Վարչապետ Փաշինյանը ներկա է գտնվել ԵՊՀ-ի շրջանավարտների ավարտական միջոցառմանը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ալ․ Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում ներկա է գտնվել Երևանի պետական համալսարանի շրջանավարտների ավարտական միջոցառմանը: Այս մասին հայտնում են վարչապետի աշխատակազմից։
Նիկոլ Փաշինյանը, ողջունելով ներկաներին, շնորհավորել է նրանց հիշարժան այս օրվա առթիվ: «Կարծում եմ՝ Երևանի պետական համալսարանն ավարտելը շատ կարևոր իրադարձություն է յուրաքանչյուր ուսանողի կյանքում: Ուզում եմ բոլորիս հիշեցնել, որ Հայաստանի՝ մինչև 2050 թվականի վերափոխման ռազմավարության մեջ մենք խնդիր ենք առաջադրել, որ առնվազն երեք հայաստանյան բուհ պետք է տեղ գտնի բուհերի միջազգային ռեյտինգի առաջին 200 հորիզոնականում: Կարծում եմ՝ պետք է արձանագրենք, որ Երևանի պետական համալսարանը, բնականաբար, այս ցուցանիշի ապահովման ամենակարևոր հավակնորդներից մեկն է: Ընդհանուր առմամբ մենք չենք դադարում կրկնել, որ կրթությունը և կրթության ոլորտի բարեփոխումներն ամենառազմավարական ուղղություններն են, որոնք պիտի զարգացնեն Հայաստանի կառավարությունը և Հայաստանի Հանրապետությունը: Ասվածում որևէ չափազանցություն չկա, որովհետև ինչպես համոզված եմ, այնպես էլ շարունակում եմ համոզված մնալ, որ մեր հանրային կյանքի որևէ ոլորտում, որևէ խնդրի առնչվելիս և այդ խնդրի ծագումնաբանությունը հայտնաբերելու փորձեր անելուց մենք անպայման տեսնում ենք կրթության ոլորտում ունեցած այս կամ այն խնդիր: Շատ կարևոր է, որ մենք ահա այս և այս կարգի միջոցառումները ոչ միայն օգտագործենք իրար շնորհավորելու, այլև մեր առաջիկա ապագա անելիքները ճշգրտելու, այդ օրակարգի իրականացման համար անհրաժեշտ նոր եռանդով տոգորվելու համար:
Ընդհանրապես այն դրական բարեփոխումները և փոփոխությունները, որոնց մասին խոսում ենք, ես միշտ համեմատում եմ հրթիռի հետ. երբ հրթիռը երկրից պոկվում է՝ կա առաջին աստիճանը շարժիչների, որը սպառվելուց հետո բաց է թողնվում, հետո կա երկրորդ աստիճանը, հետո երբեմն լինում է նաև երրորդ աստիճանը: Ես կարծում եմ, որ մենք մեր բուհական համակարգն ահա այսպիսի տրամաբանությամբ զարգացնելու անհրաժեշտության առաջ ենք կանգնած։ Մեր բուհական համակարգը, կարծես, արդեն սպառել է առաջին աստիճանի շարժիչները, և կարծում եմ՝ եկել է ժամանակը գործարկելու երկրորդ աստիճանի շարժիչները՝ նոր արագություն, նոր որակ, նոր բովանդակություն ստանալու համար։ Ես հույս ունեմ և համոզված եմ, որ այսօրվա մեր շրջանավարտները՝ Երևանի պետական համալսարանի, կդառնան նաև այն շարժիչ ուժը, որը մեզ համար կրթության ոլորտի բարեփոխումները կդարձնի առավել կարևոր, առավել բովանդակալից և առավել պահանջված։
Ուզում եմ ևս մեկ անգամ այս տոնական առիթով գնահատանքի խոսքեր ասել Երևանի պետական համալսարանի բոլոր այն դասախոսներին, ովքեր այսօրվա մեր շրջանավարտներին օժտել են այնպիսի հմտություններով, որոնք նրանց պետք է մրցունակ դարձնեն, որոնք նրանց պետք է օժտած լինեն շարունակաբար իրենց երազանքների հետևից քայլելու, և այնպիսի հմտություններով, որոնք յուրաքանչյուրին իր երազանքների հետևից գնալիս կօգնեն, որ ինքն իր հետևից տանի նաև այլ մարդկանց, ինքն իր հետևից տանի երկիրը, հայրենիքը, պետությունը։
Սիրելի շրջանավարտներ, կրկին շնորհավորում եմ բոլորիդ և շնորհակալություն եմ հայտնում ձեզ կրթությունը փոխելու և փոխվելու կարողությանը ձեր նվիրվածության համար։ Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել բոլոր դասախոսներին, պրոֆեսորադասախոսական կազմին, Երևանի պետական համալսարանին կատարված աշխատանքի համար: Ուզում եմ բոլորիս ուժ, կամք և եռանդ մաղթել՝ մտածելու, խորհելու, որոշելու, առաջ շարժվելու այս ժամանակներում, մտածելու, խորհելու, որոշումներ կայացնելու, առաջ շարժվելու ուժ և կամք ունենալու իմաստով»,-ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետ Փաշինյանը ԵՊՀ մի շարք ներկայացուցիչների հանձնել է պարգևներ: Մասնավորապես, ՀՀ վարչապետի հուշամեդալով են պարգևատրվել՝ ԵՊՀ ՏՏ կրթական և հետազոտական կենտրոնի ղեկավար, ՀՀ ԳԱԱ ակադեմիկոս, ֆիզմաթ գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Սամվել Շուքուրյանը, ԵՊՀ կենսաբանության ֆակուլտետի դեկան, ՀՀ ԳԱԱ թղթակից անդամ, կենսաբ. գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Էմիլ Գևորգյանը, ԵՊՀ ակադեմիկոս, Գ. Սահակյանի անվան տեսական ֆիզիկայի ամբիոնի վարիչ, ֆիզմաթ. գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Արամ Սահարյանը, ԵՊՀ ռադիոֆիզիկայի ֆակուլտետի դեկան, ֆիզմաթ. գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Խաչատուր Ներկարարյանը, ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի պետության և իրավունքի տեսության ու պատմության ամբիոնի դոկտոր, պրոֆեսոր Արթուր Վաղարշյանը:
