Թե ինչպես էր «Մեդիամաքսը» պաշտպանում Էթիկան
Այս տողերն ավելի քան մեկ շաբաթ առաջ պիտի հրապարակվեին: Ճիշտն ասած՝ դրանք գրելը շատ տհաճ բան էր: Թերեւս դա էր պատճառը, որ իսկապես լինելով ծայրահեղ զբաղված՝ այդ գործն ամեն կերպ հետաձգում էի: Միաժամանակ, ստուգում՝ արդյո՞ք դա պատասխանելու վայրկենական ցանկություն չէր: Պարզվեց՝ ոչ: Համոզված եմ՝ թեման վաղեմության պատճառով չի կորցրել իր հրատապությունը:
2011 թվականի մայիսի 10-ին «Մեդիամաքս» տեղեկատվական գործակալության տնօրեն Արա Թադեւոսյանը հրապարակել էր «Տեղեկատվական վեճերի «միապետություն» հոդվածը (սյունա՞կը): Դրանում նա իր վրդովմունքն էր հայտնել այն առնչությամբ, թե իբր գործակալության գլխավոր խմբագիր Դավիթ Ալավերդյանին առաջարկված էր եղել անդամակցել 2011 թվականի մայիսի 1-ին ստեղծված՝ Տեղեկատվական վեճերի խորհրդին, սակայն պարզվել էր, որ Խորհրդի անդամների՝ հրապարակված ցուցակում նրա ազգանունը բացակայել էր: Ընդսմին, ինչպես գրում է Արա Թադեւոսյանը, դրա պատճառը եղել է Երեւանի մամուլի ակումբի նախագահ Բորիս Նավասարդյանի՝ «քաղաքական ենթատեքստ» ունեցող առարկությունը: Հոդվածագիրն այդ հարցում իր դժգոհությունն է հայտնում նաև Խորհրդի ստեղծման նախաձեռնողի՝ Մարդու իրավունքների պաշտպանի (օմբուդսմենի) դիրքորոշման եւ այդ մարմնի ստեղծման հանգամանքների վերաբերյալ:
Սկսենք այն բանից, որ «Մեդիամաքսի» տնօրենի հրապարակման ոչ մի պնդում չի համապատասխանում իրականությանը: Գործակալության կայքէջում հրապարակվել է Տեղեկատվական վեճերի խորհրդի (ՏՎԽ) պաշտոնական հերքումն այդ առնչությամբ, որը, սակայն, ինչպես եւ հարկն է, շարադրված էր զուտ արձանագրային, հակիրճ տոնով: Եվ քանի որ բուն հոդվածում անմիջականորեն շոշափվում է նաեւ իմ անձնական հեղինակությունը, ես ինձ իրավունք եմ վերապահում առանձին պատասխան եւ մեկնաբանություններ տալ վերոհիշյալին:
Նախ, Դավիթ Ալավերդյանին՝ Խորհրդին անդամակցելու պաշտոնական առաջարկ չէր կարող արվել, քանի որ կազմի ընդլայնման հարցն, ինչպես հստակորեն նշված է մայիսի 1-ին տարածված համապատասխան Հուշագրում, որոշվում է հիմնադիր անդամների փոխադարձ համաձայնությամբ: Մինչդեռ հիմնադիրների մեծամասնությունը «Մեդիամաքսի» գլխավոր խմբագրի անդամակցության հարցը չի քննարկել եւ անգամ չի էլ իմացել նման թեկնածության գոյության մասին: Դավիթ Ալավերդյանի հետ ՏՎԽ քարտուղար Շուշան Դոյդոյանի զրույցը կարող էր լինել սոսկ մտադրությունների շրջանակներում, եւ տարբեր անձանց հետ Խորհրդի անդամների մի քանի նման խոսակցություններ կարող էին լինել (եւ եղել են): Ծաղկաձոր՝ ֆորումին հրավիրվելը, ուր եւ հայտարարվել էր նախաձեռնության մասին, նույնպես չէր կարող մեկնաբանվել որպես Խորհրդի անդամակցության հավաստում, քանի որ այդ միջոցառմանը հրավիրվել եւ մասնակցել են տասնյակ լրագրողներ:
