից Հայաստան են փոխանցել մոտ 919 մլն ԱՄՆ դոլար։ 2021 թվականի նույն ժամանակաշրջանի համեմատ այն աճել է 345 մլն դոլարով կամ 60%-ով։
Մասնավորապես, միայն Ռուսաստանից այս տարվա հունվար-ապրիլին ուղարկվել է 472 մլն դոլար, որը նախորդ տարվա նույն ամիսների համեմատ կրկնակի աճել է՝ 254 մլն դոլարով։ Սրանով էլ հիմնականում պայմանավորված է տրանսֆերտների ընդհանուր ցուցանիշի աճը։ Այս գումարները ոչ միայն Հայաստանից Ռուսաստան արտագնա աշխատանքի մեկնած քաղաքացիների ուղարկած, այլև՝ ռուս-ուկրաինական պատերազմից հետո Հայաստան ժամանած ռուսաստանցիներին ուղարկվող փողերն են։
Նշված չորս ամսվա ընթացքում Հայաստանից 524 մլն դոլար է փոխանցվել արտասահման ֆիզիկական անձանց կողմից, որը 2021 թվականի նույն ամիսների համեմատ աճել է 154 մլն դոլարով կամ 42%-ով։

Чем обусловлено резкое падение курса доллара в Армении?
Рост числа прибывающих из России граждан и отправляемых трансфертов способствовал увеличению долларовой массы и, соответственно, падению курса доллара в Армении. В свою очередь граждане страны, опасаясь еще большего снижения стоимости американской валюты, начали спешно обменивать свои доллары для совершения сделок, что также привело к падению курса.
Начиная с конца мая этого года доллар заметно подешевел по отношению к драму. Курс начал резко падать с начала июня. Согласно сайту rate.am, по положению на 14:30 7 июня в банках доллар покупался в среднем за 425.5 драма, продавался – за 435 драмов.
По данным Центрального банка, 7 июня средний курс доллара составил 433.87 драма, тогда как месяц назад он колебался в пределах 470 драмов. Таким образом, за последний месяц драм укрепился по отношению к доллару почти на 8%.
Бывший председатель ЦБ РА (1994-1998 гг.), экономист Баграт Асатрян считает снижение стоимости доллара вполне объяснимым.
Переехавшие из России в Армению граждане обменивают свои долларовые средства, кроме того, существенно вырос поток трансфертов из зарубежных стран в Армению. Именно вследствие этих факторов долларовая масса в стране увеличилась, а стоимость американской валюты снизилась.
По мнению Б.Асатряна, наблюдаются тенденции к экономической стабильности. “Явно видно, какое число россиян находится в Армении. Часть из них туристы, а часть переехала сюда со своими бизнесами. Они прибыли в Армению, потому что в России их счета не работают, а здесь они открывают счета, которые спокойно обслуживаются”,- отметил эксперт.
По сведениям Баграта Асатряна, прибывшие в Армению россияне – в большинстве своем сотрудники сферы информационных технологий, а также специалисты, оказывающие транспортные услуги. Последние работают онлайн в логистических компаниях, организуют грузоперевозки, оказывают другие услуги в транспортной сфере.
По последним данным Статистического комитета РА, в первом квартале 2022 г. в Армению прибыло свыше 249.360 туристов, что в 2.9 раза больше аналогичного показателя прошлого года. Около 44% приехавших в Армению туристов – граждане России. Их число составило 108.976, что в 3.6 раза превышает показатель прошлого года.
“Экономика Армении небольшая, поэтому даже 100 млн долларов могут делать погоду”,- говорит экономист, добавляя, что происходящее сегодня на валютном рынке не экстраординарное явление.
Обычно на снижение курса доллара влияют несколько факторов. Помимо вышеперечисленных, увеличению долларовой массы в стране мог способствовать рост экспорта. Однако эта спорная версия, поскольку за тот же период импорт увеличивался более ускоренными темпами.
По данным Статкома РА, в январе-апреле 2022 г. объем экспорта из Армении составил около 1 млрд долларов, что на 25.2% превышает аналогичный показатель прошлого года. Вместе с тем импорт вырос на 39.1%, составив 1.9 млрд драмов.
Помимо экономических факторов, снижению курса доллара в Армении способствуют ожидания населения, считает Баграт Асатрян. По его словам, если люди заключают сделки и в ближайшее время им могут потребоваться драмы, то, видя как дешевеет доллар, они спешат обменять свою валюту, опасаясь, что в ближайшее время курс снизится еще больше.
Во время резких колебаний валюты ЦБ иногда вмешивается, осуществляя долларовую интервенцию или скупая доллары на рынке. Однако в последние дни Центробанк не осуществлял какие-либо функции и не заявлял об этом.
В апреле в Армению поступил рекордный объем трансфертов
В апреле 2022 физическими лицами из-за рубежа в Армению был переведен рекордный объем денежных средств – 358 млн долларов. Данные ЦБ свидетельствуют о том, что как минимум за последние 20 лет такой поток трансфертов в Армению никогда еще не наблюдался.
В целом, за первые четыре месяца 2022 года, в июне-апреле, физическими лицами из-за рубежа в Армению посредством банков было переведено около 919 млн долларов США. По сравнению с тем же периодом 2021 года рост составил 345 млн долларов, или 60%.
В частности, в январе-апреле только из России поступило 472 млн долларов, что в два раза, или на 254 млн долларов, превышает предыдущий показатель. Именно этим в основном обусловлен рост общего показателя трансфертов. Эти суммы были переведены не только работавшими в России армянскими трудовыми мигрантами, но и россиянами, прибывшими в Армению после начала российско-украинской войны.
За первые четыре месяца объем трансфертов, переведенных из Армении в зарубежные страны, составил 524 млн долларов, что на 154 млн долларов, или на 42%, больше, чем за те же месяцы 2021 года.