Թե ինչպես էր «Մեդիամաքսը» պաշտպանում Էթիկան
Այս տողերն ավելի քան մեկ շաբաթ առաջ պիտի հրապարակվեին: Ճիշտն ասած՝ դրանք գրելը շատ տհաճ բան էր: Թերեւս դա էր պատճառը, որ իսկապես լինելով ծայրահեղ զբաղված՝ այդ գործն ամեն կերպ հետաձգում էի: Միաժամանակ, ստուգում՝ արդյո՞ք դա պատասխանելու վայրկենական ցանկություն չէր: Պարզվեց՝ ոչ: Համոզված եմ՝ թեման վաղեմության պատճառով չի կորցրել իր հրատապությունը:
2011 թվականի մայիսի 10-ին «Մեդիամաքս» տեղեկատվական գործակալության տնօրեն Արա Թադեւոսյանը հրապարակել էր «Տեղեկատվական վեճերի «միապետություն» հոդվածը (սյունա՞կը): Դրանում նա իր վրդովմունքն էր հայտնել այն առնչությամբ, թե իբր գործակալության գլխավոր խմբագիր Դավիթ Ալավերդյանին առաջարկված էր եղել անդամակցել 2011 թվականի մայիսի 1-ին ստեղծված՝ Տեղեկատվական վեճերի խորհրդին, սակայն պարզվել էր, որ Խորհրդի անդամների՝ հրապարակված ցուցակում նրա ազգանունը բացակայել էր: Ընդսմին, ինչպես գրում է Արա Թադեւոսյանը, դրա պատճառը եղել է Երեւանի մամուլի ակումբի նախագահ Բորիս Նավասարդյանի՝ «քաղաքական ենթատեքստ» ունեցող առարկությունը: Հոդվածագիրն այդ հարցում իր դժգոհությունն է հայտնում նաև Խորհրդի ստեղծման նախաձեռնողի՝ Մարդու իրավունքների պաշտպանի (օմբուդսմենի) դիրքորոշման եւ այդ մարմնի ստեղծման հանգամանքների վերաբերյալ:
Սկսենք այն բանից, որ «Մեդիամաքսի» տնօրենի հրապարակման ոչ մի պնդում չի համապատասխանում իրականությանը: Գործակալության կայքէջում հրապարակվել է Տեղեկատվական վեճերի խորհրդի (ՏՎԽ) պաշտոնական հերքումն այդ առնչությամբ, որը, սակայն, ինչպես եւ հարկն է, շարադրված էր զուտ արձանագրային, հակիրճ տոնով: Եվ քանի որ բուն հոդվածում անմիջականորեն շոշափվում է նաեւ իմ անձնական հեղինակությունը, ես ինձ իրավունք եմ վերապահում առանձին պատասխան եւ մեկնաբանություններ տալ վերոհիշյալին:
Նախ, Դավիթ Ալավերդյանին՝ Խորհրդին անդամակցելու պաշտոնական առաջարկ չէր կարող արվել, քանի որ կազմի ընդլայնման հարցն, ինչպես հստակորեն նշված է մայիսի 1-ին տարածված համապատասխան Հուշագրում, որոշվում է հիմնադիր անդամների փոխադարձ համաձայնությամբ: Մինչդեռ հիմնադիրների մեծամասնությունը «Մեդիամաքսի» գլխավոր խմբագրի անդամակցության հարցը չի քննարկել եւ անգամ չի էլ իմացել նման թեկնածության գոյության մասին: Դավիթ Ալավերդյանի հետ ՏՎԽ քարտուղար Շուշան Դոյդոյանի զրույցը կարող էր լինել սոսկ մտադրությունների շրջանակներում, եւ տարբեր անձանց հետ Խորհրդի անդամների մի քանի նման խոսակցություններ կարող էին լինել (եւ եղել են): Ծաղկաձոր՝ ֆորումին հրավիրվելը, ուր եւ հայտարարվել էր նախաձեռնության մասին, նույնպես չէր կարող մեկնաբանվել որպես Խորհրդի անդամակցության հավաստում, քանի որ այդ միջոցառմանը հրավիրվել եւ մասնակցել են տասնյակ լրագրողներ:
Երկրորդ՝ ի դեպ, ավելի ուշ, Դավիթ Ալավերդյանին առնչվող մտադրությունների վերաբերյալ Շուշան Դոյդոյանի՝ ինձ՝ Բորիս Նավասարդյանիս, հետ տեղի ունեցած մասնավոր զրույցում որեւէ «քաղաքական ենթատեքստ» չի եղել: Խոսվել է Խորհրդի ընդլայնման ընթացակարգի եւ այն մոտեցումների մասին, որոնք պետք է նկատի առնվեին թեկնածությունները քննարկելիս: Բնականաբար, այս զրույցի ընթացքում թեկնածություններից որեւէ մեկի վերաբերյալ որեւէ որոշում՝ ո´չ դրական, ո´չ էլ բացասական, չի´ կայացվել եւ չէ´ր կարող կայացվել:
Երրորդ՝ այդ ինչի՞ց ելնելով է Արա Թադեւոսյանը որոշել, որ ՏՎԽ մյուս անդամները «ենթարկվեցին դեռեւս չստեղծված Խորհրդի շարքային անդամի կարծիքին»: Նա ի՞նչ հիմքեր ունի ենթադրելու, որ հարգարժան մարդիկ՝ իրենց ասպարեզում հայտնի պրոֆեսիոնալները (արդեն հիշատակված՝ Տեղեկատվության ազատության կենտրոնի տնօրեն Շուշան Դոյդոյանից բացի, «Ինտերնյուս-Եվրոպա»-ի տնօրեն Մանանա Ասլամազյանը, «Առավոտ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Արամ Աբրահամյանը, իրավագետ, փաստաբան Արա Ղազարյանը), ովքեր վաստակել են անկախ, սեփական արժանապատվության զգացում ունեցող անձանց կայուն համարում, մեկ էլ հանկարծ ոչ սեփական կարծիք ունեն եւ ոչ էլ կարողանում են պաշտպանել այն: Միգուցե կոլեգիալ մարմնում նման բնույթի փոխհարաբերությունների առկայության մասին պատկերացումները «Մեդիամաքսի» տնօրենի մեջ ձեւավորվել են տխրահռչակ Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի ազգային հանձնաժողովին անդամակցելու 10 տարիների ընթացքո՞ւմ:
Նորաստեղծ Խորհրդի անդամներին այս կերպ «իրենց տեղը դնելուց» հետո պասկվիլի (փաստերի՝ վերը բերված խեղաթյուրումները թույլ են տալիս հենց այդպես բնութագրել մեդիամաքսյան հրապարակման ժանրը) հեղինակն անցնում է Մարդու իրավունքների պաշտպանին. «(...) մեր («Մեդիամաքսի» - Բ.Ն.) իրավունքն է տեղեկացնել, որ Տեղեկատվական վեճերի խորհրդի ստեղծումը տեղի է ունեցել էթիկայի տեսակետից բավական վիճելի պայմաններում: Եվ այս մասին առաջին հերթին պետք է խորհի Պաշտպանը (Կարեն Անդրեասյանը - Բ.Ն.), որը պառակտված հասարակությանն իր անաչառությունն ապացուցելու դժվարին խնդիր ունի»: Պաթետի՛կ խոսք է. ի՞նչ կարող ես ասել։ Սակայն պաթոսին տրվելուց առաջ՝ Արա Թադեւոսյանին, ով իրեն համարում է փորձառու, վաստակաշատ լրագրող և իր ուսերին այլ հոգսերի հետ առել է նաեւ Հայաստանում ՆԱՏՕ-ի տեղեկատվական կենտրոնի տնօրենի պատասխանատու պարտականությունը, օգտակար կլիներ ծանոթանալ Խորհրդի ձեւավորման փաստերին եւ հանգամանքներին:
Օմբուդսմենը հանդես է եկել Խորհրդի ստեղծման նախաձեռնությամբ և հինգ կոնկրետ անձանց առաջարկել դառնալ դրա հիմնադիրները: ՏՎԽ հետագա գործողությունները (ներառյալ, բնականաբար, նաեւ կազմի ընդլայնման խնդիրը), ըստ Կարեն Անդրեասյանի հրապարակային հայտարարության, բացառապես այդ մարմնի առանձնաշնորհն են: Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի միջամտությունն էլ կսահմանափակվի՝ Խորհրդին բազմակողմանի օգնության տրամադրմամբ: Հետեւաբար, թեկնածուների ընտրության հարցում ևս, ըստ այդմ, Պաշտպանը չէր կարող վճռորոշ դեր խաղալ: Խորհրդակցական նորաստեղծ մարմինն իր գոյության առաջին իսկ օրը հանդես եկավ իր գործունեության սկզբունքների մասին՝ վերը հիշատակված Հուշագրով: Խորհրդի ձեւավորման մեխանիզմը պարզ է, իր ստանձնած առաքելությունը՝ նույնպես. առայսօր ՏՎԽ-ն ոչ մի որոշում չի կայացրել: Ուրիշ ի՞նչ «թափանցիկության» ( եւ ինչի՞ շուրջ) պակաս է զգում Արա Թադեւոսյանը:
Այս համատեքստում ծաղրանկարային են ընկալվում գործակալության տնօրենի այն խոսքերը, թե «շուկայում իր գործունեության 12 տարիների ընթացքում «Մեդիամաքսը» երբեւէ չի խախտել ժուռնալիստական էթիկայի ոչ մի կանոն եւ մշտապես հանդես է եկել որակյալ լրագրությամբ»: Խոստովանում եմ՝ հաճախ չէ, որ առիթ եմ ունեցել կարդալու «Մեդիամաքսի» նյութերը: Բայց եթե «Տեղեկատվական վեճերի «միապետություն» հրապարակումն ընդունենք այդ որակյալ լրագրության ա-լյա «Մեդիամաքս» նմուշօրինակ, ապա չեմ նախանձում նրանց, ովքեր այդ գործակալությունն ընդունում են որպես տեղեկատվության աղբյուր:
Արա Թադեւոսյանի հեռուն գնացող «մերկացումների» համար հիմք էր ծառայել սոսկ մեկ մասնավոր հեռախոսային խոսակցությունը: Մի կողմ թողնենք էթիկայի տեսանկյունից միանգամայն տրամաբանական հարցն այն մասին, թե նման բանն, ընդհանրապես, ինչպես կարող էր դառնալ հանրային քննարկման առարկա: Ավելին՝ համարենք, որ ստացված տեղեկությունը կարող էր իրավիճակի մասին սխալ պատկերացում ձեւավորել: Բայց հենց դրա համար էլ գոյություն ունեն որակյալ լրագրության սկզբունքներ, որպեսզի առաջին տպավորությունը համեմատես այլ, մասնավոր զրույցից շատ ավելի ծանրակշիռ աղբյուրներից ստացված տեղեկատվության՝ ծաղկաձորյան ֆորումում Խորհրդի գաղափարի հանգամանալից քննարկման, ընդունված Հուշագրի տեքստի հետ: Վերջապես, կարելի էր (իսկ լրագրողական էթիկայի տեսանկյունից՝ անհրաժեշտ) խոսել նաեւ Բորիս Նավասարդյանի հետ, ում որ պասկվիլում վերագրվում է գոյություն չունեցող «քաղաքական ենթատեքստ», կամ էլ, ծայրահեղ դեպքում, զրուցել Խորհրդի գոնե մեկ այլ անդամի հետ ևս:
Որոշակի պայմաններում, օպերատիվության նպատակով, լրագրողն, անշուշտ, իրավունք ունի տարածել չստուգված փաստեր, եթե դրանք առնչվում են օրախնդիր, հանրային կարեւորություն ունեցող հարցի: Սակայն մեր այս պատմության մեջ օպերատիվության մասին հիշատակելը ծիծաղելի է. Խորհրդի ձեւավորման մասին մանրամասն հայտարարություն է արվել մայիսի 1-ին, նույն ժամանակ էլ տարածվել է նաեւ Հուշագիրը: Իսկ «Մեդիամաքսի» հրապարակումը հայտնվել է մայիսի 10-ին: Այդ օրերի ընթացքում կարելի էր մի քանի անգամ կապվել ինչպես գործակալության տնօրենին, այնպես էլ գլխավոր խմբագրին քաջածանոթ՝ ՏՎԽ հիմնադիր անդամներից յուրաքանչյուրի հետ եւ պարզաբանումներ ստանալ...