Երկրորդ՝ ի դեպ, ավելի ուշ, Դավիթ Ալավերդյանին առնչվող մտադրությունների վերաբերյալ Շուշան Դոյդոյանի՝ ինձ՝ Բորիս Նավասարդյանիս, հետ տեղի ունեցած մասնավոր զրույցում որեւէ «քաղաքական ենթատեքստ» չի եղել: Խոսվել է Խորհրդի ընդլայնման ընթացակարգի եւ այն մոտեցումների մասին, որոնք պետք է նկատի առնվեին թեկնածությունները քննարկելիս: Բնականաբար, այս զրույցի ընթացքում թեկնածություններից որեւէ մեկի վերաբերյալ որեւէ որոշում՝ ո´չ դրական, ո´չ էլ բացասական, չի´ կայացվել եւ չէ´ր կարող կայացվել:
Երրորդ՝ այդ ինչի՞ց ելնելով է Արա Թադեւոսյանը որոշել, որ ՏՎԽ մյուս անդամները «ենթարկվեցին դեռեւս չստեղծված Խորհրդի շարքային անդամի կարծիքին»: Նա ի՞նչ հիմքեր ունի ենթադրելու, որ հարգարժան մարդիկ՝ իրենց ասպարեզում հայտնի պրոֆեսիոնալները (արդեն հիշատակված՝ Տեղեկատվության ազատության կենտրոնի տնօրեն Շուշան Դոյդոյանից բացի, «Ինտերնյուս-Եվրոպա»-ի տնօրեն Մանանա Ասլամազյանը, «Առավոտ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Արամ Աբրահամյանը, իրավագետ, փաստաբան Արա Ղազարյանը), ովքեր վաստակել են անկախ, սեփական արժանապատվության զգացում ունեցող անձանց կայուն համարում, մեկ էլ հանկարծ ոչ սեփական կարծիք ունեն եւ ոչ էլ կարողանում են պաշտպանել այն: Միգուցե կոլեգիալ մարմնում նման բնույթի փոխհարաբերությունների առկայության մասին պատկերացումները «Մեդիամաքսի» տնօրենի մեջ ձեւավորվել են տխրահռչակ Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի ազգային հանձնաժողովին անդամակցելու 10 տարիների ընթացքո՞ւմ:
Նորաստեղծ Խորհրդի անդամներին այս կերպ «իրենց տեղը դնելուց» հետո պասկվիլի (փաստերի՝ վերը բերված խեղաթյուրումները թույլ են տալիս հենց այդպես բնութագրել մեդիամաքսյան հրապարակման ժանրը) հեղինակն անցնում է Մարդու իրավունքների պաշտպանին. «(...) մեր («Մեդիամաքսի» - Բ.Ն.) իրավունքն է տեղեկացնել, որ Տեղեկատվական վեճերի խորհրդի ստեղծումը տեղի է ունեցել էթիկայի տեսակետից բավական վիճելի պայմաններում: Եվ այս մասին առաջին հերթին պետք է խորհի Պաշտպանը (Կարեն Անդրեասյանը - Բ.Ն.), որը պառակտված հասարակությանն իր անաչառությունն ապացուցելու դժվարին խնդիր ունի»: Պաթետի՛կ խոսք է. ի՞նչ կարող ես ասել։ Սակայն պաթոսին տրվելուց առաջ՝ Արա Թադեւոսյանին, ով իրեն համարում է փորձառու, վաստակաշատ լրագրող և իր ուսերին այլ հոգսերի հետ առել է նաեւ Հայաստանում ՆԱՏՕ-ի տեղեկատվական կենտրոնի տնօրենի պատասխանատու պարտականությունը, օգտակար կլիներ ծանոթանալ Խորհրդի ձեւավորման փաստերին եւ հանգամանքներին:
Օմբուդսմենը հանդես է եկել Խորհրդի ստեղծման նախաձեռնությամբ և հինգ կոնկրետ անձանց առաջարկել դառնալ դրա հիմնադիրները: ՏՎԽ հետագա գործողությունները (ներառյալ, բնականաբար, նաեւ կազմի ընդլայնման խնդիրը), ըստ Կարեն Անդրեասյանի հրապարակային հայտարարության, բացառապես այդ մարմնի առանձնաշնորհն են: Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի միջամտությունն էլ կսահմանափակվի՝ Խորհրդին բազմակողմանի օգնության տրամադրմամբ: Հետեւաբար, թեկնածուների ընտրության հարցում ևս, ըստ այդմ, Պաշտպանը չէր կարող վճռորոշ դեր խաղալ: Խորհրդակցական նորաստեղծ մարմինն իր գոյության առաջին իսկ օրը հանդես եկավ իր գործունեության սկզբունքների մասին՝ վերը հիշատակված Հուշագրով: Խորհրդի ձեւավորման մեխանիզմը պարզ է, իր ստանձնած առաքելությունը՝ նույնպես. առայսօր ՏՎԽ-ն ոչ մի որոշում չի կայացրել: Ուրիշ ի՞նչ «թափանցիկության» ( եւ ինչի՞ շուրջ) պակաս է զգում Արա Թադեւոսյանը:
Այս համատեքստում ծաղրանկարային են ընկալվում գործակալության տնօրենի այն խոսքերը, թե «շուկայում իր գործունեության 12 տարիների ընթացքում «Մեդիամաքսը» երբեւէ չի խախտել ժուռնալիստական էթիկայի ոչ մի կանոն եւ մշտապես հանդես է եկել որակյալ լրագրությամբ»: Խոստովանում եմ՝ հաճախ չէ, որ առիթ եմ ունեցել կարդալու «Մեդիամաքսի» նյութերը: Բայց եթե «Տեղեկատվական վեճերի «միապետություն» հրապարակումն ընդունենք այդ որակյալ լրագրության ա-լյա «Մեդիամաքս» նմուշօրինակ, ապա չեմ նախանձում նրանց, ովքեր այդ գործակալությունն ընդունում են որպես տեղեկատվության աղբյուր:
Արա Թադեւոսյանի հեռուն գնացող «մերկացումների» համար հիմք էր ծառայել սոսկ մեկ մասնավոր հեռախոսային խոսակցությունը: Մի կողմ թողնենք էթիկայի տեսանկյունից միանգամայն տրամաբանական հարցն այն մասին, թե նման բանն, ընդհանրապես, ինչպես կարող էր դառնալ հանրային քննարկման առարկա: Ավելին՝ համարենք, որ ստացված տեղեկությունը կարող էր իրավիճակի մասին սխալ պատկերացում ձեւավորել: Բայց հենց դրա համար էլ գոյություն ունեն որակյալ լրագրության սկզբունքներ, որպեսզի առաջին տպավորությունը համեմատես այլ, մասնավոր զրույցից շատ ավելի ծանրակշիռ աղբյուրներից ստացված տեղեկատվության՝ ծաղկաձորյան ֆորումում Խորհրդի գաղափարի հանգամանալից քննարկման, ընդունված Հուշագրի տեքստի հետ: Վերջապես, կարելի էր (իսկ լրագրողական էթիկայի տեսանկյունից՝ անհրաժեշտ) խոսել նաեւ Բորիս Նավասարդյանի հետ, ում որ պասկվիլում վերագրվում է գոյություն չունեցող «քաղաքական ենթատեքստ», կամ էլ, ծայրահեղ դեպքում, զրուցել Խորհրդի գոնե մեկ այլ անդամի հետ ևս:
Որոշակի պայմաններում, օպերատիվության նպատակով, լրագրողն, անշուշտ, իրավունք ունի տարածել չստուգված փաստեր, եթե դրանք առնչվում են օրախնդիր, հանրային կարեւորություն ունեցող հարցի: Սակայն մեր այս պատմության մեջ օպերատիվության մասին հիշատակելը ծիծաղելի է. Խորհրդի ձեւավորման մասին մանրամասն հայտարարություն է արվել մայիսի 1-ին, նույն ժամանակ էլ տարածվել է նաեւ Հուշագիրը: Իսկ «Մեդիամաքսի» հրապարակումը հայտնվել է մայիսի 10-ին: Այդ օրերի ընթացքում կարելի էր մի քանի անգամ կապվել ինչպես գործակալության տնօրենին, այնպես էլ գլխավոր խմբագրին քաջածանոթ՝ ՏՎԽ հիմնադիր անդամներից յուրաքանչյուրի հետ եւ պարզաբանումներ ստանալ...
