Հայաստանի և Վրաստանի երկաթուղիները զարգացնում են համագործակցությունը
Հունիսի կեսերին «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերության պատվիրակությունը՝ գլխավոր տնօրեն Ալեքսեյ Մելնիկովի գլխավորությամբ, այցելեց Թբիլիսի, որտեղ նրանք հանդիպեցին «Վրացական երկաթուղի» ընկերության ներկայացուցիչներին՝ ընկերության տնօրեն Դավիթ Փերաձեի գլխավորությամբ։ Այս մասին հայտնում է «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերությունը։
«Հանդիպման շրջանակներում քննարկվել են փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք արդիական հարցեր: Մասնավորապես, սա 2022 թվականի 5 ամսվա ՀԿԵ-ի և «Վրացական երկաթուղի» ընկերության փոխգործակցության արդյունքներն են, երկու երկրների միջև միջազգային երկաթուղային հաղորդակցությունում կոնտեյներային գնացքի գործարկումը , միջազգային հաղորդակցությունում սակագնային քաղաքականության կատարելագործումը, 2022 թվականին ուղևորափոխադրումների կազմակերպումը, տոմսերի վաճառքի համակարգի զարգացումը և այլն:
Ինչպես հայտնի է, հունիսի կեսերին ՀԿԵ-ն ձեռնամուխ է եղել ամառային սեզոնային փոխադրումների կազմակերպմանը Վրաստանի սևծովյան հանգստավայրերի ուղղությամբ Երևան-Բաթումի-Երևան երթուղով:
Բացի դրանից, «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ գլխավոր տնօրենի հրամանով 2022 թվականի հուլիսի 1-ից սահմանվում է միասնական միջանցիկ դրույքաչափ Փոթի, Բաթումի, Սամտրեդիա կայարաններից դեպի Հայաստան խոշոր կոնտեյներային գնացքի կազմում մեծ տարողունակությամբ բեռնարկղերի փոխադրման դեպքում»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:

Железные дороги Армении и Грузии развивают сотрудничество
В середине июня делегация компании «Южно-кавказская железная дорога», возглавляемая генеральным директором Алексеем Мельниковым, совершила визит в Тбилиси, где провела встречу с представителями компании «Грузинская железная дорога» во главе с директором компании Давидом Перадзе. Об этом сообщает «Южно-кавказская железная дорога».
В рамках встречи был обсужден ряд актуальных вопросов, представляющий взаимный интерес. В частности, это итоги взаимодействия ЮКЖД и ГЖД за 5 месяцев.
2022 года, курсирование контейнерного поезда в международном железнодорожном сообщении между двумя странами, совершенствование тарифной политики в международном сообщении, организация пассажирских перевозок в 2022 году, развитие системы продажи билетов и т.д.
Как известно, в середине июня ЮКЖД приступила к организации летних сезонных перевозок в направлении черноморских курортов Грузии маршрутом Ереван-Батуми-Ереван.
Кроме того, приказом генерального директора ЮКЖД с 1 июля 2022 года устанавливается единая сквозная ставка при перевозке крупнотоннажных контейнеров в составе ускоренного контейнерного поезда со станций Поти, Батуми, Самтредиа в направлении Армении.