Բացի այդ, եթե խոսելու լինենք մասնագիտական «կանոնների» մասին, որոնք «Մեդիամաքսն» իբր թե երբեք չի խախտել, ապա իրեն հարգող ԶԼՄ-ն պարտավոր էր իր հրապարակման վերաբերյալ հերքումը տպագրել առանց մեկնաբանությունների եւ բովանդակային որեւէ այլ միջամտության: Սակայն գործակալությունը, չգիտես ինչու, Տեղեկատվական վեճերի խորհրդի հերքումն ուղեկցել է Շուշան Դոյդոյանի եւ Բորիս Նավասարդյանի լուսանկարներով: Թե «ստեղծագործական» այդ հնարանքով ինչ են ցանկացել ասել մեդիամաքսցիները, կամ ինչու նման «պատվի» չեն արժանացել Խորհրդի մյուս անդամները՝ ամենատարբեր ենթադրությունների տեղիք է տալիս: Այսօրինակ երկիմաստությունն առավել անընդունելի է դարձնում լուսանկարների հրապարակումը՝ լրագրողական էթիկայի տեսանկյունից:
Բայց հերիք է խոսենք էթիկական սկզբունքներից. քննարկվող հոդվածում դրանց հանդեպ հարգանքի նշույլ անգամ չկա: Դիտարկենք «արդար զայրույթը» «Մեդիամաքսի» տնօրենի, ով հանդես է գալիս ի պաշտպանություն իր գործընկերոջ և վրդովված է «այն իրողությունից, որ մեր մեդիա ոլորտի եւ «քաղաքացիական հասարակության» մի զգալի հատվածում գործում է փաստացի փակ եւ ոչ թափանցիկ մի համակարգ, երբ մի քանի մարդիկ իրենց իրավունք են վերապահում հանդես գալ վերջին ատյանի դատավորների դերում' իրականում ընդունելով միանձնյա եւ շատ հաճախ դժվար հիմնավորվող որոշումներ»: Հետաքրքիր է, այդ ինչպե՞ս են մեդիա ոլորտի «մի քանի մարդկանց» կարծիքը, ովքեր պահպանել են իրենց իմացածը եւ մտածածն ասելու ընդունակությունը, կամ քաղաքացիական հասարակության «որոշումները» խանգարել Արա Թադեւոսյանին՝ ընթանալու կյանքի իր ընտրած ուղիով: Այսինքն՝ լինել արդեն հիշատակված ՀՌԱՀ-ի անդամ կամ իր PR և հաղորդակցային «Մեդիաբրենդ» գործակալությամբ մասնակցել 2008թ. նախագահական ընտրությունները լուսաբանող այն «դիտարկմանը», որը քիչ էր մնում հայկական ԶԼՄ-ները անաչառության էտալոն համարեր: Ի դեպ, հանուն հետաքրքրութան ես նայեցի ո´չ մինչ այդ, ո´չ էլ դրանից հետո Հայաստանով երբևէ չհետաքրքրված՝ Հանուն ժողովրդավարության եվրոպական հիմնադրամի կայքէջը, որի հովանու ներքո էր իրականացվում նշյալ նախագիծը, եւ այդ դիտարկման մասին որեւէ հիշատակում չգտա. հասկանալ կարելի է՝ որոշել են ՀԺԵՀ-ի կենսագրությունից ջնջել այդ ամոթալի էջը:
Իսկ մեզ մոտ ամոթալի չէ, ավելին՝ կարելի է ինքն իրեն թույլ տալ երեք տարի անցնելուց հետո իր «արդար զայրույթը» թափել նրանց վրա, ում ազնիվ գնահատականը՝ ԶԼՄ-ների այն ժամանակվա գործունեության վերաբերյալ, փորձել է վարկաբեկել իր կեղծ դիտարկմամբ: Այն ժամանակ մենք լռեցինք, բայց, ըստ երեւույթին, ավելի հաճախ է պետք իրերը կոչել իրենց անուններով, և ոչ թե բարեսրտորեն այն մարդկանց դրության մեջ մտնել, ովքեր ապրում են «ուզում ես ապրել՝ ծռմռվել իմացիր» կարգախոսով: Այլապես, հենց վերջիններս են սկսում մասնագիտական ոլորտում իրենց զգալ դատավորներ ու նորաձեւության օրենսդիրներ:
Կարելի է տարբեր կերպ վերաբերվել նորաստեղծ Տեղեկատվական վեճերի խորհրդին, հավատալ կամ չհավատալ դրա հեռանկարայնությանը: Կարծում եմ, որ անգամ դրա նախաձեռնողն ու հիմնադիրները լիովին համոզված չեն, որ այդ ձեռնարկումը կարող է հաջողել: Սակայն չփորձել՝ այն պարագայում, երբ դատական վերջին գործերի հետեւանքով հայկական ԶԼՄ-ներում տիրող իրավիճակը ծայրահեղության եզրին է հասել, անտարբերության դրսեվորում կլիներ: Իսկ ի՞նչ շարժառիթներով է առաջնորդվել «Մեդիամաքսի» տնօրենը՝ որոշելով այդքան հեշտորեն վարկաբեկել նախաձեռնությունը և անտեսելով փոքրիշատե փորձառու եւ պատասխանատու լրագրողի տարրական պարտականությունները։ Սա՛ պիտի խորհելու տեղիք տա: Ես խորհել եմ եւ, թերեւս, գիտեմ ճիշտ պատասխանը: Իսկ դո՞ւք:
Հ.Գ. Մի քանի շաբաթ առաջ Արա Թադեւոսյանն ինձ հայտնեց «Մեդիամաքսի» կայքէջում անվանական բարձրորակ սյունակների շարք ստեղծելու հետաքրքիր ծրագրի մասին եւ ինձ առաջարկեց դառնալ սյունակագիրներից մեկը: Դարձյալ այդ նույն բարեսրտությունից ելնելով եւ շարունակելով հավատալ, որ, անգամ «Մեդիաբրենդի» դիտարկումով ու հեռարձակողների լիցենզավորման տասնյակ մրցույթներով անցնելուց հետո, մեծ ցանկության դեպքում կարելի է ճշմարիտ ուղու վրա կանգնել, ես սկզբում չբացառեցի նման համագործակցության հնարավորությունը: Սակայն ծայրահեղ զբաղվածության եւ, ինչ մեղքս թաքցնեմ, ցանկանալով մի որոշ ժամանակ հետեւել, թե այդ գաղափարն ինչ կերպարանք է ստանում, նախընտրեցի սպասել: Երկար սպասելու հարկ չեղավ...

Как “Медиамакс” этику отстаивал
Эти строки должны были появиться более недели назад. Прямо скажу, писать их крайне неприятно. Может поэтому, пользуясь по-настоящему чрезвычайной занятостью, всячески откладывал это дело. Заодно проверял, не было ли желание отреагировать сиюминутным. Оказалось, нет. Уверен, тема не потеряла своей актуальности за давностью.
10 мая 2011 директор информагентства "Медиамакс" Ара Тадевосян опубликовал заметку (колонку?) "Монархия" по информационным спорам". В ней он выражает возмущение по поводу того, что главному редактору агентства Давиду Алавердяну якобы было предложено членство в учрежденном 1 мая 2011 Совете по информационным спорам, но в обнародованном списке членов Совета его фамилии не оказалось. При этом, как пишет Ара Тадевосян, причиной стали возражения президента Ереванского пресс-клуба Бориса Навасардяна, имевшие "политический подтекст". Автор заметки высказывает недовольство также позицией инициатора Совета Защитника прав человека (омбудсмана) по данному вопросу и обстоятельствам создания этого органа.
Начнем с того, что ни одно утверждение публикации директора "Медиамакс" не соответствует действительности. На веб-сайте агентства было опубликовано официальное опровержение на этот счет от имени Совета по информационным спорам (СИС), но оно, как и полагается, выдержано в сугубо протокольном тоне. И поскольку в самой заметке непосредственно затрагивается также моя личная репутация, позволю себе отдельный ответ и комментарии.
Во-первых, Давиду Алавердяну не могло быть сделано официальное предложение о членстве в Совете, поскольку вопрос о расширении его состава, как четко отмечено в распространенном 1 мая соответствующем Меморандуме, решается по взаимному согласию членов-учредителей. Между тем большинство учредителей не обсуждало кандидатуру главного редактора "Медиамакс" и даже не знало о ее существовании. Разговор секретаря СИС Шушан Дойдоян с Давидом Алавердяном мог происходить исключительно на уровне намерений и подобных бесед членов Совета с разными людьми могло быть (и было) несколько. Приглашение на Форум в Цахкадзор, где было объявлено об инициативе, также не могло трактоваться как подтверждение членства в Совете, поскольку на это мероприятие были приглашены и приняли участие десятки журналистов.