ՀՀ վարչապետի շնորհակալագրով են խրախուսվել՝ ԵՊՀ ընդհանուր հոգեբանության ամբիոնի վարիչ, հոգեբ. գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Հրանտ Ավանեսյանը, ԵՊՀ մարդու և կենդանիների ֆիզիոլոգիայի ամբիոնի վարիչ, կենսաբ. գիտությունների թեկնածու, դոցենտ Աննա Կարապետյանը, ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների և դիվանագիտության ամբիոնի վարիչ, պատմ. գիտությունների թեկնածու, դոցենտ Վահրամ Պետրոսյանը, ԵՊՀ անգլիական բանասիրության ամբիոնի դոցենտ, բան. գիտությունների թեկնածու Նվարդ Երնջակյանը, ԵՊՀ ֆիզիկայի ֆակուլտետի ֆոտոնիկայի և արհեստական բանականության գիտահետազոտական լաբորատորիայի վարիչ, ֆիզմաթ. գիտությունների թեկնածու Մուշեղ Ռաֆայելյանը:
Միջոցառման ընթացքում ելույթ է ունեցել հայազգի անվանի գիտնական, Նոբելյան մրցանակակիր Արտեմ Փաթափությանը, որին գիտության բնագավառում բացառիկ նվաճումների համար շնորհվել է ԵՊՀ պատվավոր պրոֆեսորի կոչում։

Премьер-министр Пашинян присутствовал на выпускном мероприятии Ереванского государственного университета
Премьер-министр Никол Пашинян в Национальном академическом театре оперы и балета им. А.Спендиаряна присутствовал на выпускном мероприятии Ереванского государственного университета.
Приветствуя присутствующих, премьер-министр поздравил их с этим знаменательным днем. “Я считаю, что окончание Ереванского государственного университета - очень важное событие в жизни каждого студента. Хочу напомнить всем нам, что в Стратегии трансформации Армении до 2050 года мы поставили задачу, чтобы не менее трех армянских вузов вошли в число 200 лучших университетов по международному рейтингу.
Думаю, нужно констатировать, что Ереванский государственный университет, безусловно, является одним из важнейших претендентов на этот показатель. В целом, мы не устаем повторять, что образование и реформы в сфере образования – это самые стратегические направления, которые должно развивать правительство Армении и Республика Армения. В этом нет преувеличения, ибо как я был убежден и продолжаю быть убежденным в том, что в любой сфере нашей общественной жизни, сталкиваясь с какой-либо проблемой и пытаясь найти истоки этой проблемы, мы обязательно находим ту или иную проблему в сфере образование. Очень важно, чтобы мы использовали это и подобные мероприятия не только для того, чтобы поздравить друг друга, но и уточнить наши планы на будущее, зарядиться энергией, необходимой для реализации этой повестки дня.
Я вообще всегда сравниваю позитивные реформы и изменения, о которых мы говорим, с ракетой: когда ракета отрывается от земли, есть первая ступень двигателя, которая отбрасывается, выработав свое топливо, затем идет вторая ступень, а иногда и третья ступень. Я думаю, что мы стоим перед необходимостью развивать нашу вузовскую систему в такой логике.
Наша вузовская система, похоже, уже исчерпала двигатели первой ступени, и думаю, пора запустить двигатели второй ступени, чтобы получить новую скорость, новое качество, новое содержание. Я надеюсь и уверен, что наши выпускники, выпускники Ереванского государственного университета, сегодня станут той движущей силой, которая сделает реформу образования более значимой, содержательной и востребованной для нас.
По этому праздничному случаю хочу выразить слова признательности всем преподавателям Ереванского государственного университета, которые сегодня наделили наших выпускников навыками, которые должны сделать их конкурентоспособными, которые должны наделить их способностью идти за своими мечтами, такими навыками, которые помогут каждому идти за своими мечтами, чтобы тот повел за собой других людей, повел за собой страну, родину, государство.
Дорогие выпускники, еще раз поздравляю вас и благодарю всех вас за вашу приверженность изменять свое образование и изменяться самим. Хочу поблагодарить всех профессоров, преподавателей и Ереванский государственный университет за их работу. Хочу пожелать всем нам силы, воли и энергии, чтобы подумать, обдумать, решать, двигаться вперед в эти времена, иметь силу и волю думать, обдумывать, принимать решения, двигаться вперед”, — сказал Никол Пашинян.
Премьер-министр Пашинян вручил награды ряду представителей ЕГУ.
В ходе мероприятия выступил известный армянский ученый, лауреат Нобелевской премии Артем Патапутян, удостоенный звания почетного профессора ЕГУ за выдающиеся достижения в области науки.