Փոշոտ ճանապարհներ, հոգնած ու դժգոհ դեմքով մարդիկ. ահա այսպիսին է այսօրվա գյուղի նկարագիրը: Ամենուր մարդիկ դժգոհում են եւ բողոքում իրենց չարքաշ կյանքից, սակայն միայն «պատերի տակ», իսկ երբ միացնում ես ձայնագրիչը, սկսում են միանգամից փոխվել` ինչ դժգոհություն, ինչ անարդյունք տանջանք…
Գյուղի նույն նկարագիրն ու անշուք տեսքն ունի նաեւ Արմավիրի մարզի Ոսկեհատ համայնքը: Ոսկեհատը աչքի է ընկնում միայն մեկ փաստով`այստեղ է ծնվել Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն, իսկ նրա եղբայրը` Գեւորգ Ներսիսյանը համայնքի ղեկավարն է:
Գյուղում խնդիրները բազմազան են` սկսած ոռոջման ցանցի անմխիթար վիճակից մինչեւ դպրոցի շենքի վերանորոգումը, սակայն, համայնքապետի ասելով, ֆինանսական հնարավորությունները չեն ներում լայնամասշտաբ ծրագրեր իրականացնելու համար:
Երբ փողոցում զրուցում էինք գյուղացիների հետ, բոլորն էլ նշում էին, որ Ոսկեհատը շատ առաջ կգնար, եթե համայնքապետն ու կաթողիկոսը իրենց կապերն օգտագործեին` հօգուտ գյուղի զարգացման: Սակայն Գեւորգ Ներսիսյանը «Հետքի» հետ զրույցում նշեց, թե Վեհափառը միջնորդություններով չի զբաղվում:
Ըստ համայնքապետի` Ամենայն հայոց կաթողիկոսի եղբայր լինելն իր համար էլ որեւէ առավելության կամ արտոնյալ լինելու հնարավորություն չի ընձեռում:
«Վեհափառի համար բոլոր գյուղերը, բոլոր ժողովուրդները հավասար են: Դիմում եմ որոշ հարցերով, եթե հնարավորություն լինում է` օգնում է: Օրինակ` դպրոցի ճանապարհի ասֆալտապատման համար եմ դիմել: Գիտե՞ք ոնց, ասում է` ի՞նչ խնդիրներ ունես, ես էլ ասում եմ, որ այս խնդիրն ունեմ»,-նշեց Գ. Ներսիսյանը: Նա դժվարացավ նշել գյուղում մեկ խնդիր, որը լուծում է ստացել Վեհափառի միջամտությամբ:
Գեւորգ Ներսիսյանը նշեց, թե Գարեգին Բ-ն, ուշ-ուշ է գյուղ գալիս եւ խնդիրներին չի խառնվում: Նշենք, որ կաթողիկոսը Ոսկեհատում ունի շքեղ առանձնատուն, որի պարիսպները բարձրությունը մի քանի մետրի է հասնում:
Ինչ վերաբերում է դպրոցի 600 մետր երկարության եւ 12 մետր լայնության ճանապարհի ասֆալտապատմանը, համայնքապետն ասաց, որ նույնիսկ նախահաշիվ չեն կազմել, քանի որ գիտեն`իրենց միջոցներով ասֆալտապատում հնարավոր չէ անել, «թանկ հաճույք» է:
Համայնքի հիմնախնդիրների մեջ գլխավորը ոռոգման ջրի հարցն է եւ ոռոգման, խմելու ջրի ջրագծերի, գյուղամիջյան ճանապարհների վերանորոգումը, դպրոցաշինությունը։
Ոսկեհատն ունի 3400 բնակիչ: Մարդիկ հիմնականում զբաղվում են անաստանապությամբ եւ հողագործությամբ, սակայն ոռոգման ջրի խնդիրը մեծ վնաս է հասցնում գյուղատնտեսության այս երկու ճյուղերին էլ: Գյուղը ոռոգման ինքնահոս ջուր չունի, հետեւաբար չորանում են նույնիսկ արոտավայրերը: Գյուղացիներն իրենց հողերը ոռոգում են 19 խորքային հորերի միջոցով, որտեղից էլ ջուրը պոմպերով հասնում է հողագործին: Սակայն, եթե գյուղում էլեկտրաէներգիայի խափանում լինի, գյուղացին ստիպված է հաշտվել բերքի կորստի հետ, քանի որ դաշտերը չորանալու են:
Համայնքապետը նշեց, որ «Հազարամյակի մարտահրավերներ» ծրագրով 1,5 կմ կիսախողովակ են անցկացրել, որն արժեցել է 20 միլիոն դրամ: Գումարի 15 տոկոսը ներդրվել է համայնքային բյուջեից, մինչդեռ վերանորոգման կարիք ունեցող հատվածները հաշվվում են տասնյակ կիլոմետրերով:
Գյուղի 630 հա հողից մոտ 70 հա-ը չի մշակվում: Պատճառներից մեկն էլ ոռոգման ջրի խնդիրն է, մյուս կողմից էլ հող մշակել կարող են միայն շատ թե քիչ ապահովվածները: Համայնքապետի հաշվարկով 1 հա հողի հերկումն ու հարթեցումն արժե 60 հազար դրամ, չհաշված պարարտանյութը, թունաքիմիկատը, սերմացուն եւ այլն:
Մինչ գյուղնախարարն ազդարարում է այս տարվա ծիրանի բարձր բերքատվության մասին, ոսկեհատցիները ցույց էին տալիս իրենց ցրտահարված խաղողի ու ծիրանի այգիները: Գեւորգ Ներսիսյանն էլ փաստեց, որ հունվարին եղանակը տաք է եղել, ծառերը բողբոջել են եւ ցուրտը տարել է: Ոսկեհատում այս տարի ծիրանենիներն այդպես էլ չեն ծաղկել:
Համայնքի բյուջեն 30 միլիոն դրամից մի փոքր ավել է` ներառյալ դոտացիան: Գեւորգ Ներսիսյանն ասում է, որ այդ բյուջեով կարողանում են գյուղի մանկապարտեզը պահել, համայնքային աշխատողների աշխատավարձերը վճարել եւ մի քանի ընթացիկ խնդիրներ լուծել:
Նախատեսված է, որ համայնքապետարանի շենքի լոկալ ջեռուցման հարցը պետք է այս տարի լուծվի: Գումարը կազմում է 30 միլիոն դրամ, որի 10 տոկոսը տրամադրելու է համայնքապետարանը: Գ. Ներսիսյանի ասելով`բյուջեն կատարելու առումով իրենք խնդիրներ չեն ունենում եւ ամեն տարի կատարում են 100 տոկոսից ավելի:
Ոսկեհատն ունի մշակույթի տուն, որն իր նպատակին գրեթե չի ծառայում: Ոսկեհատցի Իշխան Մուրադյանը, ով գյուղի կինոմեխանիկն է եղել, ասում է, որ հիմա էլ հնարավոր է երիտասարդությանը գյուղում պահելու համար նրանց ժամանցն ապահովել ` ֆիլմերի ցուցադրումով, երգի, պարի, ասմունքի խմբակներով, սակայն ոչինչ չի ձեռնարկվում:
«Ի՞նչ համար վերանորոգեցին մշակույթի տունը, թե այն իր նպատակին չի ծառայելու»,-զարմանում է Ի. Մուրադյանը: Համայնքապետի ասելով` գյուղի մշակույթի տունը 2009թ. վերանորոգվել է Սոցներդրումների հիմնադրամի միջոցներով, որն արժեցել է 75 միլիոն դրամ: Գումարի 10 տոկոսը նույնպես համայնքապետարանն է տրամադրել:

Dusty streets and people with downtrodden, dour faces…
This is the general picture I get when visiting Armenia’s rural communities. Village residents have nothing but complaints to tell the reporter who stumbles into their realm. Turn on the tape recorder, however, and their tune changes – What hardships? What frustration?
Go to the village of Voskehat, in Armavir Marz, and you’re greeted with the same picture.
But the village has one proud boast under its belt – it’s where Catholicos Garegin II was born and where his brother Gevorg Nersisyan serves as mayor.
The village has its host of problems ranging from a dilapidated irrigation system to a school in need of urgent repair. Mayor Nersisyan’s answer is that the community just doesn’t have the resources to tackle these problems.
When we stopped to converse with some residents in the street, they all agreed that conditions in the village could improve if only the Catholicos and his brother would utilize their connections towards the development of Voskehat.
Mayor Nersisyan told us that his brother doesn’t like to intervene or call in favors. The mayor confessed that being the brother of the head of the Armenian Apostolic Church doesn’t automatically translate into any practical advantages.
“The Catholicos views all villages and their residents as equals. I petition him on certain issues and if he can, he helps out. For example, I contacted him about paving the road to the school. He tells me to get in touch with him about any problems we might have and I do,” noted Mayor Nersisyan, who had difficulty pointing to even one problem that was solved through the auspices of the Catholicos.
Nersisyan told me that his brother visits the village only occasionally and rarely gets involved in community matters. The Catholicos owns a private residence in Voskehat with walls that are several meters high.
Voskehat has a population of 3,400 that mostly engage in animal husbandry and farming. The irrigation water problem restricts any development of these sectors. Presently, the water is pumped from 19 deep wells and then directed to the fields. If the electricity is cut and the water stops flowing, the fields dry up.
Mayor Nersisyan said that 1.5 kilometers of pipe was laid as part of the Millennium Challenge program at a cost of 20 million AMD. The community covered 15% of the cost. He says there are tens of kilometers of pipe that need to be repaired.
70 hectares of the community 630 hectares of arable land aren’t cultivated. Again, it’s due to the water problem. Then too, only the moderately well off can afford to engage in agriculture.
Mayor Nersisyan said that it costs 60,000 AMD just to till and plant one hectare of land. Add in the costs of fertilizers, pesticides and seed and the whole affair is beyond the scope of most residents.
He told me that the apricot trees never bloomed this year due to the early season temperature changes.
The budget for Voskehat is a tad over 30 million AMD; just enough to pay municipal employees, keep the kindergarten open, and launch a few projects.
This year, Voskehat plans to kick in 3 million towards a 30 million central heating project for the municipal building.
The community has a cultural center which rarely is used as intended.
Ishkhan Muradyan, who worked as a film projectionist in the village, says that nothing is being done to organize arts and crafts, dance, music and other classes to keep young people engaged and active.
“Why was the center renovated if it isn’t to be used,” asked Muradyan.
Mayor Nersisyan told me that the center was renovated by the Social Investment Fund at a cost of 75 million AMD.