Վարչապետը հյուրընկալել է Նոբելյան մրցանակակիր Արտեմ Փաթափությանին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարությունում հյուրընկալել է հայազգի անվանի գիտնական, Նոբելյան մրցանակակիր Արտեմ Փաթափությանին, որ Հայաստան է ժամանել էկոնոմիկայի նախարարության կազմակերպած «Գիտության և գործարարության օրեր-2022» միջոցառման շրջանակում: Այս մասին հայտնում է վարչապետի կայքը։
«Ողջունելով անվանի գիտնականին՝ վարչապետը նշել է. «Հարգելի պարոն Փաթափության, ուրախ եմ Ձեզ տեսնելու և ծանոթանալու համար: Ողջունում եմ Ձեր այցը Հայաստանի Հանրապետություն:
Երեկ ուշադիր լսեցի Ձեր ելույթը Երևանի պետական համալսարանի ավարտական միջոցառման ժամանակ և շատ տպավորված եմ: Բնականաբար, այն հաջողությունները, որոնք Դուք ունեք, կարծում եմ, Հայաստանի Հանրապետությունը և ողջ հայ ժողովուրդը սեփականն է համարում: Իհարկե, մեզ համար հպարտանալու մեծ առիթ է, որ վերջապես Նոբելյան մրցանակակիրների շարքում ունենք նաև մեր հայրենակցին:
Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել նաև Ձեր պատրաստակամության համար՝ աջակցելու Հայաստանում գիտության, կրթության զարգացմանը: Այդ ոլորտում շոշափելի բարեփոխումներ անելը մեր ռազմավարական կարևոր ուղղություններից է և կարծում ենք, որ գիտության, կրթության բարեփոխումներն ունեն ռազմավարական նշանակություն ու պետք է կանխորոշեն մեր երկրի ապագան: Իհարկե, մեր հայրենակիցների ներուժն այս գործում ներգրավելը մեզ համար կարևոր է, եթե նման պատրաստակամություն կա:
Կրկին ողջունում եմ Ձեզ, կուզենայի նաև Ձեր այցի ընթացքի մասին լսել՝ ինչպե՞ս է անցնում, ինչպե՞ս է Ձեր տրամադրությունը և ինչպե՞ս եք անցկացնում ժամանակը Հայաստանում»:
Իր հերթին, Արտեմ Փաթափությանը նշել է. «Ինձ համար մեծ պատիվ է հանդիպել Ձեզ և լինել այստեղ։ Հիանալի այց ունեցա, շոյված եմ այն ընդունելությունից, որ ցույց տվեցիք Դուք և կառավարությունը, բայց որ ամենակարևորն է՝ ազգի կողմից ընդունելությունից։
Իմ հանդիպած ուսանողների աչքերի ուրախությունը իսկապես ապշեցուցիչ է, և կարծում եմ, նույնիսկ ԱՄՆ այսպես չի գնահատում իր երիտասարդ գիտնականներին։ Շատ ուրախ կլինեմ օգնել որևէ կերպ, իմ հնարավորությունների սահմաններում։ Արդեն հանդիպել եմ բազմաթիվ նախարարների, կրթության և գիտության ոլորտի ներկայացուցիչների, նաև մարդկանց, ովքեր բարձր տեխնոլոգիական ընկերություններ են հիմնել։
Համամիտ եմ Ձեր այն մտքի հետ, որ գիտությունն ու տեխնոլոգիաները շատ կարևոր են Հայաստանի կյանքի հաջորդ փուլի համար` ոչ թե միայն տնտեսության, ռազմական ոլորտի, այլ բոլոր ուղղությունների։
Այցելել եմ Սինոփսիս, Թումո, և սրանք հայկական հնարարամտության երկու հրաշալի օրինակներ են, որոնք օգտակար են ոչ միայն արդյունաբերությանը, այլ նաև ներդրում ունեն կրթության մեջ, բարելավում են կրթությունը, որն ապագայում կսնուցի, կօգնի տնտեսությանը։ Հույս ունեմ, որ կարող եմ օգտակար լինել առողջապահության ոլորտում և ինֆորմատիկայի, որը մաթեմատիկական հենք ունի։ Կարծում եմ, որ այն ապագա կենսաբանության մեջ մեծ տեղ կունենա:
Հայաստանն իր սահմանափակ բյուջեով կարող է ռազմավարական մոտեցում ցուցաբերել այն ոլորտներին, որտեղ հնարավորություն ունի կարճ ժամանակահատվածում հասնել առավելագույնի։ Կարծում եմ՝ կան որոշակի ուղղություններ, որտեղ կարող ենք մրցակցել, կան նաև ուղղություններ, որտեղ իմ կարծիքով իմաստ չունի փորձել դառնալ լավագույնը։ Կրկնում եմ, ուրախ կլինեմ օգնել իմ կարողությունների սահմաններում։ Շատ ոգևորված եմ այն ընդհանուր հակակոռուպցիոն շարժման համար, որ դուք սկսել եք, որն արդեն արտացոլվում է ակադեմիկական շրջանակում»։
Այնուհետև զրուցակիցները քննարկել են ՀՀ-ում գիտության և կրթության ոլորտի խնդիրներին ու կառավարության նախաձեռնած բարեփոխումներին վերաբերող հարցեր:
Վարչապետը նշել է, որ գործադիրը պատրաստվում է մինչև 2026 թվականը շարունակական ավելացնել գիտության ոլորտի ֆինանսավորումը և հավելել, որ այն արդեն իսկ ավելացել է 80 տոկոսով: Նիկոլ Փաշինյանն առանձնակի կարևորել է գիտական արտադրանքի արդյունավետության բարձրացումն ու բարձրագույն կրթության ոլորտում հետազոտական աշխատանքի ընդլայնումը:
Կառավարության ղեկավարը կարևորել է Արտեմ Փաթափությանի դիտարկումները, առաջարկություններն ու խորհուրդները՝ վերը նշված ուղղություններով բարեփոխումներն առաջ մղելու գործում: Միաժամանակ, վարչապետն ընդգծել է, որ պարոն Փաթափությանի օրինակը ոգևորիչ է երիտասարդների համար և վստահություն հայտնել, որ նրա այցը կոգեշնչի նրանց:
Արտեմ Փաթափությանը նշել է, որ պատրաստ է իր գիտելիքներով, փորձով ու ներուժով նպաստել ՀՀ-ում գիտության և կրթության զարգացմանը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Նոբելյան մրցանակակիր Արտեմ Փաթափությանին Կենսաբանության բնագավառում ձեռք բերված ակնառու նվաճումների, բժշկագիտության զարգացման գործում ներդած նշանակալի ավանդի համար պարգևատրել է Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոց շքանշանով»,- նշված է կայքում::

Armenian PM Nikol Pashinyan today hosted the prominent Armenian scientist, Nobel Prize winner Ardem Patapoutian, who arrived in Armenia as part of the "Science and Business Days-2022" event organized by the Ministry of Economy. (Pashinyan’s office issued the following transcript of Pashinyan's remarks.)
Dear Mr. Patapoutian, I am glad to meet and get to know you. I welcome you to the Republic of Armenia.
Yesterday, I listened attentively to your speech at the graduation ceremony of Yerevan State University, I am very impressed. Naturally, I think the Republic of Armenia and the Armenian people consider your successes as their own. Of course, it is a great reason for us to be proud, that we finally have one of our compatriots among the ranks of Nobel Prize winners.
I would also like to thank you for your willingness to support the development of science and education in Armenia. Making tangible reforms in this area is one of our strategic directions; we believe that the reforms in science and education are of strategic importance and should predetermine the future of our country. Of course, involving the potential of our compatriots in this work is important for us, if there is such a willingness.
I welcome you again, I would like to hear about the course of your visit, how it goes, how is your mood, how do you spend your time in Armenia?”
In turn, Ardem Patapoutian said, “It’s a huge honor for me to meet you and be here. I have had a fantastic visit. I am so honored by the reception that you and the rest of the government, but most imprtantly, the nation gave me.
The joy in the eyes of the students that I see is really amazing, and I think even the United States doesn’t value its scientists like this. I will be very happy to help in any way I can. I have already met various ministers, representatives of education and science, also some people who have established high-tech companies.
I agree with you that science and technology are so important for the next stage of Armenian life, not just for economy, military, but everything.
I visited Synopsys, Tumo, which are wonderful examples of Armenian ingenuity. They are helping not only the insdustry, but are giving back to education, improving education that wll then feed and help the economy. I hope I can be helpful in the healthcare industry, and in informatics, which has mathematical background. I think it will have a big part in the future of biology.
I hope and I think that Armenia with its limitted budget can be much more startegic in the areas where it can become a leader very quickly. So there are some things we can compete, but there are some areas that I think it’s not a good idea to try to become the best. Again, I am happy to help in any way I can. I am very encouraged to see the overall unti-corruption movement that you started, which is starting to translate into the academic circle”.
Afterwards, the interlocutors discussed issues related to the problems of science and education in the Republic of Armenia and the reforms initiated by the government. Pashinyan noted that the government is going to continuously increase funding for science until 2026, adding that it has already increased by 80%. Pashinyan emphasized the increase of the efficiency of scientific products and the expansion of research work in the field of higher education.
Pashinyan stressed the importance of Patapoutian’s observations, suggestions and advice to advance such reforms in Armenia. Pashinyan emphasized that Mr. Patapoutian’s example is inspiring for young people, saying his visit will inspire them.
Patapoutian noted that he is ready to contribute to the development of science and education in Armenia with his knowledge, experience and potential.
Pashinyan awarded Nobel Laureate Ardem Patapoutian with the Order of St. Mesrop Mashtots for outstanding achievements in the field of biology and significant contribution to the development of medicine.