Բացի այդ, եթե խոսելու լինենք մասնագիտական «կանոնների» մասին, որոնք «Մեդիամաքսն» իբր թե երբեք չի խախտել, ապա իրեն հարգող ԶԼՄ-ն պարտավոր էր իր հրապարակման վերաբերյալ հերքումը տպագրել առանց մեկնաբանությունների եւ բովանդակային որեւէ այլ միջամտության: Սակայն գործակալությունը, չգիտես ինչու, Տեղեկատվական վեճերի խորհրդի հերքումն ուղեկցել է Շուշան Դոյդոյանի եւ Բորիս Նավասարդյանի լուսանկարներով: Թե «ստեղծագործական» այդ հնարանքով ինչ են ցանկացել ասել մեդիամաքսցիները, կամ ինչու նման «պատվի» չեն արժանացել Խորհրդի մյուս անդամները՝ ամենատարբեր ենթադրությունների տեղիք է տալիս: Այսօրինակ երկիմաստությունն առավել անընդունելի է դարձնում լուսանկարների հրապարակումը՝ լրագրողական էթիկայի տեսանկյունից:
Բայց հերիք է խոսենք էթիկական սկզբունքներից. քննարկվող հոդվածում դրանց հանդեպ հարգանքի նշույլ անգամ չկա: Դիտարկենք «արդար զայրույթը» «Մեդիամաքսի» տնօրենի, ով հանդես է գալիս ի պաշտպանություն իր գործընկերոջ և վրդովված է «այն իրողությունից, որ մեր մեդիա ոլորտի եւ «քաղաքացիական հասարակության» մի զգալի հատվածում գործում է փաստացի փակ եւ ոչ թափանցիկ մի համակարգ, երբ մի քանի մարդիկ իրենց իրավունք են վերապահում հանդես գալ վերջին ատյանի դատավորների դերում' իրականում ընդունելով միանձնյա եւ շատ հաճախ դժվար հիմնավորվող որոշումներ»: Հետաքրքիր է, այդ ինչպե՞ս են մեդիա ոլորտի «մի քանի մարդկանց» կարծիքը, ովքեր պահպանել են իրենց իմացածը եւ մտածածն ասելու ընդունակությունը, կամ քաղաքացիական հասարակության «որոշումները» խանգարել Արա Թադեւոսյանին՝ ընթանալու կյանքի իր ընտրած ուղիով: Այսինքն՝ լինել արդեն հիշատակված ՀՌԱՀ-ի անդամ կամ իր PR և հաղորդակցային «Մեդիաբրենդ» գործակալությամբ մասնակցել 2008թ. նախագահական ընտրությունները լուսաբանող այն «դիտարկմանը», որը քիչ էր մնում հայկական ԶԼՄ-ները անաչառության էտալոն համարեր: Ի դեպ, հանուն հետաքրքրութան ես նայեցի ո´չ մինչ այդ, ո´չ էլ դրանից հետո Հայաստանով երբևէ չհետաքրքրված՝ Հանուն ժողովրդավարության եվրոպական հիմնադրամի կայքէջը, որի հովանու ներքո էր իրականացվում նշյալ նախագիծը, եւ այդ դիտարկման մասին որեւէ հիշատակում չգտա. հասկանալ կարելի է՝ որոշել են ՀԺԵՀ-ի կենսագրությունից ջնջել այդ ամոթալի էջը:
Իսկ մեզ մոտ ամոթալի չէ, ավելին՝ կարելի է ինքն իրեն թույլ տալ երեք տարի անցնելուց հետո իր «արդար զայրույթը» թափել նրանց վրա, ում ազնիվ գնահատականը՝ ԶԼՄ-ների այն ժամանակվա գործունեության վերաբերյալ, փորձել է վարկաբեկել իր կեղծ դիտարկմամբ: Այն ժամանակ մենք լռեցինք, բայց, ըստ երեւույթին, ավելի հաճախ է պետք իրերը կոչել իրենց անուններով, և ոչ թե բարեսրտորեն այն մարդկանց դրության մեջ մտնել, ովքեր ապրում են «ուզում ես ապրել՝ ծռմռվել իմացիր» կարգախոսով: Այլապես, հենց վերջիններս են սկսում մասնագիտական ոլորտում իրենց զգալ դատավորներ ու նորաձեւության օրենսդիրներ:
Կարելի է տարբեր կերպ վերաբերվել նորաստեղծ Տեղեկատվական վեճերի խորհրդին, հավատալ կամ չհավատալ դրա հեռանկարայնությանը: Կարծում եմ, որ անգամ դրա նախաձեռնողն ու հիմնադիրները լիովին համոզված չեն, որ այդ ձեռնարկումը կարող է հաջողել: Սակայն չփորձել՝ այն պարագայում, երբ դատական վերջին գործերի հետեւանքով հայկական ԶԼՄ-ներում տիրող իրավիճակը ծայրահեղության եզրին է հասել, անտարբերության դրսեվորում կլիներ: Իսկ ի՞նչ շարժառիթներով է առաջնորդվել «Մեդիամաքսի» տնօրենը՝ որոշելով այդքան հեշտորեն վարկաբեկել նախաձեռնությունը և անտեսելով փոքրիշատե փորձառու եւ պատասխանատու լրագրողի տարրական պարտականությունները։ Սա՛ պիտի խորհելու տեղիք տա: Ես խորհել եմ եւ, թերեւս, գիտեմ ճիշտ պատասխանը: Իսկ դո՞ւք:
Հ.Գ. Մի քանի շաբաթ առաջ Արա Թադեւոսյանն ինձ հայտնեց «Մեդիամաքսի» կայքէջում անվանական բարձրորակ սյունակների շարք ստեղծելու հետաքրքիր ծրագրի մասին եւ ինձ առաջարկեց դառնալ սյունակագիրներից մեկը: Դարձյալ այդ նույն բարեսրտությունից ելնելով եւ շարունակելով հավատալ, որ, անգամ «Մեդիաբրենդի» դիտարկումով ու հեռարձակողների լիցենզավորման տասնյակ մրցույթներով անցնելուց հետո, մեծ ցանկության դեպքում կարելի է ճշմարիտ ուղու վրա կանգնել, ես սկզբում չբացառեցի նման համագործակցության հնարավորությունը: Սակայն ծայրահեղ զբաղվածության եւ, ինչ մեղքս թաքցնեմ, ցանկանալով մի որոշ ժամանակ հետեւել, թե այդ գաղափարն ինչ կերպարանք է ստանում, նախընտրեցի սպասել: Երկար սպասելու հարկ չեղավ...

The Story of “Mediamax”, Observing the Eghics
This text was to appear over a week ago. I shall be straightforward in saying that it was very disagreeable to write. Probably this is why I kept procrastinating, upon the excuse of being extremely busy. I was also verifying whether the wish to respond was not on a spur of moment. It was not. I believe that the issue is still urgent, no matter how many weeks have elapsed.
On May 10, 2011 the Director of "Mediamax" news agency Ara Tadevosyan published a piece (a column?), titled "'Monarchy' on Information Disputes". In it, he states his indignation over the situation when the Chief Editor of the agency, David Alaverdyan, was allegedly offered to become a member of the Council on Information Disputes, established on May 1, 2011, yet his name was not in the published list of the Council members. As Ara Tadevosyan writes, the reason for the refusal was the objection of the President of Yerevan Press Club Boris Navasardian which had "political explanation". The author of the piece states his discontent also with the stance taken by the initiator of the Council, the Human Rights Defender (the ombudsman), regarding the issue and the circumstances of the body's establishment.