Во-вторых, в частной беседе Шушан Дойдоян со мной, Борисом Навасардяном, кстати, состоявшейся уже после обсуждения намерений с Давидом Алавердяном, никакой "политический подтекст" не присутствовал. Речь шла о процедуре расширения Совета и соображениях целесообразности, которые должны приниматься в расчет при обсуждении кандидатов. Соответственно, никаких решений - ни положительных, ни отрицательных - по поводу какой-либо из кандидатур в этой беседе не принималось и принято быть не могло.
В-третьих, с чего это Ара Тадевосян решил, что остальные члены СИС "все
подчинились мнению рядового члена еще не созданного Совета"? Какие у него основания предполагать, что уважаемые люди, известные в своей области профессионалы (помимо уже упомянутой директора Центра свободы информации Шушан Дойдоян, это директор "Интерньюс" Европа Манана Асламазян, главный редактор газеты "Аравот" Арам Абрамян, юрист, адвокат Ара Казарян), заслужившие твердую репутацию независимых, обладающих чувством собственного достоинства личностей, не имеют и не умеют отстоять собственное мнение? Возможно, представления о подобном характере взаимоотношений в коллегиальном органе у директора "Медиамакс" сложились за 10 лет членства в печально известной Национальной Комиссии по телевидению и радио?
"Разобравшись" таким образом с членами новосозданного Совета, автор пасквиля (уже приведенные выше передергивания фактов позволяют именно так определить жанр "медиамаксовской" публикации) взялся за Защитника прав человека: "(...) наше ("Медиамакс" - Б.Н.) право сообщить, что создание Совета произошло в спорных с точки зрения этики условиях. И об этом в первую очередь стоит задуматься Омбудсмену (Карену Андреасяну - Б.Н.), перед которым стоит непростая задача - доказать свою беспристрастность расколотому обществу". Патетично, нечего сказать! Но прежде чем предаваться патетике Ара Тадевосяну, считающему себя опытным и заслуженным журналистом, возложившему на свои плечи помимо прочего ответственную обязанность руководителя Информационного центра НАТО в Армении, полезно было бы ознакомиться с фактами, обстоятельствами формирования Совета.
Омбудсман выступил с инициативой создания Совета и предложил пяти конкретным личностям стать его учредителями. Дальнейшие действия СИС (включая, естественно, и вопрос расширения состава), согласно публичному заявлению Карена Андреасяна, являются исключительно прерогативой этого органа. А вмешательство офиса Защитника прав человека будет ограничено всесторонней помощью Совету. Соответственно, и в вопросе кандидатов омбудсман по определению не мог играть решающую роль. Новосозданный консультативный орган в первый же день своего существования обнародовал упомянутый выше Меморандум о принципах своей деятельности. Механизм формирования Совета ясен, миссия, которую он взял на себя, - также, никаких решений СИС по сей день не принимал. Какой еще "прозрачности" и относительно чего не хватило Ара Тадевосяну?
В этом контексте карикатурно звучат слова директора агентства о том, что "за 12 лет работы на рынке Медиамакс ни разу не нарушал ни одного канона журналистской этики и всегда выступал с качественной журналистикой". Признаюсь, нечасто доводилось читать материалы "Медиамакс". Но если рассматривать публикацию "Монархия" по информационным спорам" как образец этой самой качественной журналистики а-ля "Медиамакс", то не завидую тем, кто ориентируется на это агентство как на источник информации.
Основой для далеко идущих "разоблачений" от Ара Тадевосяна стал исключительно один частный телефонный разговор. Опустим вполне резонный с точки зрения этики вопрос, почему таковой вообще стал предметом публичного обсуждения. Более того, допустим, что полученная информация могла составить неверное представление о ситуации. Но для того и существуют принципы качественной журналистики, чтобы сверить первое впечатление с альтернативными источниками - гораздо более весомыми, чем частная беседа: с обстоятельным обсуждением идеи Совета на Форуме в Цахкадзоре, с текстом Меморандума. Наконец, можно (а с точки зрения журналистской этики необходимо) было переговорить и с Борисом Навасардяном, которому в пасквиле приписывается несуществующий "политический подтекст", или на крайний случай хотя бы еще с одним другим членом Совета.
