Հայաստանը հանձնառու է շարունակելու ժողովրդավարական ուղին. Վարչապետը՝ Եվրոպայի խորհրդի Գլխավոր քարտուղարին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Եվրոպայի խորհրդի Գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը: Այս մասին հայտնում է վարչապետի կայքը։
«Ողջունելով ԵԽ Գլխավոր քարտուղարի այցը՝ վարչապետը նշել է, որ որպես ԵԽ անդամ երկիր՝ Հայաստանը հանձնառու է շարունակելու ժողովրդավարական ուղին և կարևորում է համագործակցությունը մարդու իրավունքների պաշտպանության, ժողովրդավարության զարգացման, անկախ դատական համակարգի կայացման գործընթացում: Նիկոլ Փաշինյանն արդյունավետ է գնահատել ԵԽԽՎ-ի, ՄԻԵԴ-ի հետ աշխատանքը և անդրադարձել Ադրբեջանում մինչ օրս պահվող հայ ռազմագերիների, պատանդների և այլ քաղաքացիական անձանց վերադարձի խնդրին, որի ուղղությամբ ՀՀ կառավարությունը սերտորեն աշխատում է ՄԻԵԴ-ի հետ: Վարչապետը կարևորել է միջազգային հանրության, նաև ԵԽ աջակցությունը խնդրի լուծմանը և շնորհակալություն հայտնել ԵԽ գլխավոր քարտուղարին հարցին բազմակի անդրադառնալու համար:
Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչը նշել է՝ Եվրոպայի խորհուրդն արժևորում է Հայաստանի հետ փոխգործակցությունը և իր այցի նպատակն է առավել ամրապնդել այն: Նա ողջունել է ՀՀ ժողովրդավարական բարեփոխումները, որոնց ուղղությամբ Հայաստանը տեսանելի առաջընթաց է արձանագրում, և բարձր գնահատել 2021թ. միջազգային չափանիշներին համապատասխան արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների անցկացումը, որոնք ազատ էին և մրցակցային:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են երկկողմ հարաբերությունների օրակարգի հարցերի: Քննարկման առարկա են դարձել արդարադատության ոլորտի բարեփոխման ընթացքն ու մարտահրավերները: Վարչապետը նշել է դատական համակարգի հանդեպ հանրային վստահության բարձրացման կարևորությունը, ԵԽ Գլխավոր քարտուղարն էլ վերահաստատել է ԵԽ խորհրդատվական աջակցությամբ, փորձով ու գիտելիքներով գործընթացին օժանդակելու պատրաստակամությունը: Անդրադարձ է եղել նաև կանանց ներգրավվածությունը հանրային կյանքի տարբեր ոլորտներում խթանելու հարցին: Քննարկվել է ՀՀ-ԵԽ Գործողությունների ծրագրի 2019-2022 թթ. իրականացումը:
Հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել Հայաստանի ներքին ու արտաքին քաղաքական իրավիճակի, տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգության մարտահրավերների շուրջ: Ընդգծվել է երկխոսության կարևորությունը խաղաղության և բարգավաճման հասնելու ճանապարհին:
Վարչապետը ներկայացրել է ՀՀ դիրքորոշումները հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման և սահմանագծման, սահմանային անվտանգության հանձնաժողովի գործունեության, խաղաղության օրակարգի շուրջ և կարևորել միջազգային գործընկերների հասցեական արձագանքը տարածաշրջանային կայունությունը խաթարող սադրիչ հայտարարություններին ու գործողություններին»,- նշված է կայքում:

Pashinyan Tells Council of Europe Secretary General "Armenia Committed to Democratic Path"
Welcoming the visit of the Secretary General of the Council of Europe, the Prime Minister noted that as a member state of the Council of Europe, Armenia is committed to continuing the democratic path, and attaches importance to the strengthening of cooperation in the protection of human rights, development of democracy and establishment of an independent judiciary. Nikol Pashinyan assessed the work with the PACE and the ECHR as effective, referred to the issue of the return of Armenian prisoners of war, hostages and other civilians detained in Azerbaijan until now, in the direction of which the Armenian Government is working closely with the ECHR. The Prime Minister attached importance to the support of the international community, including the Council of Europ, thanking the CoE Secretary General for repeatedly addressing the issue.
Marija Pejčinović Burić noted that the Council of Europe values cooperation with Armenia, and the purpose of her visit is to further strengthen it. She welcomed the democratic reforms of the Republic of Armenia, in the direction of which Armenia is registering visible progress, and highly assessed the early parliamentary elections of 2021, which were in accordance with international standards, free and competitive.
The interlocutors touched upon the issues on the agenda of bilateral relations. The process and challenges of reforms in the sphere of justice were discussed. The Prime Minister noted the importance of increasing public confidence in the judiciary, and the Secretary General reaffirmed her readiness to support the process with the Council of Europe's advisory support, experience and knowledge. The issue of promoting women's involvement in various spheres of public life was also touched upon. The implementation of Republic of Armenia-Council of Europe Action Plan for 2019-2022 was discussed.
The sides exchanged views on the domestic and external political situation in Armenia, as well as regional and international security challenges. The importance of dialogue on the path to peace and prosperity was emphasized.
The Prime Minister presented the positions of the Republic of Armenia on the delimitation and demarcation of the Armenian-Azerbaijani border, the activities of the Border Security Commission, the peace agenda, attaching importance to the targeted response of international partners to provocative statements and actions that undermine regional stability.