For the beginning, none of the allegations made by "Mediamax" Director are valid. The agency's web-site published the official refutation of the Council on Information Disputes (CID), concerning the allegations made, but it, of course, is purely official in tone. Yet, since the piece directly affects my personal reputation, I shall allow myself making a separate response and comment.
Firstly, David Alaverdyan could not have been officially offered a membership in the CID, since the issue of Council's expansion, as noted in the appropriate Memorandum, released on May 1, is decided upon the mutual consent of the founding members. Meanwhile, most of the founders did not discuss the candidacy of the Chief Editor of "Mediamax" and were even unaware of its existence. The discussion of CID Secretary Shushan Doydoyan with David Alaverdyan could only occur on the level of intentions, and there could be - and actually were - numerous such conversations of the CID members with other people as well. Invitation to take part in the Forum in Tsaghkadzor where the initiative was announced could not be interpreted as a confirmation of membership in the Council either, since dozens of journalists were invited to take part in the event.
Secondly, in the private conversation that I, Boris Navasardian, had with Shushan Doydoyan and which actually occurred after the intentions were discussed with David Alaverdyan, no "political explanation" was present. It referred to the procedure according to which the Council was to be expanded and the considerations of effectiveness that would be taken into account when discussing candidates. Hence, no decisions whether positive or negative regarding any of the candidates were and could be taken in this conversation.
Thirdly, why did Ara Tadevosyan decide that the remaining CID members could "obey to an ordinary member of yet un-established Council"? What grounds does he have to believe that reputable professionals - besides the Director of the Freedom of Information Center Shushan Doydoyan mentioned above, they are the Director of Internews Europe Manana Aslamazian, the Chief Editor of "Aravot" daily Aram Abrahamyan, lawyer Ara Ghazaryan, commonly known as independent people with a sense of dignity, do not have an opinion of their own and cannot stand for it? Apparently, the "Mediamax" Director might have formed such an idea of relations in a collegiate body during the 10 years of membership in the notorious National Commission on Television and Radio.
Having thus "settled accounts" with the members of the newly-established Council, the author of the pasquil (and the twisting of facts as shown above allows to define the genre of publication in "Mediamax" as such) moved on to the Human Rights Defender: "(...) our ("Mediamax" - B.N.) right is to inform that the Council has been set up in arguable conditions from the point of view of ethics. And the Ombudsman (Karen Andreasyan - B.N.) , should think about it first of all, for he faces a hard task - to prove his unbiased stance to the divided society". That does sound grandiloquent. But before getting carried away with grandiloquence, Ara Tadevosyan, who thinks himself to be an experienced and reputable journalist, who also shoulders the responsible position of the head of the NATO Information Center in Armenia, would have done better to get familiar with the facts and circumstances of the Council establishment.
The Ombudsman came up with the initiative of the Council establishment and offered it to five personalities to become its founders. As it follows from the public statement of Karen Andreasyan, further CID activities, including, naturally, the question of the Council expansion, are solely the competence of this body. The intervention of the Office of the Human Rights Defender will be limited by assistance to the Council. Thus, in the issue of candidates the Ombudsman cannot play a decisive role by definition. The newly established consultative body on the very first day of its existence published the aforesaid Memorandum about the principles for its operations. The mechanism of the Council formation is clear, and so is the mission it has assumed, it has made no judgments to this day. What other "transparency" and in what regard did Ara Tadevosyan find missing?
In this context the words of the agency Director that "during 12 years of its activity on the market, Mediamax has never violated any of the rules of journalistic ethics and has always been the advocate of quality journalism" sound as caricature. I need to admit I have not often read reports by "Mediamax". But if one considers the publication "'Monarchy' on Information Disputes" as a sample of this quality journalism in "Mediamax" style, people guided by this agency as an information source are hardly to be envied.