При определенных условиях журналист в целях оперативности вполне вправе распространять непроверенные факты, если они затрагивают актуальную, общественно значимую тему. Однако в нашей истории об оперативности говорить смешно - о формировании Совета было в деталях объявлено 1 мая, тогда же был распространен Меморандум. А публикация "Медиамакс" появилась 10 мая. За эти дни можно было по нескольку раз связаться с каждым из хорошо знакомых как директору, так и главному редактору агентства учредителей СИС...
Кроме того, если уж говорить о профессиональных "канонах", которые якобы никогда не нарушал "Медиамакс", то уважающее себя СМИ обязано публиковать ответы или опровержения на свои публикации без комментариев или какого-либо иного вмешательства в содержание. Однако агентство зачем-то сопроводило опровержение Совета по информационным спорам фотографиями Шушан Дойдоян и Бориса Навасардяна. Что хотели сказать "медиамаксовцы" этой "творческой" уловкой, почему такой же "чести" не удостоились другие члены Совета - вызывает самые разные догадки. И такая двусмысленность делает публикацию фотографий еще более неприемлемой с точки зрения журналистской этики.
Но достаточно об этических принципах - на уважении к ним в обсуждаемой публикации нет и намека. Поговорим о "праведном гневе" директора "Медиамакс", вставшего на защиту своего коллеги и "возмутившегося" "ситуацией, когда в значительной части нашей медиа-среды и "гражданского общества" действует закрытая и непрозрачная система, когда несколько человек считают себя вправе выступать в роли судей последней инстанции, в действительности принимая единоличные и очень часто неаргументируемые решения". Интересно, когда это мнение "нескольких человек" из медиа-среды, кто сохранил способность говорить то, что на самом деле знает и думает, или какие "решения" гражданского общества мешали Ара Тадевосяну идти по избранному жизненному пути? Быть членом уже упомянутой НКТР или участвовать со своим пиар и коммуникационным агентством "Медиабренд" в "мониторинге" освещения президентских выборов 2008, согласно которому армянские СМИ были чуть ли не эталоном объективности? Кстати, интереса ради я заглянул на сайт никогда ни до, ни после того Арменией не интересовавшегося Европейского Фонда за демократию, под чьей эгидой осуществлялся проект, и не нашел об этом мониторинге никакого упоминания - можно понять, решили зачеркнуть постыдную страничку в биографии ЕФД.
А у нас не стыдно, более того, можно даже позволить себе спустя три года обрушиться с "праведным гневом" на тех, чью честную оценку деятельности СМИ того периода пытался дискредитировать своей фальшивкой! Тогда мы промолчали, но, видимо, чаще надо называть вещи своими именами и не входить добросердечно в положение людей, следующих правилу "хочешь жить - умей вертеться". Иначе именно последние начинают чувствовать себя судьями и законодателями мод в профессии.
Можно по-разному относиться к новосозданному Совету по информационным спорам, верить или не верить в его перспективность. Думаю, даже у его инициатора и учредителей нет полной убежденности, что начинание имеет хорошую перспективу. Но не попробовать, когда вследствие последних судебных дел ситуация в армянских СМИ подошла к крайней черте, было бы проявлением равнодушия. А вот какими мотивами руководствовался директор "Медиамакс", решивший столь легко дискредитировать инициативу, пренебрегая элементарными обязанностями более-менее опытного и ответственного журналиста? Об этом стоит задуматься. Я задумался и, скорее всего, знаю правильный ответ. А вы?
P.S. Несколько недель назад Ара Тадевосян сообщил мне об интересном плане запустить на сайте "Медиамакс" серию качественных именных колонок и предложил мне быть одним из колумнистов. Все из той же добросердечности, продолжая верить, что даже пройдя через мониторинг "Медиабренда" и десятки конкурсов по лицензированию вещателей, можно при сильном желании стать на путь истинный, я поначалу не исключил возможность подобного сотрудничества. Но из-за нехватки времени и, что греха таить, желания понаблюдать какое-то время, во что выльется идея, предпочел выждать. Долго ждать не пришлось...