Քննարկվել են բուհական համակարգի զարգացմանն ու ակադեմիական միջավայրի ձևավորմանը վերաբերող հարցեր
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ կառավարությունում տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել են բուհական համակարգի զարգացմանն ու ակադեմիական միջավայրի ձևավորմանը վերաբերող հարցեր: Այս մասին հայտնում են վարչապետի աշխատակազմից։
Վարչապետ Փաշինյանը նշել է, որ բուհական կրթության զարգացումը կառավարության համար ունի ռազմավարական նշանակություն և ընդգծել բուհերի՝ միջազգային չափանիշների համապատասխանելիության, բարձրորակ կրթության ապահովման խնդրի կարևորությունը:
Խորհրդակցության ընթացքում անդրադարձ է կատարվել ոլորտում առկա խնդիրների լուծմանը, բուհերի արդիականացմանը, ակադեմիական քաղաքի հիմնման հնարավորություններին վերաբերող մի շարք հարցեր: Շահագրգիռ գերատեսչությունների ղեկավարների կողմից ներկայացվել են տարբեր դիտարկումներ ու առաջարկություններ:
Կարևորվել է միջազգային փորձի ուսումնասիրությունն ու արտերկրի մասնագիտական շրջանակների հետ համագործակցությունը:
Վարչապետ Փաշինյանը նշել է, որ պետք է ունենալ բուհական համակարգի զարգացման հստակ տեսլական և պատասխանատուներին հանձնարարել մշակել համապատասխան հայեցակարգ ու միջոցառումների իրականացման ճանապարհային քարտեզ, որում ներառված կլինի նաև ակադեմիական քաղաքի հիմնման ծրագիրը:

Обсуждены вопросы развития вузовской системы и формирования академической среды
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна состоялось совещание, в ходе которого были обсуждены вопросы развития вузовской системы и формирования академической среды.
Премьер-министр Пашинян отметил, что развитие вузовского образования имеет для правительства стратегическое значение, и подчеркнул необходимость соответствия вузов международным стандартам и важность обеспечения качественного образования.
В ходе совещания был затронут ряд вопросов, связанных с решением существующих в сфере проблем, модернизацией вузов, возможностями создания академического городка. Руководителями заинтересованных ведомств были представлены различные замечания и предложения.
Была подчеркнута важность изучения международного опыта и сотрудничества с профессиональными зарубежными кругами.
Премьер-министр Пашинян отметил, что необходимо иметь четкое видение развития вузовской системы и поручил ответственным лицам разработать соответствующую концепцию и дорожную карту реализации мероприятий, в которую будет включена программа создания академического городка.