The basis for the far-reaching "revelations" by Ara Tadevosyan was exclusively one private phone conversation. Let us bypass the quite logical ethical question why would such a conversation become a subject for public debate at all. Moreover, let us assume that the information received could have led to making wrong inferences about the situation. But this is why the principles of quality journalism exist, to verify the first impression with alternative sources, much weightier, than a private conversation: with a substantial discussion of the Council idea at the Forum in Tsaghkadzor, with the text of the Memorandum. Finally it was possible, and in terms of journalistic ethics, even necessary to speak to Boris Navasardian, who was ascribed some inexistent "political explanation" in the pasquil, or at least with some other Council member.
Under certain circumstances the journalist, to ensure the urgency, does have a right to disseminate unverified information, if it concerns an issue of public importance. Yet in our case speaking about urgency is ridiculous - the formation of the Council was announced in detail on May 1, on the same day the Memorandum was disseminated. And the publication by "Mediamax" appeared on May 10. During those days one could make several contacts with each of the CID founders, very well known to both the Director and the Chief Editor of the news agency...
Besides, if one does speak about professional "rules" that "Mediamax" claims to have never violated, each dignified medium must publish the responses or refutations to their publications with no comment or other intervention in the content. Yet the agency for some reason furnished the refutation of the Council on Information Disputes with photographs of Shushan Doydoyan and Boris Navasardian. What was the message conveyed by this "creative" trick, why other members of the Council were not equally "honored", remains open for conjectures. Such ambiguity makes the publication of photographs even more unacceptable in terms of journalistic ethics.
Yet, it is enough to speak about ethical principles, there is not even a trace of them in the publication in question. Let us speak about the "righteous indignation" of "Mediamax" Director, who stood to defend his colleague and "enraged" at "the situation when the closed and non-transparent system functions in the majority of our media environment and "civil society", when several people assume the right to play the role of a supreme judge making single-handed and often groundless decisions". It is interesting to know when did the opinion of "several people" of media-environment, who keep the ability to speak up what they know and think, or what "decisions" of the civil society interfered with Ara Tadevosyan's chosen path? The path of being an NCTR member, as noted above, or, with his "Mediabrand" PR and communications agency to take part in the "monitoring" of media coverage of presidential elections of 2008 that deemed the Armenian media to be almost a model of impartiality? I actually was curious enough to look up the web-site of the European Foundation for Democracy that patroned the project and that was never interested in Armenia either before or afterwards. There was no reference to the monitoring, and this is quite understandable - the organization wanted to cross out the disgraceful page in EFD's biography.
But nobody is ashamed here, in Armenia, moreover, one can even afford pouring the "righteous indignation" at the people whose fair assessment of media activities of that period he tried to discredit with a fake research! We preferred to be silent then, but apparently, one should call a spade a spade more often and not to try and kind-heartedly understand people, displaying "flexibility" for career development. Otherwise these people start thinking themselves judges and professional trend-setters.
One can treat the newly established Council on Information Disputes differently, one can believe or disbelieve its possible productivity. I think even its initiator and founders are not fully convinced of the good prospects of the initiative. But refusing this initiative now, when due to the latest litigations the situation in Armenian media came to the point of no return, would have been a display of indifference. But was the motivation of the Director of "Mediamax" who decided to discredit the initiative so easily, neglecting the basic obligations of a somewhat experienced and responsible journalist? This question is worth pondering about. I did, and I think I know the right answer. Do you?
P.S. Several weeks ago Ara Tadevosyan told me about an interesting plan of launching a series of quality columns on "Mediamax" web-site and offered to become one of the columnists there. Following the same kind-heartedness, continuing to believe that even having passed through "Mediabrand" monitoring and dozens of broadcast licensing competitions, one can still follow the right way, I initially did not exclude the possibility of such cooperation. But due to the lack of time and, honestly, wishing to observe the situation for some time, I preferred to wait. I did not have to wait long...